font-family: \'Open Sans\', sans-serif;John Wooden takımlarının galibiyet sırları. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

John Wooden takımlarının galibiyet sırları.

29 Aralık 2015

john_wooden2John Wooden, 40 yıllık antrenörlük kariyeri boyunca, koçluk yaptığı lise ve kolej takımlarında oynadığı maçların %80inde galibiyete ulaştı. 1948  1975 yılları arasında UCLA erkek takımlarının baş antrenör görevindeyken Bruin takımları, John Woodenin görevde bulunduğu son 12 yıl boyunca 10 NCAA Ulusal Şampiyonluğu elde ettiler, (buna birbirini takip eden 7 şampiyonluk da dahil olmak üzere) ve bir kez peş peşe 88 maçın kazanılmasına imza attılar.
John Wooden basketbol dünyasının önemli isimleri arasında yer almakta birlikte hem basketbolcu (Purdue Üniversitesinde 3 defa All- Amerikanunvanına layık görülmüş) hem de antrenör olarak (Indiana State ve UCLA) tanınmaktadır. Ayrıca John Wooden Sports Illustrated tarafından 20 Yüzyılın Antrenörü olarak ilan edilmiştir. Ve Coachlikeapro.com John Woodeni büyük antrenör konumuna getiren sebeplerin bulunması için çalışılmıştır:
Takımını zafere ulaştırmadan önce kendi kişisel zaferlerini elde etmişti.

John Woodene ait misyon şöyle:
Kendinden azami derecede istifade et!

§ Kendine dürüst ol
§ Her gün harikalar yarat
§ Başkalarına yardım et
§ İyi kitapları en derinden içine çekmeye çalış
§ Dostluğu mükemmel bir sanata dönüştür
§ Kara gün için hazırlığını yap
§ Yolunun gösterilmesi için dua et ve verilen nimetlere şükret

Yukarıdaki nasihatlar John Woodene babası Joshua Wooden tarafından söylenmişti.

John Woodenin mutluluğu bulma stratejisi

§ Kendine; konuştuklarının hep pozitif enerji, mutluluk ve refah yaymasına dair söz ver
§ Kendine; arkadaşların özel kişiler olduklarını hissettireceğine dair söz ver
§Kendine; hep olumlu düşüneceğine, en güzel şeylerin gerçekleştirilmesi için çalışacağına, kendinden ve başkalarından beklentilerinin hep güzel olacağına dair söz ver
§Kendi başarılarına sevineceğin gibi başkalarının muvaffak olmalarına da sevineceğine dair söz ver
§ İçindeki huzuru hiç bir şeyin bozabileceğine izin vermeyecek kadar güçlü olacağına dair söz ver
§ Geçmişte yapmış olduğun hataları unutacağına ve gelecekte daha güzel şeylerin olması için çaba göstereceğine dair kendine söz ver
john_wooden.gi_.top_§ Hep güler yüzlü olacağına ve karşılaşacağın her kişiye gülümseyeceğine dair kendine söz ver
§ Başkalarını eleştirmeye hakkın olması için kendini hep geliştirmek için uğraşacağına dair söz ver
§Endişelenmeyeceğin kadar büyük ol, öfkeye kapılmayacağın kadar asil ol, korkuya kapılmayacağın kadar güçlü ol ve üzüntülerin hayatına gireceğine izin verecek kadar mutlu ol

John Wooden diğer antrenörlere göre daha çok liderlik özelliklerine sahipti.
John Woodenin liderlik ile ilgili sözleri şöyledir:

İyi antrenörlük; liderliğe, olumlu bir örneğe ve oyunculara saygı aşılamaya dayanmaktadır.

Arzu ettiğin sonuçları elde etmek için bilgi yeterli bir unsur değildir. Başkalarını eğitme ve motive etme gibi kolay bulunamaz kabiliyetlere sahip olmalısınız. Bunlar lideri tanımlayan unsurlardır, eğitemediğin, motive edemediğin sürece önder olamazsın.

İdarenizdeki bulunanlara karşı saygı duymalısınız, saygı sevginin bir parçasıdır. O zaman her dediğinizi ve daha fazlasını yaparlar.?

Korku ile yapılan motivasyon sadece kısa süre zarfında etkili olmaktadır. İnsanları motive edecek uzun vadeli enstrüman kendisiyle gurur duymasıdır. Daha uzun bir zaman zarfında etkili olduğu için daha güzel sonuçlara ulaşılmasına imkan tanır.

Gençlerin eleştirilere değil örneklere ihtiyaç vardır.

Mutluluk benciliğin bittiği noktada başlar.

Yetenek sizi zirveye taşır, karakteriniz ise orada kalmanızı sağlar.

Oyuncuların analizinde her zaman ortalamanın üstündeydi

Antrenör John Wooden oyuncu seçme ve transfer işinde çok başarılı bir antrenör olarak tanınmaktadır. Hızlı ve süratlı oyuncuları tercih ediyordu. Fakat karaktersiz oyunculara hiç bir zaman burs teklif etmedi. Çevredesinde sadece iyi oyuncuları değil mükemmel insanları bulundurmaya çalışıyordu.

Çok yetenekli bir takım genelde kazanır.

Tercübe gerçekten değer verdiğim unsurların arasında, ama çok tecrübe ve az yeteneğe, daha çok yetenek (sürat ve çabuk harekete geçebilme yeteneği) ve az tecrübeyi tercih ederim.

4. Oyuncularını birer takım bireyi olarak rollerini yerine getirmesi için motive etti

Baş antrenörün çalışmasındaki önemli görevlerin arasında oyunculara öncellikle takım zihniyetini kazandırmaktadır. Bütün başarılı takımlar, takım için görevlerini yapmayı bilen ve isteyen oyunculara sahiptir. Ve John Wooden takım kurmada işinin ehli bir antrenördü.

Takım ruhu, kişisel düşüncelerden takım yararına feragat etmek anlamına gelmektedir

“Bir kişi kendi yoluna sahip olmakla değil en iyi yolu bulmakla meşgul olmalıdır.

“Takım çalısması bir tercih değil bir gerekliliktir

“Sadakat, insanları takıma kaynaştıran bir güçtür

“Emin ol ki, takım üyeleri senin için değil seninle birlikte çalışmaktadır.

5. Temel bilgilere ve ayrıntılara önem verirdi.

Antrenör John Wooden karşılaşabileceğiniz en düzenli insanlardan bir tanesidir. Tümüyle işe odaklı olup her zaman işinin başındaydı. John Woodenın görüşlerine göre planlama, hazırlık ve ayrıntılara verilen özel önem zafere götüren temel unsurlardandır.

“Baketbol antrenörlüğüne 1948 yılında UCLA takımında başladım. Antrenmanların her saati çok yoğun bir çalışma içeresinde geçiyordu. Her hafta, her sezon çok çalışdık Tam 14 yıl çok emek sarfederek yoğun bir çalışma içinde geçti. Fakat ulusal şampiyonluğuna henüz imza atamadık. Galibiyete 15. yılımızda ulaştık. Diğer şampiyonluğa 16. yılımızda ulaştık. Ve bu şekilde sonraki 10 yıl içeresinde 8 şampiyonluğa imza attık.

“Mükemmellik yerine getirilmesi mümkün olmayan bir şey fakat mükemmeliğe erişebilmek için sarfedilen her türlü çaba öyle değildir. Yapabileceğinin en iyisini yap. Manidar olan da budur

“Ulaşılması gerekenler sadece maçlardan galip çıkmak, ünvanları ve şampiyonlukları kazanmaktan ibaret değildir, bunun içinde bulunmak, bu yolu katetmek ulaşılması gerekenlerden çok daha önemlidir.

“Her gün harikalar (eser) yarat

Neticede, John Wooden gibi bir insan ve bakestbol antrenörü görülmemiştir..John Wooden; hayatı, iş hayatı ve pozitif düşünme tarzı ile bütün antrenörler tarafından örnek olarak alınması ve benimsenmesi gereken biridir.

John Woodenın hayat hikayesi:
UCLA basketbol programı birinciliğe yerleşmiş dünya çapında üne kavuşmuş bir programdır. Bunun ana sebepi ise baş antrenörlük görevinde John Woodenın bulunmasıdır. John Wooden 1975 yılında Bruin takımının baş antrenörü olarak 27. sezonunda basketbol tarihinde en çok galibiyete imza atarak emekliye ayrılacağını açıklamıştır.
1975 yılında Wooden, baş antrenörlük kariyerinin 40. yılına 885 galibiyet, 203 mağlubiyet ve .813 galibiyet oranıyla (bu da eşsiz bir örnek olarak görülüyor) gelmiştir. UCLAda 27 yıl bir süre zarfında başında bulunduğu takım 147 mağlubiyete karşı 620 galibiyete ulaşmıştır.
UCLA, Woodenın başında bulunduğu sürede, daha önce görülmemiş bir olay olarak nitelendirilebilecek olan, 12 kez NCAA şampiyonluğu elde etmiştir. (bir birini takip eden 8 şampiyonluk da buna dahil)
Bu başarı zincirine dahil olan en şaşırtıcı olay NCAA turnuvalarında arka arkaya 38 zafere ulaşmasıdır.
Buna ilave olarak, NCAAda birbirini takip eden 4 sezon boyunca toplamda 88 zaferlik rekoru da bulunmaktadır. Bunlar da şöyledir: 1970-71 sezonunun bitiminde 15-0; 1971-72 ve 1972-73 sezonlarında 30-0 ve başarılı 1973-74 sezonunda zincirin bozulmasından once ise 13-0 dır
Dört namağlup sezon tamamlayan “Westwoodun Ustası(Büyücüsü), olarak adlandırılan tek antrenördür. Ayrıca hepsi UCLAda olmak üzere takımları 16 konferans şampiyonluğu da elde etmeyi başarmışdır. (Bu Antrenör Woodenın en çok gurur duyuduğu rekorlardan bir tanesidir)
Fakat John Woodenın basketbol kariyerindeki en heyecan verici an 1970 NCAA şampiyonluğundaki Bruinlerin Jacksonville Üniversitesini yenmesi idi. Dönemin ABD başkanı Nixon Koç John Woodenı arayarak kendisini ve oyuncuları kazandıkları zaferden dolayı kutlaması idi.
John Wooden, 14 Ekim 1910 yılında Indianadaki Martinsville bölgesinde dünyaya gelmiştir. Liseyi bitirip 1927 yılında Martinsvillei State konumuna yükseltmiş, 1926 ve 1928 yıllarında ise ikinciliği kazandıran 3 sene boyunca Basketball All-State prep honorsu kazanmıştır.
Çaylak olarak Purdue Üniversitesinde basketbol ve baseballda ödüller kazanmış, daha sonra da 1930-31-32 yıllarında oyun kurucu olarak All-American ödülüne layık görülmüştür. Muazzam Purdue takımın kaptanıyen 1931 ve 1932 yıllarında takıma iki Big Tenünvanı ve 1932 Ulusal College Şampiyonluğu kazandırmıştır.
Ana ihtisası İngilizce olduğu için John Woodenın ismi Purdue Üniversitesinin akademik şeref tablosuna yazılmıştır. Ayrıca 1932 yılında atletik ve bursların gelişmesine büyük bir katkıda bulunduğu için Big Ten Conferans madalyası ile ödülendirilmiştir.
1932 yılında Purdue Üniversitesinden mezun olduktan hemen sonra dünya tatlısı Nell adlı bir bayanla evlenmiştir. Öğretmenlik kariyerine Daytonadaki Kentucky Lisesinde bütün spor dallarının eğitimini vererek başlamıştır. İki sene sonra Indianda daki South Bend Central Lisesine geri döndükten sonra basketbol, baseball, tennis ve ayrıca İngilizce dersleri vermeye başlamıştır. Kariyerindeki 11 yıllık antrenörlük dönemi öncesi 218 galibiyet ve sadece 42 mağlubiyetden oluşan bir rekora imza atmıştır.
John Wooden basketbol kariyerine 2. Dünya Savaşından dolayı ara vermek zorunda kalmıştır. 1943- 1946 yılları arasında ABD Deniz Kuvvetlerinde teğmen olarak vazife yapmıştır. 1946 yılında bu görevini bitirdikten sonra Indiana Devlet Üniversitesinde atletik direktör olarak ve 2 sezon boyunca da UCLAya çağarılmadan önce Indiana Üniversitesinin basketbol ve baseball takımları antrenörlüğünü yapmıştır.

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu. (11.01.2014) ” Bugün, antrenörleri direk olarak ilgilendiren temel sıkıntılardan birine değineceğim!… Modern kölelik!! Antrenör- Lisanslı oyuncu ilişkisi!! Basketb...
Basketbolda altyapı organizasyonu. FRANSA BAYAN MİLLİ TAKIMI ADAM ADAMA SAVUNMA İLKELERİ (2001 AVRUPA ŞAMPİYONU) 1. TOPA ÖZEL Bayan basketbolunda oyuncuların atletik özellikleri ve p...
Günün antrenörlük ipucu (12.08.2013) ” Zaten yeterince ataerkil bir toplumda yaşarken,, bir de erkek takımı çalıştırıyorsanız; O zaman algılarınız ve gözlemleriniz mutlaka güçlü olmalıdır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir