font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Maç öncesi ve devra arası soyunma odası organizasyonu. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Maç öncesi ve devra arası soyunma odası organizasyonu.

29 Aralık 2015

taktik23Maçtan 1 saat önce oyuncular soyunma odasına gelir ve hazırlanır.Her oyuncu hazır olunca takım toplantısına geçeriz.
Toplantıda önce asistan coach rakibin bir önceki maçının izlenim raporlarını tekrar eder.Rakiplerin isimlerini forma numaralarını boylarını hücum ve savunma kapasitelerini tahtaya yazar.böylece rakibi daha yakından tanımış oluruz.

Daha önceden belirlemiş olduğumuz ilk 5 ilan ederiz.Genelde 3 kısa 2 uzun tercih ederiz.Bazen bir oyuncumuza rakibin en iyi hücum oyuncusunu yakından savunma görevi veririz.Bu oyuncunun güçlü ve zayıf yönlerini bu oyuncuya anlatırız.

Oyuncularımıza rakibi durdurmak için her türlü bilgiyi  veririz.tabii ki maç başladık dan sonra gerekli değişiklikler yapılmalıdır.Bu değişiklikleri mola almadan oyuncularımıza uygulatmaya çalışırız.Bunun hazırlıklarını önceden yaparız.

Devre arası:

Oynanan ilk devrede istatikcimiz her iki takımın istatiklerini tutar.Atış cetveli sayesinde anında rakibin nereden başarılı atış yaptığını görebiliriz.ve savunmada gereken uygulamaları yaparız.

Diğer istatik bilgileri ile birlikte ikinci devrenin hazırlığını yaparız.bunlara ek olarak yardımcı antrenöründe görüşlerini aldık dan sonra notları alıp kısaca tartıştık dan sonra 2 yarıda uygulayacağımız stratejiyi belirleriz.

Yine aynı şekilde oynamaya devam edebileceğimiz gibi ikinci yarıda yapacağız değişikliklere göre yeni uygulamalar getiririz. Örneğin rakip oyuna 2 uzun soktuysa bu duruma göre bir uygulama yaparız.

Rakibin en çok sayı yapan oyuncusunu yakından inceleyip sayı yapmasını engellemek için gerekenleri yaparız.Bu noktada o oyuncuya uyguladığımız savunmada gerekli değişiklikleri yaparız.

Eğer savunmaya daha çok önem vermek gerekirse Oyuncular içinde değişikler yaparız.Çok sayı atan bir oyuncu için iyi bir savunmacımızı görevlendiririz.Sonuç olarak 2 devreye başlayacak 5 ilan ederiz ve sahaya çıkarız.

BENZER YAZILAR

Antrenörlük psikolojisi ( John Thampson ) John Thampsonun (Georgetown Universty ) bir seminer konuşması .Sözlerime başlamadan şu konuyu açıklamada yarar görüyorum.Oyuncuları motive etmeden on...
Günün antrenörlük ipucu. (04.12.2013) ” Her seferinde basketbolun alışkanlıklar oyunu olduğunu söylerim!! Daha ileri gitmek gerekirse; iyi ve kötü alışkanlıklar oyunudur!! Alışkanlıklar, i...
İyi bir savunmacı olmak. Savunma oyunun kaderini belirler.Bana göre savunma basketbolun kalbidir.Savunma oynamak için gerekli fiziksel ve ruhsal kondisyon sizi diğer oyuncular...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir