font-family: \'Open Sans\', sans-serif;İnsanların ruhlarını canlandırmayacak planlar yapmayın. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

İnsanların ruhlarını canlandırmayacak planlar yapmayın.

6 Şubat 2016

nba_basketballFinal maçının son iki dakikasına on sayı geride girdiniz, önünüzde iki seçenek var, ya pes edeceksiniz ya da sonuna kadar savaşacaksınız..

Farkı kapatmak için;
*Oyunu süratlendirmelisiniz.
*Rakibi, çabuk ve kötü atış yapmaya veya top kaybına zorlamalısınız.
*Set hücumunda en çabuk yoldan basket bulmalısınız.

Kısaca, savunmada tam saha pres yapmalı,hücumda fastbreak atmalı, set hücumlarının ilk on saniyesinde topu kullanmalısınız.

Oyunun bu bölümünde topu paylaşmak,takım olmak,genç oyuncuyu kollamak gibi güzel alışkanlıkları maalesef ikinci plana atmak zorundasınız .

Peki bu son iki dakikada uyguladığınız oyun tarzını bir sistem haline getirseniz ve skoru önemsemeden bu süreyi önce on, sonra yirmi ve sonunda tüm maça yaymaya çalışırsanız ne olur.?

AVANTAJLARI

*İsterseniz iyi tarafından bakalım,;oyuncularınız yorulacağı için oyundan çıkmak isteyecekler ve siz tüm oyuncularınızı oynatma şansını ele geçireceksiniz.

*Veliler “benim oğlum neden oynamıyor” diye hesap sormak yerine, “benimki yoruldu biraz dinlendirse iyi olur diye” düşünecek.

*kısa boylu oyuncularınız, yaşları daha büyük olan veya ezici fizik üstünlüğüne sahip oyunculardan kurtulup, süratleri sayesinde becerilerini gösterecekler.

*Güçlü oyuncular ise durarak oynadıkları takdirde fizik avantajlarının ellerinden kaçtığını görüp koşmaya ve daha agresif olmaya çalışacaklar.

ZORLUKLARI

Hücumda yürümek varken kimse koşmak istemez.

Savunmada eller belde durmak varken kimse stance pozisyonunda kaymak istemez.

Bu arada haberiniz olsun, herkes size karşı olacaktır.

İşin en kötü tarafı başarılı olduğunuz zaman aldığınız neticelerin tesadüfi olduğu söylenecektir.

cem_akdag1

TAVSİYELER VE BİLGİLER

*Maçın temposunu yükseltmek için, hücumda erken top kullanmak ne kadar önemliyse,savunmada çabuk yerleşmek veya adam bulamak o kadar önemlidir.

Dripling yapan oyuncuya yeteri kadar yakın savunma yapıldığını anlamak için hücum oyuncusunun topu saklamak için arkasını dönüp dönmediğine bakın.

Topu ele geçiridikten sonra tüm kuralları bir kenara koyun ve topun en çabuk yoldan karşı potaya gitmesi için çalışın.

Klasik kurallar, çok tekrarlanan estantanelere göre konulmuştur.Eğer sisteminiz çok klasik bir tarz değilse kurallar size uygun olmayabilir.

Hataları düzeltemek için yavaşlamak ve durmak en büyük yanlıştır. Süratliyken hataları düzeltmekten başka çareniz yoktur.
Eğer agresif savunma yaptırmak ve yüksek tempoda oynamak istiyorsanız ,oyuncuları seçerken atletik ve agresif yapıda oyuncuları tercih edin.

Sakin yaradılışlı oyuncuları harekete geçirmek neredeyse imkansızken,agresif oyuncuları biraz sakinleştirebilirsiniz.

Elinizde güçlü uzun bir pivot varsa ve siz onu kullanmak için her topu içeri vermeyi kovalıyorsanız.Elinizdeki atlet oyuncuların agresifliklerinden ve süratlerinden yararlanmak için tempoyu yükseltmelisiniz.

Tüm maç yüksek tempo oynamak için yeterli kondisyona sahip olmak zordur.Ve mahsurları vardır.Ancak oyunun belirli bölümlerinde hızlı oynamak için hazır olabilirsiniz.

*Sadece savunmada kaptığınız toplar ile fastbreak.
*Sadece Kısa oyuncularınızın aldığı ribaudlar ile fastbreak.
*Alınan her ribaund ile fastbreak.
*Yenilen her basketten sonra fastbreak gibi kısıtlamalara gidebilirisiniz.

Bu bir felsefedir doğruluğu tartışılabilir ancak uygalayabilmek için oyuncularınız ile birlikte çevrenizdeki herkesi bu basketbola inandırmalısınız.

Unutmayın hızlı hücum oyunun parçalarından biridir.Bu parçayı ne kadar büyütmeye çalışsanız da kurallar toplam hücumun %50 si kadar hızlı hücum yapmanıza izin verir.Eğer rakip takım sizin hızlı hücumunuza karşı hazırlanmışsa en çok toplam hücumunuzun %30 kadar hızlı hücum yapabilirsiniz.
Çalışmalarda iki amacınız olmalı; hızlı hücum sayısını artırmak,hızlı hücum yüzdesini yükseltmek.

Yüksek tempolu maçlarda her zaman çok skor olur,bunun nedeni çembere daha fazla top atılmasıdır,bu durum genellikle savunma yapılmıyor diye yorumlanır.Tamamen doğru olmasada hücumda harcanan enerjinin savunmaya negatif etkisi vardır ancak bu duruma mani olmak için iki yöntem kullanılabilir.
Alt yapılarda çok oyuncuyla oynamak.
Üst yapıda hızlı hücumu belirli aralıklarla kullanmak.
Maçın gidişatına göre oyunu hızlandırıp yavaşlatmak.

Hadi bu maç çıkalım fastbreak atalım demekle yüksek tempolu oynayamazsınız Oyuncularınızın bu alışkanlığı kazanmış olması gerekli.

HIZLI HÜCUM SAVUNMASI
Hızlı hücumu için yapılan çalışmalar sırasında ,tüm oyuncular işin savunma bölümünü yaşadığından kendiliğinden hızlı hücuma karşı bazı alışkanlıklar geliştiriyor.Ve bu alışkanlıklar hızılı basketbol oynayan takımlar karşısında sizin önemli bir silahınız oluyor.Bu alışkanlıklar nedir ?

* Prese karşı topu kaybetmemek
* Atışları dikkatli yapmak ve topu kulllanırken özen göstermek.
* Atışları hücum ribaundu ile desteklemek.
* Geri çabuk koşmak
* Topu durdurmak
* Adam paylaşmak
* Savunma da uygulanacak PNR savunması,perdeden çıkışı durdurmak vs..gibi özel çalışmaları zaman kaybetmeden uygulamak.
CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

1*1 defense drill 1x1 savunma ve hücum çalışmasında hücum topu alır almaz 1:1 oynar.Savunma oyuncusu pas ile hücum oyuncusunun üstüne koşar ve onu paint (boyalı alan) i...
Basketbolda müsabaka stratejisinin planlanmas... 1.Maç öncesi stratejiler 2.Maç içindeki stratejiler 3.Maç sonrası stratejiler 1. Maç Öncesi Stratejiler Her antrenörün maç öncesi takımını “fi...
CHUCK DALY nin el kitabı. CHUCK DALY KİMDİR? 20 Temmuz 1930 yılında Pennsylvanianın Kane kasabasında doğmuştur. Lisede basketbol ve Amerikan futbolu oynamış, atletizm takımınd...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir