font-family: \'Open Sans\', sans-serif;İyi bir savunmacı olmak. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

İyi bir savunmacı olmak.

27 Aralık 2015

iyi_savunmacıSavunma oyunun kaderini belirler.Bana göre savunma basketbolun kalbidir.Savunma oynamak için gerekli fiziksel ve ruhsal kondisyon sizi diğer oyunculardan farklı kılar.

İki takımın hücüm güçleri bakımından eşit olduğunu düşünelim iyi savunma yapan takım her zaman avantajlıdır.eğer agresif savunma yapıyorsanız oyunun tonunu belirleyebilirsiniz.Savunma fiziksel bir oyun olduğu kadar bir akıl oyunudur.

Eğer siz ve takım arkadaşlarınız savunma oynamayı her zaman iletişim içinde olmayı birbirinize yardım etme anlayışı içinde olursanız başarılı olursunuz ve bu birliktelik hücum gücünüzede olumlu yansır.Bu sekilde savunma oynamak sizi daha güçlü bir takım heline getirecektir.

İyi savunma yapmak için rakibinizi tanımalısınız onun kuvvetli ve zayıf yönlerini iyi tesbit etmelisiniz.maçın bitiş düdüğü çalana kadar her saniyede rakibiniz takip etmelisiniz.Bunu yapmak için süper yetenekli olmanız gerekmez sadece kişisel gurur arzu ve gücünüz yeterli olcaktır.İstedeiğiniz kadar çok savunma çalışın eğer isteksiz olursanız savunmada başarılı olamazsınız.

İyi bir savunma oyuncusu olmak için aşağıdaki özelliklere sahip olmalısınız.

İyi bir savunma yapılabilmesi için savunma oyuncusunda bulunması gerekli zihinsel özellikler:
1_ İSTEK
Oyuncular savunma yapmayı pek sevmezler ancak antrenörler bilgili davranarak ağır ve yorucu çalışmayı gerektiren savunmayı istekle yapmalarını sağlayabilir. İstek olmadan yapılan bir savunma istenilen amaca ve düzeye ulaşamaz.
2_ UYANIKLIK VE HAZIR OLMA
Hücum oyuncusunun yapabileceği her türlü harekete karşı hazırlıklı olmalı ve anında tepki gösterebilmelidir.
3_ SOGUKKANLILIK
Savunma oyuncusu hücum oyuncusuna üstünlük sağlamak için soğukkanlılığını korumalı, sakin düşünebilmeli, olaylar karşısında paniğe kapılmamalıdır.
4_ ÜSTÜNLÜK SAĞLAMA VE ATAK OYNAMA
Eğer savunma oyuncusu atak oynamıyorsa, atak değilse hücum oyuncusuna üstünlük sağlayamaz ve eğer hücum oyuncusu daha ataksa üstünlüğü elde eder ve savunmayı çok zor durumlarda bırakır. Bu nedenle bu iki kavramı bir arada düşünmek gerekir. Savunma daha oyunun başında kendisini kabul ettirmeli ve bunu sağlamak için atak oynamalıdır.
5_ DİKKATLI OLMA
Savunmada bütün dikkat toplanmalıdır. Dinlenmek gerekirse bunun hücumda yapılması gerekir.
6_ KENDİNE GÜVEN
Hücum oyuncusuna savunmanın üstünlüğünü kabul ettirebilmelidir. Bunu sağlamak için oyuncusunun kendisine ve dolayısıyla yaptığı savunmaya güvenmesi gerekir. Oyuncunun kendisine güvenmesi içinde cesur olması gerekir.
7_ KENDİ KENDİNİ TARTMA
Savunucu kendi yeteneklerini bilmeli ve savunmada ne zaman atak ve ne zaman uzak oynayacağını bilmelidir.
İyi bir savunma yapabilmek için savunma oyuncusunda bulunması gerekli fiziksel özellikler:
1_ ÇABUKLUK
Savunmacıda ve genelde sporcuda aranacak niteliklerin başında çabukluk gelmelidir.
2_ VÜCUT DENGESİ
Vücut ağırlığı her iki ayağa eşit olarak dağıtılmalı, ayaklar topuklar dahil tamamen yere basmalı ve omuzlardan biraz daha açık tutulmalıdır. Dizler bükük olmalı, sırt dik, vücut yumuşak tutulmalıdır.
3_ ELLERİN VE KOLLARIN DURUŞU
Eğer hücum oyuncusu topsuzsa bir el topa diğeri topa doğru tutulur. Eğer hücum oyuncusunun elinde top varsa atışına engel olmak için öndeki kol görünüm seviyesinde tutulur, diğer kol ise hücum oyuncusunun top sürmesine engel olmak ve arkadan yapılacak perdelemeleri sezmek için aşağıda ve yanda tutulur.
4_ GÖRÜŞ
Savunma oyuncusu hücum oyuncusunun elinde top varsa göğsüne bakmalıdır. Eğer hücum oyuncusu topsuz ise savunma oyuncusu, savunduğu oyuncuyla topu ve bu aradaki bütün alanı görmelidir. Eğer top veya hücum oyuncusunun bakış açısı  dışında kaldıysa hücum oyuncusuna çok dikkat edilmelidir. Eğer hücum oyuncusu görüş alanından çıkarsa hemen üç saniye koridoruna koşup hücum oyuncusuyla burada temas sağlamaya çalışmalıdır.
5_ KONUŞMA
a) Yüksek sesle
b) Anlaşılır
c) Kısa
d) Emir verircesine kesin

BENZER YAZILAR

Tepeden hücum eden oyuncu. Genellikle maç ve periyot sonlarında dört oyuncu kenarda dururken diğer oyuncunun tepeden hücum ettiğini izleriz. Bu oyuncu karşısındaki adamı geçe...
JOHN WOODEN JOHN WOODEN’NIN 94 YAŞINDA VERDİĞİ RÖPORTAJDAN BAZI ALINTILAR Sadece kendiniz gibi olursanız netice alırsınız Yaptığınız yanlışları bir daha tek...
Günün antrenörlük ipucu (24.08.2013) ” Saygı,, her ilişkide mutlaka olması gereken bir kavramdır. Antrenör-oyuncu arasındaki saygı da,, yaş farkı gözetmeksizin önemlidir! Saygı kavramını ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir