font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Jab Step Nedir ? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Jab Step Nedir ?

15 Ocak 2016

jab_stepÜçlü tehdit pozisyonu :Jap step (saplama adımı) jap step pullback (salınma adımı geri çekilme,jap step cross over ,rocker step.
Jap step temeldir, oyuncular bunu mükemmel yapana kadar alıştırma yapınız.Kısa ve sert hamleli 45 cm geçmeyen bir adım olmalı Oyuncular pivot ayağı dışındaki ayak parmakları zemine dokunduğunda bir gıcırdama sesi çıkaracak şekilde yere basmalıdır.Bir oyuncunun jap step kullanırken savunmayı kontrol etmesi gerektiğini vurgulayın Üçlü tehdit pozisyonundaki oyuncu içeri drive etme izlenimi vererek topu hafifçe aşağı alarak öne eğilir.
Oyuncu sağ ayak parmak uçları üzerinde yere bastığı için topla hızlı bir şekilde hareket etmeye hazırdır. Eğer savunma oyuncusu jap step yoklarken zemin verdiyse hızlı bir şekilde pull back yapmalı ve bir jump shot atmalıdır. Bu pull back 45 cm uzunluğunda olmalıdır Serbest sağ ayak mükemmel şut dengesi için sol ayağın önünde olmalıdır Bununla birlikte oyuncu kendisini savunan oyucuyu özelliklede birkaç sıçrayarak atış isabetli olduysa bir sonraki drive da hareket halinde yenmek için pull back kullanabilir.
Pull back ve jap steple atak yapan oyuncu, savunma oyuncusunun ön ayağının kendinden ne kadar uzakta olduğunu kontrol eder. Eğer savunma oyuncusu ön ayağını başlangıçtaki yoklama jap step e yakın tutar veya jap step pull back i durdurmak için ön ayağıyla ileriye hızla koşarsa atak yapan oyuncu sağ ayağını kaldırır ve en az savunma oyuncusunun ön ayağının yanına koyar. Atak yapan oyuncu topu vücudunun sağına iter Daha sonra sol ayağını agresif bir şekilde sağ ayanının birkaç adım önüne ileri doğru götürür ve direk olarak potaya drive edilir. Böylece jap step direk drive olur.

Saplama adımı savunmanın göstereceği tepkiye göre, sonuçta turnike veya jump shot atmayı sağlayan çok kullanılan ve ayakla yapılan bir aldatmadır.
Saplama adımı uygularken top göğüs hizasında yada kalça hizasında tutulmalı ve vücut basketbol temel duruşunda olmalı Savunma oyuncusunun üzerine doğru 25-30 cm geçmeyen kısa ve ani bir adım atarken aynı zamanda saplama adımı ile birlikte top sürme aldatma hareketi yaparak dizine kadar indirir savunma oyuncusunun tepkisini gözlemek için bir saniye kadar duraksar.
Savunma oyuncusunun üzerine doğru yapılan bu hareketten sonra bu oyuncunun göstereceği tepkiye göre bir sonraki hareket çok çabuk ve ani şekilde uygulanmalıdır eğer savunma oyuncusu hücum oyuncusunun üzerine doğru bir hamle yaparsa bu defa aynı adımla daha hızlı bir adım atarak ve bu adımla eş zamanla top yana çekilerek savunma oyuncusunun kalçalarını sıyırarak hareket ileri doğru sürdürülür .
Saplama adımını öne doğru attığınızda eğer savunma geriye doğru attığı adımla sizden uzaklaşıyorsa ve yolu tıkıyorsa hücumun yapacağı şey jump şhot atmaktır. Atış öndeki ayağını arkadaki ayağının yanına çekerek kullanılır.
En önemli nokta saplama adımı adımın çok uzun olmamasıdır. Eğer uzun adım atarsa vücut dengesi bozulur ne turnike nede jump shot istenilen isabette atılabilir. İkincisi hücum oyuncusu dizleri bükük vücut dengesini sağlamak için alçak tutmalıdır. Vücudun alçak tutulması hem çembere doğru yapılacak harekette hem de jump shot için gerekli olan gücü sağlar.

BENZER YAZILAR

İyi yönetim için 10 önemli nokta. Quick But Dont Hurry kitabında Hill, coahluğunu John Woodenun yaptığı efsanevi UCLA takımıyla 10 yılda 10 NCAA Şampiyonluğu yaşarken öğrendiği sırla...
V Katı Sonrası 1*0 Drill Oyuncular yarı sahada V katı sonrası top ile buluşup, ortadaki hayali savunmaya karşı 1:0 hücum anlayışı ile oynar. Hareket pas veren (1) numar...
Oyuncularınıza Ayak Hakimiyetini ve Koordinas... Yaz antrenmanlarında zamanımı oyuncularımın bireysel becerilerini geliştirmek için harcadım.Bunun gerekliliğini,bazı NBA oyuncularını ve üniversite oy...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir