font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Maç öncesi ve devra arası soyunma odası organizasyonu. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Maç öncesi ve devra arası soyunma odası organizasyonu.

29 Aralık 2015

taktik23Maçtan 1 saat önce oyuncular soyunma odasına gelir ve hazırlanır.Her oyuncu hazır olunca takım toplantısına geçeriz.
Toplantıda önce asistan coach rakibin bir önceki maçının izlenim raporlarını tekrar eder.Rakiplerin isimlerini forma numaralarını boylarını hücum ve savunma kapasitelerini tahtaya yazar.böylece rakibi daha yakından tanımış oluruz.

Daha önceden belirlemiş olduğumuz ilk 5 ilan ederiz.Genelde 3 kısa 2 uzun tercih ederiz.Bazen bir oyuncumuza rakibin en iyi hücum oyuncusunu yakından savunma görevi veririz.Bu oyuncunun güçlü ve zayıf yönlerini bu oyuncuya anlatırız.

Oyuncularımıza rakibi durdurmak için her türlü bilgiyi  veririz.tabii ki maç başladık dan sonra gerekli değişiklikler yapılmalıdır.Bu değişiklikleri mola almadan oyuncularımıza uygulatmaya çalışırız.Bunun hazırlıklarını önceden yaparız.

Devre arası:

Oynanan ilk devrede istatikcimiz her iki takımın istatiklerini tutar.Atış cetveli sayesinde anında rakibin nereden başarılı atış yaptığını görebiliriz.ve savunmada gereken uygulamaları yaparız.

Diğer istatik bilgileri ile birlikte ikinci devrenin hazırlığını yaparız.bunlara ek olarak yardımcı antrenöründe görüşlerini aldık dan sonra notları alıp kısaca tartıştık dan sonra 2 yarıda uygulayacağımız stratejiyi belirleriz.

Yine aynı şekilde oynamaya devam edebileceğimiz gibi ikinci yarıda yapacağız değişikliklere göre yeni uygulamalar getiririz. Örneğin rakip oyuna 2 uzun soktuysa bu duruma göre bir uygulama yaparız.

Rakibin en çok sayı yapan oyuncusunu yakından inceleyip sayı yapmasını engellemek için gerekenleri yaparız.Bu noktada o oyuncuya uyguladığımız savunmada gerekli değişiklikleri yaparız.

Eğer savunmaya daha çok önem vermek gerekirse Oyuncular içinde değişikler yaparız.Çok sayı atan bir oyuncu için iyi bir savunmacımızı görevlendiririz.Sonuç olarak 2 devreye başlayacak 5 ilan ederiz ve sahaya çıkarız.

BENZER YAZILAR

Topsuz Oyuncuyu Savunma. Savunma oyuncusu topsuz hücum oyuncusunun toptan uzaklığı oranında içeriye gömülür. Savunma oyuncusu hem topu hem de topsuz hücum oyuncusunu görebilec...
Yarı saha pas çalışması Oyuncular dört guruba ayrılırlar. Yarım sahada köşelerde pozisyon alan oyuncular tek topla çalışmaya başlarlar 1 nolu oyuncu 4 nolu oyuncuya 4 nolu oy...
Günün antrenörlük ipucu (11.09.2013) ” Bir şeyde mükemmelleşmek için gerekli olan en önemli şey zamandır! Belirli bir zaman harcamadan bir şeyde çok iyi olmayı beklemeyin! Kendi eksikleri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir