font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Maç anında stratejiler. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Maç anında stratejiler.

29 Aralık 2015

mac_ici_stratejiA- Antrenörün Rakip Takımın Savunmasını izlemesi
Oyun başladıktan sonra antrenörün ilk görevi rakibin uyguladığı savunma türünü saptamaktır.
Bir antrenör, top kendi takım kontrolüne geçtiği ve ilk hücum ettiği anda rakip savunmanın “adama adama”, “bölgesel”,”baskılı” veya “kombine” savunmalardan hangisini uyguladığını anlamakta acele etmelidir.
Antrenör, tüm bu savunma türlerini saptadıktan sonra, önceden hazırladıkları hücum düzenlerinden birini oyuncularına uygulatır.

B- Antrenörün, Rakip Takımın Hücumunu izlemesi

Bir antrenör, rakibin hücum düzenlerini, daha önce izledikleri ve hazırladıkları rapor doğrultusunda gözler ve bir değişiklik olup olmadığını tespit eder.
Eğer o günün koşullarına göre, rakibin öne çıkan bir oyuncusu varsa tedbirlerini ve özel önlemini alır. Savunmada başarı olmadığı takdirde çeşitli savunma değişikliklerine gidebilir.

C- Oyuncu Değiştirme

Bir antrenör oyuncuyu şu nedenle değiştirebilir;

1.Bir oyuncu yorulduğu zaman, antrenör onun yarısı kadar verim gücün sahip bir diğeriyle değiştirmeye tereddüt etmemelidir.
2.Bir oyuncu sakatlandığı zaman.
3.Oyunun gidişini değiştirmek amacıyla yedek oyunculara şans verilmelidir.
4.Her   oyuncuya   aynı   düzeye   getirebilmek   için,   oyunun   uygun   olduğu zamanlarda oyuncu değiştirilmelidir.
5.Hücum veya savunmada uygulanacak planın gidişini engelleyen, veya yaptığı bir hatayı tekrarlayan oyuncu kesinlikle bir diğeri ile değiştirilmelidir.
6.Hata yapma kaygısı ile hücum ve savunmada katkısı olmayan oyuncuların daha fazla oynamalarına izin verilmemelidir.
7.Oyun disiplinine uymayan oyuncular, oyunda daha fazla tutulmamalıdır.
8.Faul sayısı yükselen bir oyuncudan ileride yararlanmak amacıyla oyundan çıkarılması gereklidir.
9.Rakibin hücum ve savunmada yaptığı bir değişiklik nedeniyle oynayan beşin değişmesi gerektiğine inanıyorsanız gerekli değişiklik yapılabilir,
10.Her pozisyonun oyuncusunun   alternatifi olmalıdır.   Birbirlerine çok yakın oyuncuların   bulunması,   adam   değiştirmeleri   kolaylaştıracak   faktörlerin başında gelir.

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu. (28.01.2014) ” Çay, kahve, sigara, alkol vb.!! Antrenör, hayatta bir çok şeyin esiri olmaz da, gider çoğu zaman bu yazdıklarımın esiri olur!! Şimdiye kadar, bazı y...
Günün antrenörlük ipucu (27,07,2013) ” Her oyuncuya aynı davranmalısınız diyenler!! Tüm oyuncularınız klon mu ki; hepsine aynı davranmayı seçtiniz?! Buradaki kavram karmaşasına,, tuzağına...
Günün antrenörlük ipucu. (08.10.2013) ” Genç arkadaşlar! Antrenörlük, her açıdan başka bir iş koluna benzemiyor!! Başka bir iş için,, insan kaynakları sitelerine girip onbinlerce iş arasın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir