font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Liderler – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Liderler

31 Ocak 2016

spanoulisBasketbolda hücum oldukça karışık bir konudur. Birinci amaç takımınızda oynayan oyuncuların bireysel becerilerini en uygun şekilde kullanmaktır. Ancak takım oyunu, kolektif olmak, topu paylaşmak gibi kavramlar işinizi çok zorlaştırır.

Takımınıza bir hücum düzeni yerleştirirken, elinizdeki yıldız oyuncu sayısı, bu oyuncuların hangi pozisyonda oynadığı ve kaliteleri önemli verilerdir, bununla birlikte yıldızlarınızın savunmadaki başarısını da göz önüne almak zorundasınız. Bu durumda sadece tüm oyuncuların rollerinden memnun olduğu bir hücum organizasyonu bu sorunları çözebilir.

İki sezon önce Orlando takımında son topları kullanan ve takımın lideri konumuna gelen Hido, iki yıl önce Phoenix Suns takımına transfer olduğunda, en çok sorulan soru” Steve Nash’in olduğu takıma yaratıcı özelliklere sahip ikinci bir liderin gelmesi doğru mu? ” olmuştu.

Coach Alvin Gentry bu soruya cevap olarak, Hido’nun oyun kurucu özellikleri sayesinde, aslında çok iyi bir şutör olan Steve Nash’i ilk defa şutör guard pozisyonunda kullanmayı hedeflediğini belirtmişti. Ancak hepimizin bildiği gibi bu birliktelik yürümedi ve Hido bir süre sonra başarıyı yakaladığı Orlando’ya tekrar geri döndü.
Eğer bir veya iki oyuncunuz sürekli olarak son topları kullanıyorsa o oyuncular takımınızın liderleridir. Peki, aynı anda sahada iki veya üç liderin bir arada olmasının ne gibi mahsurları olabilir? İlk bakışta çok cazip gibi gözüken bu durum aslında ciddi sorunları da beraberinde getiriyor. Çok uzağa gitmeye gerek yok Miami Heat takımı ve Olympiakos takımı farklı kıtalarda ve farklı kimyalarda olsalar da, iki sene önce lider enflasyonunu yaşayan en yakın örneklerdi. Pozisyonları farklı olmasına rağmen Lebron James ve Dwayne Vade, Bosh Chris diğer tarafta ise Paploukas, Teodosiç ve Spanulis.

fenerman_Bo McCalebb

Bu takımların iki sene önce yaşadıkları sorunları ve aldıkları neticeleri hepimiz biliyoruz. Peki, bu kadar kaliteli oyunculara sahip olmasına rağmen bu takımlar neden sorun yaşadılar?

Öncelikle yaratıcılık vasfı ile takımlarında lider konumuna ulaşan oyuncular ellerinde top olmadığı zaman bu özelliklerini kullanamamanın rahatsızlığını hissediyorlar ve kısa süre için bile olsa oynamak zorunda kaldıkları” şutör oyuncu” pozisyonunda beklenildiği kadar başarılı olamıyorlar. İkinci ve en önemli sorun ise kafalardaki “ben olsaydım daha iyi şut veya pas seçimi yapardım” düşüncesi, bu da takımın kimyasını ciddi bir şekilde sarsıyor.

Liderin diğer liderler ile yarışa girmesi veya bu pozisyonu paylaşması, ne kadar iyi niyetli olursa olsun ters tepiyor. Olympiakos sadece bir yıl sonra Paploukas, Teodosiç gitmesi sonucunda kalan tek lideri Spanulis ile hem Yunanistan da hem de Avrupa da şampiyonluğu kucakladı, diğer tarafta ise biraz mücadele ettikten sonra, Chris Bosh ve Dwayne Vade kenara çekilerek Lebron James’in liderliğinde NBA şampiyonluğuna ulaştılar.

Bu açıdan bakarsak aynı düzeyde çok fazla lidere sahip olmak birçok sorunu da yanında getiriyor. Ligimizde mücadele eden Anadolu Efes, Fenerbahçe Ülker, Galatasaray, Beşiktaş, Banvit takımlarında liderlerinin kimler olduğunu ve neler yapacaklarını hep birlikte göreceğiz.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Şut Atmak ve Zamanlama Dikkat ettiniz mi? Her şut atıldığında… 1. Girerse, alkışlarlar. 2. Girmezse, acele etti, ilk eline geleni attı, zamansız attı derler. Öncelikl...
Günün antrenörlük ipucu (02.09.2013) Antrenörlükte stressiz iş olmaz!! Üst düzeyde maç kazanma/kaybetme stresinden tutun,, spor okullarında birinin yanında çalışmanın verdiği strese kadar...
Basketbolda hücum dengesi Bir maç içinde siz ne kadar hızlı oynamak isteseniz de % 40 seviyelerinde oyun durur ve savunma yerleşir. Buna rakip takımın oyunu yavaşlatma çabasınd...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir