font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Maç kazanmak için 6 yol. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Maç kazanmak için 6 yol.

27 Aralık 2015

gencer_baytimur1– TRANSİTİON DA TURNİKE YEME (No transition Lay-ups)
Defansif Transition da geriye ilk koşan oyuncu pota altını almalı ve rakibe hücum faul yaptırmalı yada yakın mesafe şuta zorlamalı. Eğer rakibi foul çizgisi üzerinde durdurmaya kalkarsa hücum turnike atar.

– 40 VE DAHA FAZLA TOP ÇELME (40 or more deflections)
Top çelme savunma etkinliğinin göstergesidir. Topu çeldiğimiz her seferde rakibi top kaybına zorlarız. Top çelmeler, kolay sayı imkanı yanında savunmaya zihinsel olarak kararlılık kazandırır.

– 20 VE DAHA FAZLA TOP KAYBINA ZORLA (Force 20 or more turnovers)
Top kayıpları fast break sayılarını artırır ve rakibin bozulmasına neden olur. Savunmada akıllı oynamak, kalemizi savunmaktan gurur duymak, uyanık olmakla, biz kimsenin oynamak istemeyeceği tipte bir takım oluruz.-

– 20 VE DAHA FAZLA TOP KAYBINA ZORLA (Force 20 or more turnovers)

Serbest atış yapmak bizi hücumda dinlendirirken rakibimizi foul problemine sokar. Biz hiç bir maçta rakibimizin 15 den fazla serbest atış yapmasına asla izin vermeyiz..bu kötü savunmanın göstergesidir.

– BOYALI ALANA HÜCUM EDİN (Attack the paint)
Hücumda, pasla yada topla içeri dalarak topun üç saniye koridoru içinde olmasını isteriz.. Savunmada ise, seçilmiş sıkıştırmalarla(selective trapping) ve iyi savunmayla topu MUTLAKA bu alanın dışında tutmalıyız.

– DAHA FAZLA HÜCUM RİBAUNDU ALIN (Have more offensive rebounds)
Kendimize daha fazla kolay sayı olanağı yaratmalıyız.. Bunu sağlayacak üç yol; serbest atışlar, fast break ve hücum ribaundlarıdır. Her şutun kaçacağını farzedin, potaya hücum edin ve aldığınız ribaundan sonra hemen sayı imkanına bakın.

GENCER BAYTİMUR.

BENZER YAZILAR

5*0 ball screen şut drill Side screen: O4 O1 e screen yapar O1 screenden çıkıp şut atar. O2 screnden sonra devrilen O4 de O3 ise high posta yükselen O5 e pas atar. ...
Man to man hücum seti ( Power) SEKİL 1:  1 nolu Guard oyuncusu sağ tarafa doğru dribling yapar.5 nolu oyuncu 2 nolu oyuncuya Down screen yapar screen den çıkan 2 nolu oyuncuya topu ...
Günün antrenörlük ipucu. (23.11.2013) ” Antrenörlükte nerede çalıştığının hep en önemli mevzu olmadığını düşündüm!! İyi bir antrenörün her zaman bir misyonu vardır!! En kötü şartlardaki ku...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir