font-family: \'Open Sans\', sans-serif;İstatistik ve Basketbol. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

İstatistik ve Basketbol.

29 Aralık 2015

istatistikGenel olarak maclardan sonra oyuncularin kac sayi attigi ve kac ribaunt aldigi ile ilgileniriz. Ama bu iki sonuc bize gercekten bu takim hakkinda bilgileri verebilir mi? Gercek anlamda bu takimi analiz edebilmek icin bizim ihtiyacimiz olan daha cok bilgidir. Daha once birinci ligi inceleyen bir arastirmada

 1. ligde mac kazanmak icin en onemli etkenin 3 sayi yuzdesi ve savunma ribauntu oldugu bulunmustu. Bir takimin gercek analizini cikarmak istiyorsak, en onemli sonuc bu takimin kac sayi denemesi yaptIgIdIr. Yani faul atisi, 2 sayi, 3 sayi ve pota alti denemesinin toplam bize bu takim hakkinda onemli bilgiler verebilir.

Scout tutarken, oynanan süre, savunma rib., hucum rib. 2. atis, blok, asist, shouting asist, top calma , top kaybi, faul atisi, boyali alan, orta mesafe, 3 sayi gibi bircok degisken tek tek incelenir ve mac kazanmak icin rakip takimi kac sayida tutmak, kac ribaunt almak, kac top calmak, kac asist yapmak .. gibi scout degerleri cikartilir ve hedefler belirlenir.

Ligde mac kazanmak icin KESİNLİKLE 160 ile 175 sayi arasi sayi denemesi yapmaniz gerekirken bir takim bir macta 210 bir diger macta 209 sayi denemis, 210 sayidan 75 sayiyi girdirebilmis(% 35), 209 sayidan ise 81 sayiyi girdirebilmis(% 38). Bir diger sonuc 210 sayidan 84 sayi denemesini ve 209 sayidan 104 sayi denemesini sadece bir oyuncu yapmis. 84 sayinin 35 ini (%41) ve 104 sayinin 37 (%35) sayisini girdirebilmis.

Bir mac süresi hepimizin bildigi gibi 40 dakikadir. Dakikada 3 (her hucumu ortalama 20 sn kabul edersek) hucum denemesi yaptigimizi dusunelim , 120 hucum hakkimiz var. Bunun yarisi rakip takimin olursa bizim hucum hakkimiz 60a duser. 60 hucum hakkimizda 200un ustunde sayi denemesi yapmissak, takimimiza ihanet etmis oluruz. 60 hucum hakkimizda 160 ile 175 arasi sayi denememiz bize maci kazandirir.Fakat bizim inceledigimiz takim 24 saniye hucum suresinin en azindan 17 ile 20 sn?sini kullanmadan ilk pas atildiginda sayi atan bir takim konumundadir ve rakip takimin savunma yapmasina izin vermeden onlarin yorulmasini bile saglamiyordur. Dunyada hicbir takimin sut yuzdeside % 80 nin ustune cikamayacagina göre bu takimin nasil mac kazanacagini merak ediyorum.

Ayrica scoutlari inceledigimizde field goals denilen kisimlara baktigimizda 66 ın altinda olan hicbir takim mac kazanamamis. Yani kazanmak icin 66ın ustunde olmak gerekir.

Turhan TOROS

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (24.08.2013) ” Saygı,, her ilişkide mutlaka olması gereken bir kavramdır. Antrenör-oyuncu arasındaki saygı da,, yaş farkı gözetmeksizin önemlidir! Saygı kavramını ...
5 li örme pas çalışması Çalışma tam sahada yapılır. 5 oyuncu dip çizgide pozisyon alırlar 1 Nolu oyuncu 3 Nolu Oyuncuya 3 Nolu oyuncu 4 Nolu oyuncuya 4 Nolu oyuncu 5 Nolu ya ...
Günün antrenörlük ipucu (24.09.2013) ” Antrenörlükten aldığınız para sadece antrenman ve maçlar karşılığında aldığınız bir para değildir!! Hem oyuncularınızın,,hem de kulübünüzün menfaatl...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir