font-family: \'Open Sans\', sans-serif;İspanya Basketbol Altyapı Programı – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

İspanya Basketbol Altyapı Programı

12 Ocak 2016

ispanyaİspanya, 1999 da dahil olmak üzere 2013′e kadar yapılan tüm Avrupa Basketbol Şampiyonaları’nda yarı final bandının altına inmemiş bir ülke. Öyle ki, 2009 ile 2011′deki şampiyonluklarına ek olarak, 2006 Dünya Şampiyonluğu ve 2008 ile 2012′de Olimpiyat gümüş madalyası bulunmakta. Lakin İspanyol basketbolunun bu yükselişi aslında keskin değil. Onlar 1999 öncesinde de iyi işler çıkarıyordu. 1980′lerde de bir dizi yarı finalleri ve 1984 Olimpiyat ikincilikleri vardı. Ama o zamanlar için kimse onlara net favori diyemezdi. Yeteneklerinin hakkı teslim ediliyordu fakat Sovyetler ve Yugoslavlar’dan sonraki güç dengesi için İtalyanlar ve Yunanistan ile çekişiyorlardı. Görüldüğü gibi yukarıda bir ikili ve devamında gelen 3-4 takımlık bir güç dengesi vardı ve İspanyollar genelde burada oluyordu. Fakat 1999 itibariyle bu değişmeye başladı. Sadece basketbolda değil tüm spor dallarında da yükselişe işaret eden bu dönemin basketbolla ilgili olan kısmını incelemek üzere İspanya Basketbol Federasyonu’nun teknik komitesinde yer alan Carlos Sergio’ya kulak veriyoruz:
AMAÇ
İspanya’da federasyonun (FEB) en önemli amacı, üst seviye basketbol oynamaya yetenekli oyuncuları tarayıp bulmak ve bunlardaki potansiyeli elde etmek için gerekli gelişimi sağlamaktır. Başarıyı sağlamak adına FEB, aynı amaca hizmet eden iki yol haritası belirlemiştir. Birinci yol haritası oyuncu gelişiminin ilk safhasıdır ki, bu 10-14 yaş aralığına gelmektedir. Federasyon olarak bu yaş grubuna özel yaz kampları ve kurslar düzenleriz. Bu kampların ana teması onları basketbola dair motivasyonlarını güçlendirmek ve oyuna olan sevgilerini arttırmaktır.
İkinci yol ise antrenörlerin potansiyel oyuncu adaylarını ülke basketbolunun geleceğinde önemli bir rol alıp alamayacağı konusunda çalışmalarından oluşmaktadır. Potansiyel oyuncu adayı grubun seçilip, işlenmeye başlamasını takiben bunu, yerel şampiyonalar ve oradaki kamplarda antrenörlerin oyunculardaki gelişimini gözlemlemesi takip eder. Bu gözlemin antrenörlere ve sisteme verdiği bir artı da programın ilk taramasında kendini gösteremeyen veya gözden kaçmış isimlerin görülmesini sağlamaktır. Uygulamaya soktuğumuz bu programla en az 30 oyuncuyu milli takım seçmelerine davet edebiliyoruz. Şimdi 1980-1981 jenerasyonuna bakalım.
1998 Avrupa Gençler Şampiyonu olan bu nesil, 1999′da aynı yaş kategorisinde Dünya Şampiyonluğu’na ulaşmıştır. Juan Carlos Navarro, Pau Gasol, Felipe Reyes, Raul Lopez, Carlos Cabezas, German Gabriel ve Berni Rodriguez gelecek şampiyonalarda A milli takım kadrolarında yer almıştır. Bu jenerasyonun uluslararası ilk önemli turnuvası Türkiye’de düzenlenen Eurobasket 2001′dir. Gasol, Navarro ve Lopez’in NBA’e kadar uzanan kariyerleri olmuştur.

ispanya2

OYUNCU GELİŞTİRME MERKEZİ
Basketbol federasyonunun altyapılara dair yapılanmasının önemli bir parçası da CFJ adını verdikleri oyuncu geliştirme merkezleridir. Federasyon bu projeyi destekleyen tüm spor kurumlarıyla işbirliği içindedir. CFJ’nin amacı 14-18 yaş bandındaki oyunculara veya gençlere “basketbol – okul – kişisel gelişim” üçlüsünün hem birbiriyle uyum içinde hem de birbiriyle aynı yüksek seviyede olmasını sağlayan antrenmanları vermektir.
Bu genç oyuncu adayları veya terimsel olarak “prospect” adını alanların büyük çoğunluğu basketbolda başarıya ulaşmak için gerekli tüm yeteneklere sahipler ancak yerel bazda bunu destekleyecek tesis ve ekipman yokluğu çekmekteler.
Sonuç olarak onlar bu yüzden profesyonel kulüplerin oyuncu taramalarında gözden kaçma riski taşıyorlar. FEB ise bu konuda sınırları zorlamak ve keşfedilebildiği kadar isim keşfetmek istemekte. Şu anda İspanya’da bu oyuncu geliştirme merkezlerinden 2 tane bulunmaktadır. İlki 1990 yılında Barcelona’da kurulmuştur. Bu modelin başarıyla işlemesinden 6 yıl sonra Fadura’daki “ Technical Perfection Center” adlı merkezde ikinci bir oyuncu geliştirme merkezi Bask Yönetimi’nin desteğiyle kurulmuştur.
TEMEL PRENSİPLER
FEB bünyesindeki oyuncu geliştirme merkezlerini geleneksel kulüp ve okul mantığından ayıran 3 temel prensip vardır.
1 – ANTRENMAN YOĞUNLUĞU
Kabul etmek gerekir ki geliştirme merkezine gelen sporcular yeteneklerle dolu olmasına rağmen iyi bir oyuncu olmak için idman yemek şarttır. Bizim yaklaşımımız geliştirme merkezinde olabildiğince çok idman yapma üzerine kuruludur. Bunun için oyuncuların kalma yerleri spor salonu ve sağlık merkezinin hemen yanında, okulları isi yürüme mesafesiyle 5 dakikalık uzaklıktadır.
2 – ANTRENMANIN KALİTESİ VE NİTELİĞİ
İdman seanslarının niteliği, oyuncuların bireysel gelişimi konusunda ihtisaslaşmış özel antrenörler tarafından dizayn edilmektedir. Burada çok disiplinli yani farklı branşların bir arada olduğu bir çalışma grubu vardır ve bu ekipte basketbol koçları, kondüsyonerler, fizyoterapistler ve spor psikologları yer almaktadır. Bunun sonucunda oyuncu gelişimine etki eden tüm değişkenleri kontrol edebiliyoruz. Bu bize idman seanslarını iyileştirmenin yanı sıra kişisel gelişimle ilgili problemlerden, saha dışı hadiselerden, sakatlıklardan ve düzensiz okul hayatıyla ilgili sorunlardan uzak durmamızı sağlıyor.
3- İDMANLARIN KİŞİSELLEŞTİRİLMESİ
14-18 yaş bandındaki oyunculara verilen uzun bir idman programının sonuçlarını takiben, fiziksel ve sağlık testlerinden geçen oyunculara buradan gelecek sonuçlara göre farklı antrenman programı yüklenir. Bununla beraber antrenörler oyuncu adaylarının teknik yani fundamental eksikliklerini çıkartır ve bunları kuvvetlendirecek şekilde bir kişisel idman programı hazırlar.
OYUNCU SEÇİMİ
Oyuncu seçimi prosedürü programın içine daha önceden dahil olan FEB antrenörlerinin ortak çalışması ile belirlenir. Onların kararları programın başarısı için hayati çünkü oyuncu geliştirme merkezine gelecek oyunculardaki potansiyeli görmek ve sezmek zorundadırlar. Seçme için merkeze çağrılan oyunculara mental olgunluk seviyesini, hızını, dayanıklılığını ve psikolojik durumunu ölçen testler uygulanır.
Alınan veriler sonucunda antrenörler oyuncu geliştirme merkezindeki programa katılacak oyuncuların seçimine karar vermek zorundadır. Değerlendirme kıstasları ise şu şekildedir.
TEKNİK ( FUNDAMENTAL ) – TAKTİK
• Oyuncuların antrene edilmeye yatkınlığı veya bu konudaki tersi durum
• Yaratıcılık konusundaki sezgileri
• Öğrenme yeteneği ve kapasitesi
• Saha görüşü
• Oyun bilgisi
• Teknik ve taktik uygulama
BİOMEDİKAL
• Vücut ölçüleri
• Biyolojik olgunluk ve yaş
• Patolojik test
FİZİKSEL
• Sıçrama yeteneği
• Reaksiyon hızı
PSİKOLOJİK
• Kişilik veya karakter
• Özgüven
• Konsantrasyon
• Oyuna kendini verme ve adapte olma
TEKNİK – TAKTİK İDMANLAR
Teknik ve taktik idmanların ana fikri, oyuncuların gelişiminin sıkı çalışmaya olan gönüllülük ve ne kadar öğrenme kapasitesiyle isteğe sahip olmalarının verdiği orana bağlı olduğudur. İdmanlar boyunca oyuncudan istediğimiz hareketlerini takım arkadaşları ve rakiple sahadaki pozisyon ve zamanlama ekseninde sayı, ribaunt ve top çalma gibi kategorilerde maksimum başarıyla koordine etmesidir. Oyuncuların kişisel karakterleri üzerinden öğretim ve öğrenme süreci şekillenmektedir ve genel yaklaşım basitten karmaşığa olacak şekildedir. Geliştirme merkezinin bu programdaki amacı her yıl birbirine eklenecek şekilde farklı sayılardaki üç oyuncu grubuyla yapılan idman konseptlerine hazır olmaya zorlamaktır.

Pau_Gasol_Spain_during_France_vs_Spain_basketball_9YkD3ju_BZwlKİŞİSEL İDMANLAR ( 1′E 1 VE 1′E 0 )
Bu aşamadaki amacımız en yüksek seviyedeki bireysel ( fundamental ) özelliklere sahip ( Penetre , turnike, jum shot vb ) oyuncu yetiştirmek ve bu kapasitesini bire bir pozisyonlarda kullanmasını sağlamaktır.
Oyuncu uygulayacağı çok sayıdaki hareketle ilgili tüm detay birikimine sahip olmalıdır. Top sürmeyi kesip “ stop” yapabilmeli, şut atabilmeli ve baskı altında penetre edebilmelidir. Bu kulağa kolay gelse de idmana döktünüğüzde her zaman kolay değildir. Oyuncuların gelişiminden emin olmak için 3 adımlı şu iş takibini izleriz.
• Telkin, düzeltme ve oyuncuların uygulandığı hareketlerin gelişimi
• Oyuncuların bire bir hücumdaki opsiyonlarının yani hareketlerinin artması
• Tüm hareketlerin 1′e 1 durumlarda uygulanması
ÇOKLU İDMANLAR ( 2′YE 2 VE 3′E 2)
Bu aşamada işleri daha karışık hale getiriyoruz ve amaç bir veya daha fazla takım arkadaşının ve savunma oyuncusunun içinde bulunduğu durumlarda ki doğru bilgiyi öğretmektir. Bu tür idmanlar 2′ye 1′den başlayıp 4′e 4 oyuna kadar devam eder. 4′e4 oyunda üç düzenimiz vardır bunlar 4 dışarıda ( yay gerisi ), 1 içeride 3 dışarıda ve 2 içeride 2 dışarıdadır. Ek olarak 2 iç ( inside ) oyuncuyla yapılan 2′ye 2 idmanlarda vardır. Bu aşamanın temel amacı ve öğretmek istediği oyuncunun takım arkadaşıyla birlikte nasıl oynayacağını ve nasıl stratejik zekaya sahip olması gerektiğini öğretmektir.
5′E5 OYUN STİLİ
Programın final bölümü yüksek oranda oyuncuların inisiyatifine bırakılmıştır. Bu noktada biz basit ve mantıklı gözüken böylece hem oyuncuların doğal yeteneğini geliştirmeye fırsat tanıyan hem de takımının gelişimiyle kazanmasına yardımcı olacak tarzı seçeriz. Oyun stilimiz tüm FEB takımlarına uygun olarak agresif savunma, ki alan savunması olmaksızın adam adamadır ve hızlı hücum üzerine kuruludur.
Tüm bu düzenler ve evreler 4 yıllık bir düzeni ve süreci kapsamaktadır. İlk iki yılda temel düzenler verilmekte olup 1′e 0′dan 3′e 3 düzene kadar tam sahaya yayılan orta ve yüksek fundamental seviyesine kadar sürer. Bunu takip eden iki yılda düzen sırasıyla “3′e 4 – 4′e 4 – 4′e 5 ve 5′e 5” şeklinde olup bu sefer sahaya yayılmanın tersine setler ve oyunlar kısıtlanmış bir alanda oynanır.
ANTRENÖRLER NE YAPAR ?
Oyunculardan beklenen iş yükünün fazlalığı meydan okur nitelikte ve antrenörlerimizin sayesinde üretkenlik seviyesi yüksektir. Oyuncularımızın idmanlarda aktif olmasını isteriz. Saha içinde bir alıştırma ( drill ) uygulandığında onlardan takip etmelerini istediğimiz hususlar vardır ve bunlar
• Takip edilmesi ve anlaşılması kolay bir kaç basit kural
• Amaca ulaşmak için gerekli olan tüm aşamaları hızlıca görmek
• Alıştırmayı tekrarlamanın verdiği kolaylık
• Her gün yeni bir alıştırma (drill) öğrenme zorunluluğundan ziyade mevcutları modifiye etme ve çeşitlendirme.
SONUÇ
Oyuncu geliştirme merkezi kurulduğunda sadece ürünlerini gelecekteki zaman diliminde vermesi umut edilen bir projeydi. Şu anda ise FEB’in desteğiyle de iki merkez de genç İspanyol oyuncuların gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Merkezimizden mezun oyuncular üniversite öncesi eğitimini de aldığı için Barcelona, Real Madrid ve Unicaja Malaga gibi ligin en iyi takımlarından teklif almaktadırlar. Bu başarı sayesinde genç oyuncu adayları bizden heyecanla çağrı beklemekte olup, bir çok baş antrenörde projeye ve çalışma düzenimize ilgi göstermektedir.

BENZER YAZILAR

Fransa Basketbol Oyuncu Tarama Programı Fransa, basketbolda her zaman potansiyel barındıran ama yetenekli parçalardan bir bütün oluşturmakta zorluk çeken ve bu yüzden turnuvalardaki perfor...
Kayma adımı sprint -stop-kayma adımı çalışmas... Bütün oyuncular dip çizgi köşesinde yer alır.Stance pozisyonunda kaymaya başlarlar ancak faul atış yarı dairesine gelindiğinde stance pozisyonundan ko...
Basketbol Antrenörleri ve Oyuncuları için Reh... İnsan, belirli bir yaştan sonra, işiyle ilgili/bilgili olduğu alanlarla ilgili taleplerle/sorularla/isteklerle vb. muhatap olmak zorunda kalıyor!... Ş...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir