font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Kazanmak mı yoksa eğitmek mi ? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Kazanmak mı yoksa eğitmek mi ?

10 Ocak 2016

KAZANMAKYerli yabancı birçok basketbol seminerine katılmış bir koç olarak oldukça önemli bir tespitim var; hangi organizasyona gidersem gideyim, sahada konuşma yapan dünyaca ünlü ve sayısız şampiyonluklar kazanmış koçlardan biri bile olsa, her cümlesinin ardından” Yine mi aynı şey? Biz zaten bunları biliyoruz” mırıltılarını duyarım.

Basketbol aynı ölçülerde ve aynı kurallar ile oynandığı sürece seminerlerde çok farklı şeyler duymak neredeyse imkânsız.

Ama biz basketbol koçları, seminere katılan diğer koçların anlayamayacağı, sadece bizim anlayabileceğimiz ve uyguladığımız anda bizi şampiyonluğa ulaştıracak sihirli kelimeleri duymak istiyoruz.

Bugüne kadar görevli olduğum seminerlerde, katılımcıların hangi kategoride çalıştıklarını ve hangi konularda bilgi edinmek istediklerini sormayı adet haline getirdim.
Aldığım cevaplar karşısında herkesin farklı sorunları olduğu ortaya çıktı. Örneğin aynı kulvarda olduğunu düşündüğünüz, alt yapı koçlarının bile çalıştıkları kategorilere bağlı olarak çok farklı soruları var.

Minik takımdaki oyuncular ile genç takımdaki oyuncuların bilgi düzeyleri gibi fiziksel gelişimleri de oldukça farklı olduğundan, her kategoriye aynı tavsiyelerde bulunmanız neredeyse imkânsız.

QACC_Basketball_Coach_b_x_460Eğer üst yapı antrenörüyseniz bu defa müsabakalara ne kadar zaman kaldığı ve takımınızın kimyası sizi diğerlerinden farklı kılıyor.

Tüm bu farklılıklar karşısında tüm koçlara ortak bir cevap bulamıyorsunuz. Buna bir de yöneticilerin beklentilerini de ilave ederseniz işin içinden çıkmak iyice zorlaşıyor.

Ben bu soruna, bu meslekte geçirdiğim kırk sene boyunca yaşadığım kız, erkek, alt yapı, üst yapı tecrübelerime dayanarak bir çözüm bulduğumu düşünüyorum. En azından izlediğim seminerleri bu yöntemle analiz ediyor ve en fazla yararı sağlıyorum.

Birinci tarz seminerler; sadece “kazanmak” için neler yapılacağı anlatılan seminerler. Yöntemler, ipuçları kurnazlıklar veya sistemler.
İkinci tarz ise kazanmanın arkadan geldiği, bir bakıma ikinci planda kaldığı geniş kitlelere basketbolu öğreten ve sevdiren ve öncelikle oyuncu yetiştirmeyi amaçlayan eğitim seminerleri.

Çoğu koçun aklından geçen ancak itiraf etmediği bu ayırımı yaptığınız zaman işiniz çok kolaylaşıyor.Şimdi bazıları bu iki kavramı birbirinden ayırmak imkansız bunlar iç içe geçmiş konulardır diyebilir.Böyle düşünmeye başlarsanız işin ucu kaçıyor,küçük bir taktik sizi başka dünyalara götürüyor.
“Boyu o pozisyona uygun değil, çocuk harcanıyor.”Küçücük çocuklara zone pres yaptırıyor”,”Zone alt yapıda kalkmalı”,”sadece beş oyuncu ile oynuyor”,”Çocukları serbest bırakmıyor vs.. gibi bir çok eleştiriyi bir kenara koymak ve aynı kulvardaymış gibi gözüken bu iki metodu ayrı ayrı işlemek hepimizin işini kolaylaştıracaktır.

Özellikle hepimiz alt yapıda ikinci metodu “eğiticiliği” tercih ederiz ancak sezon sonunda şampiyon olan takım için yukarıdaki nedenlerden birini de söylemeden de geçemeyiz.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Messina Drill Oyuncular şekildeki gibi sahanın dört köşesine yerleşir. O1 ve O2 de top yoktur diğer oyuncularda top vardır. O1 ve O2 çapraz koşu yapar ve O5 ve O7 d...
Basketbolda topla yapılan aldatmalar Şut Aldatması ve geçiş Aldatma, öne doğru atılan küçük bir adım, baş ve omuzların hareketiyle başlar. Bu anda top çıkış pozisyonuna, yaklaşık olarak ...
Değişken Savunma Sistemi (MULTIPLE DEFENSES)... Takım sporlarındaki bütün coachlar muhtemelen şu eski sloganı kullanmıştır.ŞAMPİYONLUĞU SAVUNMA KAZANDIRIR. Bütün ülkelerdeki her seviyedeki basketbol...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir