font-family: \'Open Sans\', sans-serif;İyi bir antrenör oyuncusunu aktif dinlemelidir. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

İyi bir antrenör oyuncusunu aktif dinlemelidir.

29 Aralık 2015

basketbol_iletisimEğitimcilere göre etkin ve edilgen olmak üzere iki tür dinleme türü vardır. Edilgen dinleme genellikle bizim dinleme olarak düşündüğünüz şeydir. Başka biri konuşurken sessiz kalmak. Etkin dinleme bazen arzulanan bir şey olmakla beraber, konuşan bakımından, kendisine dikkat edip etmediğiniz veya dediğini gerçekten anlayıp anlamadığınız konusunda tereddütler vardır.

Edilgen dinleme iletişimde bir dereceye kadar kabul görse de, sporcu kendisini değerlendirdiğiniz düşüncesine kapılabilir. Sessizlik, empati ve sıcaklığı iletmez.

Etkin dinleme, edilgen ve sessiz dinlemenin aksine, ona dediğini anladığınızı kanıtlayarak sporcuyla aranızda karşılıklı bir bağ kurar. Bunun nasıl oluştuğunu bazı örneklerle açıklayalım:

Sporcularınızdan biri önemli bir maç öncesi sizin beklentilerinizi yerine getirebileceğinden endişe duymaktadır.

OYUNCU: Bu takımı yenebilecekmiyiz?

ANTRENÖR:Onlar oldukça iyi bir takım, biz de iyi bir takımız.

OYUNCU:Peki ya iyi oynayamazsak?

Şimdi bu soruları yorumlamalısınız. Gerçekten takımın kazanamayacağından mı, yoksa kendisinin iyi oynamayacağından mı endişe ediyor? Etkin dinlemede sporcunun ne kastettiğini tahmin etmeye değil, bulmaya çalışırsınız. Bunu ona, söylediğinden ne anladığını sorarak yaparsınız.

ANTRENÖR:Nasıl oynayacağından mı endişe ediyorsun?

OYUNCU:Eh, biraz

ANTRENÖR:Elinden geleni yaptığın sürece seninle övüneceğiz.

Antrenörün teminatı, oyuncunun, takımdaki yerinin başarılı oynamasına değil, gayret göstermesine bağlı olduğunu bilmesini sağlar. Bir başka örnek:

SPORCU: Barfikste gördüğün en kötü sakatlık neydi?

012_Tobias_Story_Basketball-300x237ANTRENÖR: Bugünkü gelişmiş donanım ve yardımcılarla ciddi sakatlanma ihtimali çok azalıyor.

Aktif dinlenme bu bölümde tartıştığımız bir çok düşünceyi bir araya getiren çok önemli bir beceridir. Bununla beraber, aktif dinleme, sadece sporunuzun duygularını kabul ettiğiniz ve anlamak ve yardım etmek istediğinizi ilettiğiniz zaman işe yarar, Aksi takdirde samimiyetsiz, hükmedici veya eyyamcı olarak nitelendirilebilirsiniz. Çünkü aktif dinleme, sporcuların, fikir ve duygularının anlaşıldığı ve saygı duyulduğuna inanmalarını sağlar, ve onlar da buna karşılık iyi dinlemekte daha istekli olurlar.
Sözsüz İletişiminizi (Beden Dilini) Geliştirmek
Eğer, sizin lisanınızı bilmeyen biriyle iletişim kurmak zorunda kaldıysanız, sözsüz iletişimin ne kadar önemli ve etkili olduğunu biliyorsunuz demektir. Toplam iletişimimizin esas teşkil ettiği birçok durum meydana gelir. Bu antrenör olarak sizin rolünüzle eşit öneme sahiptir.

Sözsüz İletişimin Kategorileri
Sözsüz iletişim veya diğer adıyla beden dili, beş kategoriye ayrılır.

· Vücut hareketleri: Jestleri ve ellerin, başın, ayakların, ve bütün vücudun hareketlerini içerir. Başın eğilmesi, bir kaşın çatılması veya gözün kaydırılması, bir olayda önemli mesajlar verir.

· Fiziksel karakteristikler: Fizik, çekicilik, boy, kilo, vücut kokusu ve benzer şeyler. Örneğin, sizin kendi fizik kondisyonunuz, vücut sağlığına verdiğiniz önemi gösterir sadece gençlere değil, tüm insanlara hayat boyunca.

· Dokunma: Sırtı sıvazlamak, birinin elini tutmak, kolunu oyuncunun omuzuna atmak, v.b. Bunlar olumlu mesajlar veren uygun dokunma biçimleridir.

· Ses karakteristiği: Sesin niteliği-yüksekliği, ritmi, rezonansı, tonundaki değişmeler vb. Genellikle gerçek mesajı ne söylediğimiz değil, nasıl söylediğimiz verir. Örneği, Bugün iyi oynadın, Bill ifadesi samimiyetle, onaylayıcı bir bakışla ve gerçekten bunu kastettiğinizi belirten bir ses tonuyla söylenebilir. Veya alaycı bir ifadeyle, dudak bükerek ve tam tersini kastettiğiniz anlamını vererek de söylenebilir.

· Vücut pozisyonu: Sizinle diğerleri arasındaki mesafe ve diğerlerine nazaran vücudunuzun yeri. Vücut pozisyonu ile iletişimin bir örneği sırtını dönmek olup, birisinin sizinle konuşmak istemediğini belirtir.

Sözsüz iletişimin bu boyutlarından haberdar mısınız ve bunlar vasıtasıyla sözsüz mesaj alıp vermekte etkili misiniz Sözsüz iletişimde sahip olduğunuz beceriler muhtemelen görev başı eğitiminde-günlük çalışmalarınız içinde kazanılmıştır. Sözsüz iletişim becerilerini yazıyla veya sözlü olarak öğretmek zordur veya başka bir ifadeyle bunları çalışmadan öğrenmek kolay değildir.

Böylece ilk adımınız, toplam iletişim süreci içinde sözsüz mesajların önerimini anlamaktır. Sözsüz mesaj becerilerini geliştirmenin bir yolu da, siz sözsüz mesajları alıp verirken, sizi izleyen başkalarının vereceği tavsiyelere (geri bildirime) uymaktır.

Bu geri bildirimlerin değeri, sizin hassasiyetinize ve onları algılamanıza bağlıdır. Sözsüz olarak ifade etmeniz ve sporcuların duygu ve davranışlarını anlamanız kolaylaşır.

Kaynak:Rainer Martens BAŞARILI ANTRENÖRLÜK

Çeviren: Tuncer Büyükonat

BENZER YAZILAR

Pete Newell Pete Newell yaz aylarında uzun adam kampları yaparak adını duyurdu. Son kamplarından bir tanesini izleme imkanı buldum.O dönemde hem uzun adam hem de...
Coach a pas yarı saha 1*1 drill O1 pası  C’ye atar , C pası O1’e atar , O1 pası tekrar  C’ye atınca forvet bölgesine cut ederek  C’den pası alıp hücum eder. O2 ise  O1 pası C’ye attı...
Nicin savunma ? 59 yıldır basketbolun içinde oyuncu, antrenör, yazar ve TV yorumcusu olarak bulundum. Tanrım müsaade ederse bu sürenin uzamasını da canı gönülden arzu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir