font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Küçük çocuklara turnike nasıl öğretilir? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Küçük çocuklara turnike nasıl öğretilir?

26 Aralık 2015

8-10 yaş arası çocukların basketbol sporundan zevk alarak, sıkılmadan ve zorlanmadan, eğlenerek turnike atışını (lay up) öğrenmesi için, kolaydan zora doğru giden basamaklamalı bir öğretim metodu uygulanması gerekir. Bu metodun uygulanması işleri hem çocuklar hem de öğreten antrenörler için kolay ve zevkli hale getirir.
Basketbolun bütün hareketlerini öğretirken kullandığımız temel öğretim yöntemi, olan Bütün  Parça  Bütün yöntemi burada da geçerlidir. Yani öğretilecek olan hareketin önce tamamı doğru bir şekilde yapılarak gösterilir ve oyuncuların zihninde, basketbol oyunu içinde hangi parçanın çalışıldığının anlam kazanması sağlanır. Daha sonra bütünü gösterilen hareketin parçalara bölünerek çalıştırılmasına geçilir ve en son aşamada da parçaları çalışılmış olan hareket birleştirilerek tamamı çalışılır.
Çocuklara turnike öğretiminde aşağıdaki basamaklama yöntemini kullanıyoruz.

1-Topsuz hayali topla turnike:
Bu ilk aşamada gerçek topu işin içine sokmadan, dikkati dağıtmadan çocuklar hayali bir topla turnike atarlar. Topla yapılan çalışmalarda çocuklar başlangıç aşamasında olacakları için topun ağırlığı, topu yere vurma isteği, topla ayakların koordinasyonunda meydana gelecek dağınıklıklar nedeniyle hareketin öğretiminde top kullanılması uygun görülmemektedir.
Bu aşamada çocuklar antrenörlerin gözetiminde potanın önünde dururlar ve sağ-sol (sol-sağ) adımla hayali topu potaya atarlar. Adımlama çalışmasının daha kolay yapılabilmesi için çocukların turnike adımlarını basacakları yerlere salon zemini üzerine adım şeklinde yapıştırmalar ya da bantlar yapıştırarak işaret koymak, sağ adıma bir renk sol adıma başka bir renk kuka koyarak çocukların adımlarını basacakları yerleri işaretlemek kolaylık sağlayacaktır.

turnike2  Toplu Durarak:
İkinci aşamada işin içine top dahil olur. Çocuklar potanın karşısında turnike atacakları yerde ellerinde topla dururlar ve antrenörün işareti ile topu yere vurmadan zeminde önceden işaretlenen yerlere adımlarını basarak turnikeye girer ve mutlaka potalı olarak atışlarını yaparlar.
Burada antrenörlerin dikkat edeceği noktalar;
a-Topun ele düzgün yerleştirilmesi yani eğer sağ turnike atılacaksa sağ elin, sol turnike atılacaksa sol elin topun altına avuç içleri topa değmeyecek şekilde yerleştirilmesi diğer elinde yanda dengeyi sağlayıp kaldırmaya yardım edecek şekilde topun yanına yerleştirilmesidir.
b-Top çembere atılırken sağ turnikede sağ, sol turnikede sol dizin karna çekilmesi,
c-Atışlarda mutlaka çarpma levhasının kullanılması
d-Topun potaya alttan (under hand) değil yukarıdan atılması
e-Olabildiğince sıçrayarak bacaklardan kuvvet almaya ve çembere yaklaşmaya gayret edilmesi

3  Koşup Antrenörün Elinden Alarak:
Adım çalışmalarını yaparak alışkanlık kazanan küçükler doğru açıdan potaya doğru koşarak antrenörün elinde tutarak uzattığı topu alır ve turnike atarlar.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta çocukların koşup topu aldıktan sağ turnike atacaklarsa sağ, sol turnike atacaklarsa sol adımlarının üzerine düşüp sonra ikinci adımlarını atarak turnike atışını tamamlamalarıdır.

4  Tek Dribling Turnike:
Önceki aşamalarda adım alışkanlığı ve topu kavrayarak doğru şekilde potaya atmayı öğrenen minikler bu aşamada artık işin içine top sürmeyi de katarak çalışmayı biraz daha geliştirirler. Potadan doğru adım uzaklığında ve açısında durarak topu bir kez yere vurarak turnikeye girerler.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta topun hangi taraftan turnikeye girilecekse o tarafta vücuda yakın tutulması ve eğer sağ turnike atılacaksa sağ elle sağ öne, sol turnike atılacaksa sol elle sol öne doğru bir defa vurularak bir önceki aşamada olduğu gibi doğru adım üzerine düşerek daha sonra ikinci atılarak turnikenin yapılmasıdır.
5  Top Sürerek Turnike:
Bu aşamada artık minik sporcular önceki aşamaları geçerek hem adımlama hem de topu potaya doğru şekilde atış alışkanlığı kazandıkları için normal turnike atmaya hazır olacaklardır. Küçük basketbolcular artık tam bir turnike atışı yaklaşık alarak 3 sayı çizgisinin gerisinde ellerinde birer top olarak sıraya geçerler ve önce yavaş tempoda doğru yapıldıkça gittikçe hızlanarak top sürerler ve adımlayarak turnikeyi tamamlarlar.
Bu aşamada dikkat edilmesi gereken noktalar
1-Çocuklar top sürerken yere bakmamalı gözleri potada olmalıdır.
2-Topu sağ turnikeye girilecekse sağ elle, sol turnikeye girilecekse sol elle sürmek gerekir.
3-Top dribling yapıldıktan sonra tutulup çembere atılıcaya kadar vücudun bir yanında yani sağ turnikede sağ sol turnikede sol yanında olmalıdır.
4-Top sürme sırasında çocukların dikkatleri hareketin bütününü hatasız yapmaya yöneleceği için adımlarda karışma yani yanlış adımla turnikeye başlamalar olabilir. Bunun önüne geçebilmek için uzun adımlarla ve yavaş olarak adımlamaya başlamak işleri kolaylaştırabilir.

6  Pas Alarak Turnike:
Bu artık tam bir basketbolcu formasyonunda atılan turnikedir. Top sürerek de çok rahat ve doğru bir şekilde turnike atan minikler önce antrenörlerinden (güzel pas alıp kolay atmaları için) daha sonra da kendi arkadaşlarından pas alarak turnike atışı yaparlar.
Bu aşamada şu noktalara dikkat etmek gerekir.
1 – Minikler koşarak çembere yaklaşırken pas alacakları yere bakarak koşmalıdır.
2 – Topu alırken doğru adımları üzerlerine düşerek adımlamaya başlamalılar.
3- Topu aldıktan sonra çembere olan uzaklıklarına göre adım uzunluklarını ayarlamalı, eğer çembere uzakta topu yakalamışlarsa uzun adımlarla yakında yakalarlarsa kısa adımlarla potaya yaklaşmalıdırlar.
4- Koşarak topu alıp çembere atacakları için vücut dengelerini kaybetmemeleri yani dağılmadan atışlarını tamamlamaları gerekir.

Bu aşamada topu takip etmek ve doğru adımla başlayarak topun alındığı uzaklığı ayarlayarak doğru adım uzunluğunda adımlamak ve vücut dengesini kaybetmeden

NOT: Eğer mümkünse küçük çocukların kolayca atış yapıp yetişebilecekleri ve attıkları her baskette sayı atmanın zevkine varabilecekleri küçük potaların kullanılması gerekir. Çocukların boylarına uygun küçük potaların kullanılması yada mümkünse normal potaların alçaltılarak aşağı alınması ve hareketler tam olarak yapılmaya başlandıkça kademeli olarak yükseltilmesi çocukların bu işten alacakları zevki yükselteceği gibi hareketlerin çok yüksek potada yapılırken zorlama nedeniyle olacak bozulmalarında önüne geçilmiş olacaktır.

Gencer Baytimur

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (05.08.2013) ” Oyuncuların yaşları büyüdükçe üzerindeki sorumluluklar da mutlaka artacaktır! Çünkü, yaş ilerledikçe herkesin onlar üzerindeki beklentileri de artma...
Bahçeşehir Koleji yıldız erkek takımımız Alan... Yıldız erkek takımımız Alanya 3 olmuştur tüm oyuncularımızi çalışma arkadaşlarımı ve her maç bizi yanlız bırakmayan velilerimize çok teşekkür ediyorum...
Basketbolda oyuncu antrenör diyaloğu Günümüzde her ülkenin belli bir basketbol kültürü var. Uluslararası turnuvalarda oynanan karşılaşmalar ülke savaşı olarak değil, farklı basketbol kült...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir