font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Kadroya girebilmek. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Kadroya girebilmek.

17 Aralık 2015

cavit_altunay1Try-out sonucu, 18 oyunculu kadroya seçildin. Tebrikler Coach, senden ümitli. Yani, senin yaninda. Karsinda degil.
Bunu aklindan hiç çikarma. Birinci sinav basarildi.

Simdi sirada, ‘ Maç Kadrosuna ‘ girme var. Biraz yardim edeyim

Öncelikle coachlar ne ister? Neye dikkat eder? Bilmek lazim.
Önem sirasina göre siralayalim
1 – Galip gelmek ister.
2 – Tekrar galip gelmek ister. Kisacasi, her maçi kazanmak ister.

18 oyunculu kadroya alindin ama, hala sahaya çikamiyorsun. En önemli bilgiye ulastik. Galibiyet için oynayan, 12 kisilik
kadroya girme konusunda avantajli olacak.

Coach, kazanma arzusu yüksek 12 oyuncu istiyor. Antrenmanlarda bu noktaya yüklen.

Onu iyi dinle. Ne istedigini tam olarak anla. Anlayamadin, çekinme sor. Bütün gayretinle dedigini yapmaya çalis.

Ilk sansi, 3×3 yari saha ve 5×5 tam saha oyunlarda bulacaksin. Defansta gayretli ol. Kosularda zamanlamaya dikkat et.
Kosuya baslamada, ne geç kal, ne de erken basla.

Rebound firsatlarini iskalarsan Isin zorlasir. Kosuya baslama timingi çok önemli. Ya, kolay bir basket sansi kaçar, ya da kolay bir basket yenir. Sahipsiz toplari almak için saldir. Plonjon yap. Coach, iste buralara çok ama çok dikkat eder.

Defansta, bütün dikkat ve gayretini ortaya koy. Gerekiyorsa, faul yapmaktan çekinme. (Atisli faul olmasin)
Coach, buraya da çok dikkat eder. (Özveri)

Ha gayret Yavas, yavas ‘ Maç Kadrosuna ‘ yaklasiyorsun Maç kadrosuna girebilmek için, su an kadrodaki 4-5 oyuncudan daha iyi olman gerekiyor. Takim içi mücadele basliyor. Centilmence savas. Bu savas, takim daha iyi olsun diye yapiliyor. Bu, senin büyük sinavin. Bu sinav, birinciden çok daha zor.

Bu sinavi geçmek için gayretli olmak yetmiyor. ‘ Daha Iyi Olmak ‘ gerekiyor. Dikkatli olman sart. Top kaybetme. Kararlarin hep dogru olmali. Bos isen sut at. Ama sut atmak için oynama. Hedef, maç kazanmaktir. Bunu hiç, ama hiç unutma.

‘ Kazanma arzun ‘ her an görülmeli. Teorik bilgi lazim. Iyi ne demek Kötü ne demek Burada konu, senin ‘ Ögrendiklerin ve Ögrenme Yetenegin ‘ Kararsiz kaldigin konularda, çekinme Coacha sor. Göreceksin, sana ‘ sevinerek ‘ yardim edecektir. Ben de varim.

CAVİT ALTUNAY

BENZER YAZILAR

YarIşma öncesi öğün nasıl olmalıdır ? 1- Yarışma öncesi öğün ne zaman yenmelidir? Yarışma öncesi öğün yarışmadan en az 3 saat önce yenmelidir. Bu süre belirli besinlerin süresidir. Son ...
Basketbolda Pick and Roll (Perdeleme ve Devr... Toplu oyuncuya yapılan screenler, screeni kullanan oyuncunun dribblingle adamını geçerek sayıya gitmesi ya da savunmayı üzerine çekerek takım arkadaşl...
Man to man savunma Rakip takımların istatistiklerine baktığımız zaman,Hücumda ortalama 80 sayı attıklarını gördük. Biz Takım olarak bu rakamın 10 sayı altında yemeyi hed...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir