font-family: \'Open Sans\', sans-serif;İyi yönetim için 10 önemli nokta. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

İyi yönetim için 10 önemli nokta.

29 Aralık 2015


Quick But Dont Hurry kitabında Hill, coahluğunu John Woodenun yaptığı efsanevi UCLA takımıyla 10 yılda 10 NCAA Şampiyonluğu yaşarken öğrendiği sırları paylaşıyor.

1- Çabuk Ol Ama Acele Etme (Be Quick But Dont Hurry):
Hayat da basketbol gibidir, çabuk oynanmalıdır ama asla kontrol dışı değil. Coach Wooden ın her zaman söylediği gibi:Eğer hata yapmaya daha yakın olursun, ama çabuk olmazsan da yapılması gereken işleri yapamazsın.?

2- En iyi oyunculara sahip olan takımlar hemen her zaman kazanır (The Team with the Best Players Almost Always Wins): Yetenek çok değişik şekilde ölçülebilir ve sizi başarıya kimin götüreceğini bilmeniz sizin için hayati bir önceliktir.

3- Hazırlıkta Hata Yapmak Hata Yapmaya Hazırlanmaktır (Failing to Prepare is Preparing to Fail): Hazırlık ve organizasyon için zaman yaratmak organizasyonun etkinliği için anahtardır. İlersini planlayarak ve hazırlanmak için kendine zaman tanıyarak, sıklıkla yönetimle birlikte gelen krizleri önleyebilirsiniz.

4- En Çok Hatayı Yapan Takım Kazanır (The Team That Make The Most Mistakes  WINS) : Hatanın olmadığı bir hayat yoktur. Önemli olan hatalardan ders almaktır.

5- Takımınıza Konsantre Olun, Rakiplerinize Değil (Consantrate on Your Team, Not the Opposition): Alışılmış olanı kırmaktan korkmayın. Rakibin stratejilerine uymak yerine kendi takımınızın yeteneklerine konsantre olun.

gencer_baytimur6- İyi Bir Lider Öncelikle Öğretmendir (AGood Leader is First and Foremost, a Teacher): Bir liderin en önemli özelliği size ne öğrettiği değil, nasıl öğreneceğinizi öğretmesidir. Bir lider olarak sabırlı olmalı, iş becerilerine önem vermeli, basit açıklamalar yapmalı, tekrar konusunda ısrarcı olmalı ve bilmeli ki iyi alışkanlıklar nankördür.

7- Denge Her Şeydir ( Balance is Everything) : Denge olmadan kontrol olmaz. Bir yönetici dengeli olduğu zaman, çalışanlar bilir ki organizasyonun başında güç ve vizyon vardır.

8- İyi Liderler Diğerlerine Kredi Tanır Ama Kendilerini Suçlamalarını Kabul Eder( Great Leaders Give Credite to Others, but Accept Blame Themselves): Nasıl tanındığınızdan daha çok kendi karakterinizle meşgul olun. Karakter gerçekten sizin ne olduğunuzdur, şöhretiniz ise nasıl algılandığınızdır.

9- Basit Tutun (Keep İt Simple) : Kendine güvenle basit talimatlar veren ve bunların yerine getirilmesi konusunda kendisini izleyenlerin kabiliyetlerine güvenen liderler her zaman öne çıkarlar. Yönetimde aşırı-liderliğe (over-lead) karşı direnin.

10- İyi Bir Lider Başkaları Tarafından Hoşlanılmak için Endişe Etmez (AGreat Leader Cannot Worry About Being Well Liked): Güçlü bir lider şunu anlamalıdır ki herkesi mutlu etmek imkansızdır. Birinin görevlerin yapılması için onları dürtmesi gerekir.
John Wooden ve Andrew Hill tarafından yazılan Be Quick-But Dont Hurry (Çabuk Ol- Ama Acele Değil) isimli kitaptan (Simon and Schuster, Mart 2001)

Çeviren: Gencer BAYTİMUR

BENZER YAZILAR

Rakibi okumak. Bazen katıldığım seminerlerde basketbol terminilojisi konusunda ciddi sorunlar yaşıyorum. Özellikle birinici kademe antrenör kurslarında, bazı terimle...
Günün antrenörlük ipucu (06.08.2013) ” Her şey dikkatsizce ettiğiniz bir laf ya da önem vermediğiniz kadar küçük pembe bir yalanla başlar!! Ve bazen önem vermediğiniz bu başlangıç öylesin...
Kayma adımı sprint -stop-kayma adımı çalışmas... Bütün oyuncular dip çizgi köşesinde yer alır.Stance pozisyonunda kaymaya başlarlar ancak faul atış yarı dairesine gelindiğinde stance pozisyonundan ko...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir