font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Hücumda etkili oynamanız için gözönüne almanız gereken hususlar. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Hücumda etkili oynamanız için gözönüne almanız gereken hususlar.

29 Aralık 2015

1  Öncelikle oynamayı tasarladığınız ( tabi kendi felsefeniz doğrultusunda ) oyun duzenini çalışmak için gerekli zamanı ayırmak gerektiğini bilin. Ayırdığınız bu zaman oynayacağınız setin altyapısını oluşturacak olan FUNDAMENTAL çalışmalarını sekteye uğratmamalı.
Zaten gerekli temel teknik çalışmalara önem vermedi iseniz siz oyuncuları kullanan antrenör saflarında yer alırsınız. Bizim istediğimiz ise oyuncunun gelişimine katkı sağlayan antrenörler olabilmek.

2 – Antrenman sırasında gerekli ciddiyet olmalı, bir diğer deyişle antrenman maç temposunda yapılmalı ve en ufak bir detay bile gözden kaçırılmamalıdır.

3 – Önemli olan çalışma sırasında gerekli konsantrasyon düzeyini yakalayabilmek. Konsantrasyon antrenmanla başlayıp maça kadar uzanan bir süreç olup yüksek performans sergilemenin en önemli üç elementinden biridir…….
4  ….Her set oyununda oyuncuların farklı rolleri vardır. Ve bu roller oyun düzeni içerisinde birbirlerini tamamlayıcı özellikler göstermelidir. Her oyuncunun rolü diğerinden farklı olmakla beraber aynı zamanda biribirinin tamamlayıcısıdır. Oyuncular bu rolleri oynarken birbirleri ile iletişim içerisinde olmalıdırlar. Oyuncular arası iletişim takım oyununun ( hem savunmada , hem hücumda ) olmazsa olmaz parçalarından birisidir. Rol tanımlaması ve bu rollerin oyuncu tarafından benimsenip uygulanması ve bu sayede gelen başarı oyuncunun kendine olan güvenini gelitireceği gibi aidiyet duygusunun da gelişimine olanak sağla…

HURŞİT BAYTOK

BENZER YAZILAR

Curl kat savunması Bu çalışmada oyuncular şekildeki gibi pozisyon alırlar.Çalışma (2)’nin (1)’e pası ile başlar.Pası takiben,(5) alçak post bölgesinde perdeleme (screen)...
Temel Basketbol savunma sistemi. İki türlü savunma sistemi vardır ilki adam adama savunma ve ikincisi de alan savunması. Şunu bilmeliyiz ki her iyi oyuncu savunma gerekli bütün yönle...
Şekillerin Açıklaması Drillerde kullanılan işaretlerin anlamlarını aşağıdaki tablodan bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir