font-family: \'Open Sans\', sans-serif;İyi bir 2 numara nasıl olmalıdır (Şutör Guard) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

İyi bir 2 numara nasıl olmalıdır (Şutör Guard)

5 Aralık 2015

2_numara2 NUMARA POZİSYONUNDAKİ OYUNCUNUN BALL HANDING + FUNDAMENTAL ÖZELLİĞİ İYİ OLMALIDIR

İki numara pozisyonundaki oyuncunun takımın off guardı da olacağı düşünülürse fundemental özelliklerinin ve topa hakimiyetinin iyi olması bir gerekliliktir. Salt kendi pozisyonunun dışında takımın oyun kurucusuna da yardımcı olabilmelidir.Örneğin baskı altında oyunu kurabilme zekasına ve yeteneğine sahip olmalıdır.Aynı zamanda herhangi bir pres organizasyonunda da topun taşınmasında en aktif oyunculardan biri olacaktır.Bu katkıyı yapabilmesi için de her iki elini de kullanabilmelidir.İyi bir iki numara 1*1 de adam geçebilme yeteneğine de vakıf olmalıdır.Gerektiğinde adamını geçip sayı bulabildiği gibi aynı zamanda da bu özelliği sayesinde yanındakilere yardımcı olmalıdır.Günümüzde çembere gidebilen oyuncuların değeri ve katkısı bilinmektedir.Kendi skorerliği kadar arkadaşlarına pozisyon yaratan, adam eksiltip asist yapabilen bir oyuncu her daim takımda bulunması gereken bir oyuncu tarzıdır.Genelde bu pozisyondaki oyuncuların sutör olması bilindik bir tarz olmasına rağmen kanımca yeterli değildir.Sadece şutu sokabilen bir oyuncuyu iyi bir iki numara diye tanımlamakta yanlış olacaktır.

Bu yukarda saydığımız melekelere sahip olmanın yegane yolu da iyi bir fundementala sahip olmaktır.Bunu elde etmenin başlıca şartı da küçük yaşlarda doğru ve sürekli tekrerlanarak yapılacak fundemental antremanlarıdır.Bugün çoğu oyuncumuzda bu özelliğin yanlış veya yetersiz olduğu görülmektedir.Elbette altyapı antrenörlerinin bu konudaki bilgi,görgü ve deneyimleri baş faktördür.Bu konuyla ilgili antremanlara ayrılacak zaman küçümsenmemeli aksine özenle arttırılmalıdır.Unutmamak gerekir ki bir oyuncunu sahada yapacağı,uygulayacağı her şey dönüp dolaşıp fundemental özelliklerine dayanacaktır.

ŞUTÖR OLMA ÖZELLİĞİ
Benim görüşüme göre takımınızın iki numarası o takımın en iyi şutörü veya en iylerinden biri olmalıdır.Bu gün bazı takımların iki numaraları şutör guard diye de anılmaktadır.Gerçi yukarda belirtiğimiz gibi iyi bir iki numaradan bahsediyorsak bu özellik tek başına yeterli olmayacaktır.Yinede sutörlük önemli bir meziyettir.Özellikle şut seçimini iyi yapabilen bir oyuncu değerini arttırır. Boş şutu sokmak, özellikle de cezayı kesmek bir gerekliliktir. Ancak yine belirtmek istiyorum ki sadece statik şut sokmak sizi komple bir oyuncu yapmaz.Benim oyun karakterime ve görüşüme göre ofansif anlamda değerli bir iki numara da olması gereken en önemli özellik stop jumpshoot dır.Bu silah doğru kullanıldığında oldukça etkilidir.Tamamen kendi insiyatifiniz de olan zamanlama ile size büyük bir avantaj sağlayacak, defansınızı sıkıntıya sokacaktır.Bu silahı set hücumun da 1 veya 2 dribling üstü kullanabileceğiniz gibi fast break sonunda da kullanabilirsiniz.Bir diğer noktada iyi bir sutörün,iki numaranın screen kullanmaktaki becerisidir.Bu tamamen şut yüzdesini arttıracak bir etkendir.Screen?e yakın çıkmak,adamınızı perdelemeye takmak tamamen sizi daha iyi bir şutör kılacaktır. Tabiki perdelemeleri doğru kullanmak ayak oyunları ile mümkün olacaktır.Ben hücumun en etkili silahlarından birinin ayak oyunları ve aldatmalar olduğuna inanan bir oyuncuydum ve bu ayrıntıyı asla göz ardı etmedim. Yine oyunun fundemental kısmına giren ayak oyunları ve aldatmalar , ufak birer detay gibi gözükse de oyunculara öğretilmesi gereken başlıca kurallardan biri olduğu kanaatindeyim.

FAST BREAK ORGANİZASYONUNDAKİ ROLÜ
Takımınızın kısalarından birinin bahsi geçen iki numara olacağından bu oyuncunu sprint atma özelliği olmalıdır.Ribaund alındığında ilk koşacak oyuncu olacağından fast break sonundaki bitiriciliğide önemli olacaktır.Yine 1*1 deki yeteneği burada ortaya çıkacaktır.Gerektiğinde kendisi sayıya gidebileceği gibi gerektiğinde de diğer arkadaşlarına yardım etmelidir.Pasör özelliğinide ihtiyaç duyulacaktır.Özellikle dengesiz yakalanacak defansı penetreyle geçerek asist yapabilmesi artı bir özellik olacaktır.Bir başka bulunması gereken özellikte alacağı ribaundla veya kapacağı toplarla ortaya girebilmesi fast break organizasyonunu başlatması olacaktır.

DEFANSİF ÖZELLİKLER
Takımdaki kısaların baskılı savunmaya yatkın olması sizin kuracağınız defansın başarısında etken olacaktır.Komple bir iki numara aynı zaman da savunmayı da yapabilmelidir.Gerektiğinde karşı takımın kısa skorerini savunabilmelidir.Yada karşı takımın bir numarasına baskı yapabilmelidir.Elbette geriye ilk koşacak ve fast break defansını başlatacak ilk oyuncuda olacağı bilinmektedir.
Konu kaliteli bir oyuncu, iki numara ise yukarıdaki özelliklere sahip olunması gerektiğini düşünüyorum.Buna ilave basketbol zekası da göz ardı edilmemeli ve özellikle genç oyunculara bu yönde yol gösterilmelidir.

Kaynak:tubad.org.tr

BENZER YAZILAR

Basketbolda takım başarısını etkileyen temel ... Her basketbol oyuncusu kendi kişisel başarısını ve takımının başarısını doğrudan etkileyen 3 zararlı durumdan haberdar olmalıdır. 1- Zayıf savunma 2...
Attığınız şutlar girsin istiyor musunuz? Türk çocuğunun basketbolda  şut yeteneğinin yüksek seviyede olduğunu hep söyleriz. Gerçekten de Türk çocuğunun eli (parmakları) hassas, gözü ise keski...
Tam saha yüksek post pas çalışması. O1 ilk adımını kullanarak sağ eliyle dribling yapar çift el göğüs pasıyla topu O3 e atar ve cut ederek O2’den pası alır sağ turnike atar.pası veren O2...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir