font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Kendine güvenen oyuncu yetiştirmek. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Kendine güvenen oyuncu yetiştirmek.

30 Aralık 2015

kobe1Bazı coachlar normal adam adama savunma ile maç kazanırken, bazıları da Match-up yada Zone savunma ile kazanırlar. Bazı coachlar sabırlı ve yüksek yüzdeli boş şut bulmak için çalışır ve bunun önemini vurgularken bazıları yüksek oktanlı fastbreaklerine güvenirler.
Bütün farklı stratejiler kazanmak için gerekli sonucu verebilir ancak çok az coach kendine güvenmeyen oyuncularla maç kazanabilir.

Kendine güvenen bir takım hemen bütün farklı hücum sistemlerini uygulayabilir ve farklı savunma sistemleri ile de başarılı olabilir. Bu nedenle anahtar neyi yaptığınızdan çok takımın bunun başarılı olacağına olan inanmasıdır.
Bütün başarılı coachların bildiği gibi coachluk  X  ler ve  O  ların ötesinde çalıştırdığınız insanların kalplerine ve düşüncelerine ulaşabilmektir. Kendine güvenli bir takım oluşturmak bir coachun en önemli görevidir. Güven takımı bir üst seviyeye yükseltecek manevi değerlerin en önemlilerindendir.
Bir an için durun ve aşağıdaki soruların yansıması olarak kendi coachluğunuzu sorgulayın :
– Günlük çalışmalarda oyuncularıma nasıl güven aşılıyorum ?
– Oyuncularımın güvenlerini zedeleyecek şeyler yapıyor muyum ?
Bazı coachlar güven işini şansa bırakarak bir gün mucizevi olarak takımlarının buna ulaşacağını umarken, başarılı coacahlar sürekli olarak günlük çalışmalarda oyuncularına güven aşılayarak bunun gelişmesini sağlarlar. Kendine güven de tıpkı çeşitli Savunma ve Hücumlar gibi çalışılarak güçlendirilebilir.
Eğer şimdiye kadar bunu yapmadıysanız , kendine güvenli oyuncular yetiştirmek için aşağıdaki önerileri kendi coachluk ve antrenman sisteminize uygulayabilirsiniz.

Sürekli Olarak Oyuncularınızın Potansiyeline ve Yeteneğine Olan Güveninizi Gösterin :
Sözlerinizle ve hareketlerinizle onların yeteneklerine ve başarılı olacaklarına olan güveninizi gösterin ve söyleyin . Her bir oyuncu için gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirleyerek onların bu beklentilerine ulaşmalarına yardımcı olacak şekilde onlara güven telkin ederek yardımcı olun . Kendine güven başarıya ulaşmada çoğu zaman en önemli unsurdur.
Bir oyuncu coachunun kendisine güvenip güvenmediğini hemen sezer. Bazen oyuncular ne kadar iyi olabileceklerini ve bunun için de onlardaki potansiyeli ortaya çıkartacak kadar sabırlı ve onlara güvenen bir coacahun gerektiğini anlayamaz.

LebronKaliteli Antrenman ve Amaca Uygun Hazırlanmanın Önemini Vurgulayın :
Başarının bedeli kaliteli hazırlık ve antrenmandır.Bu nedenle siz ve oyuncularınız antrenmanlardan en fazla verimi almanın gerekliliğini iyi anlamalısınız. Kaliteli antrenman oyuncularınıza güven duyma hakkını verir, çünkü onlar başarılı olmak için çok çalışmaktadırlar. Burada önemli olan oyunculara, yararlı ve değerli zaman ve enerjilerini bu işe harcadıkları için başarılı olmayı hak ettiklerini onlara anlatmaktır.

Antrenmanlarda Mümkün Olabilecek Çeşitli  Maç Durumları nı (game stuatıons) Canlandırın:
Ne beklediğini bilmek güven oluşturmak için gerekli bir diğer faktördür. Çeşitli maç durumlarını antrenmanlarda canlandırdığınızda, oyuncularınız bu durumlarda onlardan neler beklediğinizi ve nelerden sorumlu olduklarını bilirler, çünkü bunlar önceden antrenmanda çalışılmıştır. Oyuncuların hazırlıklı olmadıkları yada kendilerinden nelerin beklendiğini bilmedikleri durumlarda şüphe ve karışıklık artar. Bitime beş saniye kala boarda çizdiğiniz şeyi oyuncular ilk defa görüyor olmamalıdırlar. Antrenmanlarınızı mümkün olabilecek maç sonu pozisyonlarını (late-game stuatıons) olduğu kadar, çeşitli hücum ve savunmalara karşı çalışmaları da kapsayacak şekilde düzenleyin.

Oyuncularınızın Küçük ve Çabuk Başarılar Elde Edebileceği Antrenmanlar ve Driller Dizayn Edin:
Şunu bilmelisiniz ki fiziksel becerileri oluştururken aynı zamanda kendine güvende oluşturmaktasınızdır. Öyle antrenman ve driller oluşturun ki oyuncular böylece küçük ve erken başarılar elde edebilsin. Onlara ulaşılabilir günlük hedefler belirleyin böylece kendi gelişmelerini görebilsin. Bu amaçla bazı coachlar sezon öncesi programlarında önce nispeten zayıf takımlarla, daha sonra güçlü takımlarla oynayacakları hazırlık maçları ayarlarlar. Bu erken başarı daha sonraki zor dönemlerde ihtiyaç duyacakları güçlü özgüvenin temellerinin atılmasında oyunculara yardımcı olur.

Oyuncularınıza Yapıcı Şekilde Hitap Edin:
Oyuncularınıza antrenman ve maçlarda yıkıcı değil yapıcı ve onları teşvik eder şekilde hitap ederek yanlışlarını düzeltin. Örneğin Barış, pasların bizi öldürüyor! yerine Barış, aşağı doğru dribling yaparak, posta pas için daha uygun bir açı oluşturabilirsin! demeye çalışmalısınız. Oyuncularınızı başarısızlıktan uzak tutmak yerine başarıya ulaşmak için onları cesaretlendirin. Çoğu coachlar oyunlarını teşvik edip ödüllendireceği yerde onları hata yapmaktan korkutarak maç kazanmaya çalışmaktadır. Oyuncularınızın hatalarından daha az etkilenecekleri ve iyi yapılan işlerin daha fazla vurgulanacağı hedefler belirleyin.

Başarısızlığın Korkulacak Değil, Ders Alınacak Bir Şey Olarak Değerlendirildiği Bir Ortam Yaratın:
Hatalar genellikle hayal kırıklığı yaratabildiği halde, oyuncularınız bunları ders olarak algılayarak, bir dahaki sefer için farklı bir strateji veya yaklaşımda bulunmayı bilmelidirler. Hatalardan ders almak oyunculara öğrenmeyi ve kendi oyunlarını düzeltmeyi öğretir. Hata yapan oyuncunuzu hemen kenara alırsanız oyuncu hatanın ölümcül bir şey olduğunu anlar ve çabucak güvenini yitirir. Hatayı ölümcül olarak algılamak, sürekli olarak omuzu üzerinden kenara bakan ve kendi oyununu oynamaktan çok, hata yapmamaya çalışan, gergin ve tedirgin oyuncular yaratır. Hata yapmalarına rağmen oyuncularınızı mümkün olduğu kadar cesaretlendirin ve oyunda tutun.

Hataların Üzerini Örtmek Yerine, Onlardan Bir Şeyler Öğrenmek ve Düzeltmek Üzerine Odaklanın:
Bir hata durumunda, olumsuz bir şey söyleneceği zaman (negatif feedback) verilebilecek en iyi tavsiye Sandöviç Tekniği kullanmaktır. Sandöviç Tekniği; olumsuz bir yargıyı olumlu iki yargı arasına koymaktır (iki pozitif arasına bir negatif). Örneğin, bu gördüğüm en kötü post up demek yerine, sandöviç tekniği kullanarak şöyle ifade edilebilir, sıkı çalıştığını görüyorum (pozitif ), ama doğru pozisyon alamadığın için sana top indiremiyoruz (negatif), çizginin üzerinde kal ve savunmacının dizinin üzerine dayan böylece bir dahaki sefere daha kolay topu alabilirsin (pozitif). Sandöviç tekniği size oyuncularınızın güvenini kırmadan yapıcı eleştiri yapma imkanı verir. Oyuncular hatanın kendisiyle uğraşmak yerine ondan ders almak üzerine odaklanırlar.

Büyük Maçlara ve Önemli Durumlara  endişe yerine meydan okuma  şeklinde yaklaşın :
Maçın önemi ne kadar artarsa ve stresli durumlar oluşursa, bir coach olarak sizinde o kadar kendinden emin, sakin ve kontrollü görünmeniz gerekir. Oyuncularınız bunu sezecek ve sizin güveninizden besleneceklerdir. Onlar doğal olarak bu büyük maça kilitlenecek ve sakin olmak için sıkça size bakacaklardır. Bu nedenle stresli ve büyük maçlara, kazanılması gerekli, ölüm kalım mücadelesi gibi değil, bir heyecan ve meydan okuma vesilesi olarak bakılmalı ve oyunculara da böyle gösterilmelidir. Bu gibi durumlarda onlara başarıyı hak edecek kadar çalıştıklarını hatırlatın.

BENZER YAZILAR

Antrenörlük koçluk ve liderlik psikolojisi.... Etkili koçluk alanında son 20 yıldır yapılan çalışmaların genel sonucu olarak şu ortaya çıkmıştır: etkili bir koç başarılı performans ortaya koyabilen...
Antrenörlük psikolojisi ( Bobby Knight ) Bu görüşler Bobby Knight’ın bir röportajından alınma ve verdiği yanıtları kapsıyor. Bu çeviriyi İlhan Alçar yapmıştır. Bir öğretmen öğretmekte oldu...
Günün antrenörlük ipucu. (03.12.2013) ” Yeni çalışmaya başladığım oyunculara hep aynı şeyleri söylüyorum…Bunu okuyan eski oyuncularım varsa hemen hatırlayacaklardır!! “Bu sahada hata yapma...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir