font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Maç sonrası değerlendirme. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Maç sonrası değerlendirme.

29 Aralık 2015

mac_sanrasiHer maçın, sonucu ne olursa olsun, bir eleştirisi yapılmalıdır.   Bu eleştiri ancak antrenör tarafından yapılmalı ve kesin olarak başka kimseye bu konuda konuşma fırsatı verilmemelidir.  Eleştiri, maçtan sonra yapılacak ilk antrenmandan önce bitirilmiş olmalıdır.
Maç  başarısız     sonuçlanmış  ise,  soyunma  odasında  gerek  oyuncular arasında gerekse oyuncu- yönetici arasında kesinlikle tartışma ortamı yaratılmasına   izin   verilmemelidir.   Oyuncuların   kendilerini   en   zayıf hissettikleri zaman ve korunmaya en çok gereksinmeleri olduğu zaman, kaybedilmiş bir maç sonrasıdır.
Onlar  kötü  davranmak  ve  yenilgiyi   yüzlerine  vurmamak  gereklidir. Koşulların   elverişli olduğu sürece onlarla birlikte olmak, basketboldan konu   etmemek   ve   dikkatlerini    daha   başka   konulara   yöneltmek gerekmektedir.
Maç hakkındaki eleştiri, maçtan sonraki ilk antrenmandan önce yapılacak toplantıda kağıt üzerine dökülmüş istatistiki veriler ile izlenecek video kaset üzerinde yapılmalıdır.
Eleştiride, antrenör duygularına kapılmadan, gerçeklerden uzaklaşmadan, sürekli  olumlu   eleştirilerle, başarısızlığın   nedenlerini   açık   seçik oyuncularına anlatmalıdır. Bu eleştiriden sonra maç, ister kazanılmış, ister kaybedilmiş olsun, artık bitmiştir.
Çok   önemli   galibiyetlerde   de,   çok   kötü   yenilgilerde   de   yaşanması kaçınılmaz olan duyguların abartılmaması gerekir.
Yani ne çok sevinin, ne de çok üzülün. Çünkü yarın yeni bir gün bağlıyor ve yeni hedefler sizi bekliyor.

BENZER YAZILAR

Dört köşe pas ve şut çalışması. Takım dört gruba ayrılır ve dört köşeye yerleştirilir.Toplar sol köşelerdeki oyunculardadır.Bu gruptan bir oyuncu orta sahaya doğru top sürer diğer gr...
Teknik ekibinizi oluşturmak. Bildiğiniz ideal şartları bir kenara bırakırsak eski bir oyuncunuzu, tanıdığınız bir spor akademisi öğrencisini ya da basketbolu seven ve antrenör olm...
Pas Çalışması (tam saha) Oyuncular pota altında iki gurup halinde pozisyon alırlar rakip sahaya doğru giderken en az 3 metre mesafeden pas vererek giderler dönüşte yan çizgile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir