font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Hücumun temelleri topsuz hareket edin. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Hücumun temelleri topsuz hareket edin.

26 Aralık 2015

taktik2TOPSUZ HAREKET EDİN
Topsuz hareket edebilmek,hücum oyununun gerekli bir kısmıdır.Kendi şutlarınızve penetreleriniz için boşluk yaratacak ve takım arkadaşlarınız için şut pozisyonları ve penetrelerini oluşturacak şekilde hareket etmelisiniz.Çok sık bir şekilde iyi şutörler,bir noktada bekleme ve topun kendilerine gelmesine ümit etme eğilimi içerisindedir.Savunma bir kez sizin hareket etmediğinizi gördükten sonra topu beklediğiniz noktalara gelmesini engellemeye çalışacaktır.
Topsuz hareket etmek,büyük bir avantaj yaratır.Savunma oyuncuları genellikle topla oynamaya şartlanır ve topsuz bir oyuncuya yakın savunma yapmaz.Eğer topsuz hareket edebilirseniz genellikle kendinize boş bir şut imkanı yaratırsınız.Veya bir takım arkadaşınıza boşluk yaratacak şekilde savunma markajını yıkarsınız.Eğer boşluk bulursanız top istemekte tereddüt etmeyin.İyi bir şut fırsatı kazandınız,şimdi bunu gerçekleştirerek takımınıza yardım edebilirsiniz.
Hareket etmeye devam ettiğinizde savunma üzerinde sürekli bir baskı oluşturursunuz ve onları aşağı çekmek için daha iyi bir şans elde edersiniz.Eğer bir oyuncu hala duruyorsa hücumun takım akışı yavaşlar ve diğer oyuncuların opsiyonları azalır.Sürekli hareket,sahayı boş,koridorları temiz tutar ve size veya takım arkadaşınıza iyi bir şut-penetre boşluğu bulmanız için daha fazla fırsat sağlar.
Bazen ilk olarak toptan uzaklaşıp daha sonra topa geri dönersiniz.Bazen de; örneğin bir takım arkadaşınız ile saha pozisyonu değiştirmek veya ikili sıkıştırmada kalan veya başka şekilde kıskaca alınmış bir takım arkadaşınızdan topu almak için çabuk bir şekilde topa doğru hareket edersiniz.Bu durumda,topa sahip olduğunuz süre zarfında takım arkadaşınız bölgeyi temizlemeli veya sahadaki pozisyonunuza bağlı olarak sizinle bir pıck&roll yapmalıdır.Eğer forvet oynuyorsanız ve takımınızdaki guardların penetre etme sorunu varsa topu karşılamaya gelmelisiniz (fakat sahanın çok yukarısında değil).
Pozisyonunuza bağlı olarak topsuz gidebileceğiniz temel rotalardan bazıları şunlardır:
-Perimetre (yani üç sayı çizgisi civarı) veya yarı perimetre (köşeden üç sayı çizgisine kadar)
-Guardlar,üç sayı çizgisinde çapraz gider
-Forvetler ve guardlar kanatta çapraz (sahanın yan tarafı) gider
-Forvetler,ortada dolaşır
-Pivot,köşe veya dip çizgisine kadar olan koridoru temizler (özellikle size savunma yapan oyuncu yardıma geldiğinde)
-Guard veya forvet,potayı üç sayı çizgisinden keser daha sonra kanada çıkar
Topsuz hareket etmek için önemli bazı kurallar (bunlar sadece sağduyudur):
-Her zaman gözünüzü topta tutun
-Savunma oyuncusuna arkanızı dönmeyin (o, toplu oyuncuya ikili sıkıştırma yapabilir veya umulmadık bir ribaund pozisyonu alabilir)
-Sahanın bir tarafına aşırı yüklenmeyin (muhtemelen bir alan savunmasına karşı olan hariç)
-Topa doğru hareket edin.Takım oyununuza özellikle ikili sıkıştırma altındayken kötü bir pas forse etmeyin
-Her zaman hareketli kalın.Bir rotada koşuyorsanız ve hiçbir şey olmuyorsa yeni bir rota çizin.
-Eğer oyun akışından uzak bir forvet veya pivot iseniz hücum ribaunduna gidin.
-En önemlisi: adamınızı her zaman panyada bloke edin.

BENZER YAZILAR

Tam saha koşu savunma kayması çalışması.... Koş savunma kayması (slide) Koş çalışması.Oyuncular ortadaki işaretlere koşu kenar çizgideki işaretlere kayma adını yapar.
Alanya Belediyespor, TKB2L’de Devam Edecek Alanya Belediye Spor 2015-2016 sezonunda da, Türkiye Kadınlar Basketbol 2. Ligi’nde mücadele edeceğini duyurdu. Bu sezon genç bir ekiple mücade...
Toplu oyuncunun savunması denny ve stance ned... Kısa oyuncular genellikle boyu her ne olursa olsun. Ball Handler diye de tabir edilen, top kontrolü yüksek oyunculardır. En yetenekli demiyorum, Top k...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir