font-family: \'Open Sans\', sans-serif;İyi bir point guardın özellikleri. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

İyi bir point guardın özellikleri.

6 Aralık 2015

basketbolda_hucumTeknik anlamda güçlü ve başarılı bir point guard aşağıdaki unsurları çok iyi bilmeli ve uygulayabilmelidir.
İlk olarak şu iyi bilinmelidir ki bir guard OYUNUN BİR KAÇ HAMLE ÖNÜNDE OLMALIDIR 

1  İyi pas verebilmeli ve alabilmeli, (pas mekaniğini geliştirmiş olmalı), pası vereceği yere direkt olarak bakarak savunmanın, yapılacakları sezinleyerek reaksiyon vermesine imkan vermemeli. Kime nerede, nasıl, ne zaman ve hangi pas çeşidini kullanarak pas vermesi gerektiğini iyi bilmeli pas açısı, pas mesafesi, pas sürati ve pasın elden çıkış hızı gibi kavramları bilmeli, özellikle pasın elden çıkış hızının getirdiği avantajlar hakkında fikir sahibi olmalı.

2 Her türlü duruş tekniğini (tek ve çift zamanlı stopları) pozisyonların gerektiği şekilde kullanabilmeli, topla her buluşuşunda sahanın neresinde olursa olsun yüzünü çembere dönmenin önemini bilmeli.

3 Şut atabilmeli diğer bir anlatımla sayı yapacak kanalları bulabilmeli.

4  Savunmayı savunma yapmaya zorlayacak hareketlenmeleri yapabilmeli. Öncelikle yukarıda da söylediğim gibi gereken yere, gerektiği gibi pas verebilmeli. Yani pas penetresinin önemini bilmeli. Top tekniği gelişmiş olmalı, dribling penetresini yapabilmeli. Driblingin bir amaç için yapılması gerektiğini ve gereksiz dribling yapmanın takım oyunu üzerindeki olumsuz etkisini iyi bilmeli. Her zaman tehdit unsuru olarak savunmanın dikkatini üzerinde toplamalı onu zorlamalı. Toplu ya da topsuz saha dengesinin hem kendisi hem de takım arkadaşları tarafından bozulmamasına gayret etmeli.

5  Her turlu patlayıcı harekette vücut dengesini korumayıbilmeli. Bunu sağlamanın ilk yolu başı öne eğmemektir. Denge yoksa kontrol de yoktur.

6 – Yön ve sürat değiştirmeyi çok iyi bileceği gibi hangi durumda nasıl hareket edeceğini, ayak oyunları kullanırken (toplu ya da topsuz iken) nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmeli. Top elinde iken bire bir oynamayı kolaylaştıracak ayak oyunlarını iyi yapabilmeli. Kat edebilmeli ve bu esnada vücudunu nasıl kullanması gerektiği hakkında da bilgi sahibi olmalı. Yapılacak bu katların olabildiğince en kısa yoldan çembere doğru olması gerektiğini anlamış olmalı.

7  Savunmayı izlemenin önemini herkesten iyi anlamalı. Sonuçta hücumun başarısı savunma oyuncularının davranışlarını iyi izlemekle ve buna göre hareket etmekle doğru orantılı olarak başarılı olacaktır.

hursit_baytok-300x2528  Top kontrolü gelişmiş bir oyuncu olarak başını belaya sokacak davranışlardan kaçınmayı iyi bilmeli. Bu onun ve takımın top kaybını en aza indirecek unsurlardan biridir. Baskı altında yan çizgi ve köşelerden uzak durabilmeli, ikili sıkıştırmadan driblingi kesmeden kurtulmayı iyi bilmeli. Bu da tamamen driblingi etkili kullanmanın unsurlarından biri olup top kontrolünün gelişmiş olmasını gerektirir.

9  Point guard ikili oyun, yani perdeme kullanmayı iyi bilmeli. Screen kullanır kullanmaz pozisyonun gerektirdiği hareketleri yapabilmelidir. Örneğin şut atabilmeli, perdeleme yapıp içeri devrilen arkadaşına pas verebilmeli ve bu arada sahanın diğer taraflarında olup bitenin de farkında olabilmelidir. Doğaldır ki bütün bu kararların çok kısa bir süre içerisinde doğru olarak verilmesi o guardın kalitesinin bir göstergesi olacaktır.
10  Perdeleme kullanmayı bildiği kadar arkadaşlarına sayı şansı yaratacak perdelemeleri de uygun bir şekilde yapabilmelidir. Perdeleme yaptıktan sonrada pozisyonun gerektiği hareketlenmeleri yapacak bilgisinin olması çok önemlidir.

11  Court awareness ve court vision denen kavramları da bir başka yazıda ele alırız. Ancak yukarıda yazılanları iyi bilmeniz şartı ile çünkü bu iki kavram da yukarıda özetlenenler ile bağlantılıdır.

Yukarıda açıklanan tekniklerin gelişimi tamamen fundamental çalışmalarının iyi yapılması sayesinde olacaktır. Bu çalışmalara gereken önemin verilmesi ve oyuncunun teknik olarak gelişimi onun kendine olan güvenin de gelişimi anlamına gelir. Bu sayede oyuncu hareketlerini yaparken duygularını da kontrol etmeyi öğrenmiş olacaktır.

Hurşit BAYTOK

BENZER YAZILAR

Point guard ne yapar ? Tempoyu kontrol eder; ne zaman yavaş, ne zaman hızlı oynanmalı. Post oyuncusunu besler; yüksek yüzdeli pas açıları. Takım arkadaşlarına kolay şut po...
Üçlü tehdit pozisyonu turnike drill Oyuncular sıra ile topu önlerine atıp tek zamanlı stop yapar ve üçlü tehdit pozisyonuna geçerler.Daha sonra tek dribling yaparak turnike,şut veya yükl...
Takım yapılandırması. Coachların en önemli ve önemli olduğu kadarda zor görevi takımı yapılandırma aşamasında başlar. Çalışma programımızı gözden geçirmeye başladığımız and...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir