font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Hücum dengesi. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Hücum dengesi.

31 Ocak 2016

HUCUM_dengesi

SET HÜCUMLARININ ÖNEMİ

Bir maç içinde siz ne kadar hızlı oynamak isteseniz de % 40 seviyelerinde oyun durur ve savunma yerleşir. Buna rakip takımın oyunu yavaşlatma çabasında ilave ederseniz toplam hücumlarınızın yaklaşık %60’ını yerleşik savunmalara karşı yapmak durumunda kalırsınız.

Bu nedenle yüksek tempo ile oynayan takımların aynı zamanda set hücumlarında da başarılı olması gereklidir.

Antrenörler, hücumun bu bölümde daha önceden hazırladıkları set hücumlarını uygularlar. Hücum setlerinin ortak noktası, oyuncuların bireysel becerilerine dayanmasıdır. Set hücumlarında rakip takımın savunmakta zorlandığı bölgelerden hücum edilmelidir.

TOP KULLANIMI NASIL DENGELENİR

Hızlı hücum sayıları genelde bir iki pas sonunda atılır, bu nedenle top paylaşımı fazla olmaz. Set hücumuna dönüldüğünde herkese topa dokunsun şeklinde bir anlayış maalesef geçerli değildir. Bu bölümde set hücumuna daha yatkın olan oyuncularınıza yönelik hücumlar, takım içindeki dengeleri sağlamanıza yardımcı olur.

Eğer geri kalan yaklaşık % 40 lık bölümde, topu ele her geçirdiğinizde çabuk atış yapma kararı verdiyseniz. Bu bölümde rakibin zayıf noktasına hücum etmek yerine, amacınız bir an önce rakip potaya ulaşarak, ya boş bir atış bulmak ya da dengesiz savunmacılara karşı hücum etmektir.

Genel bir tarif yapmak gerekirse fast break basketi, kapılan toplardan, alınan ribauntlardan ve yenilen basketlerden sonra yapılan hızlı hücumlardan bulunan kolay sayılardır.

RAKİP HIZLI HÜCUM EDİYORSA

Bu durumda tempoyu sizin ele geçirmeniz gereklidir. Kontrolü ele geçirmek için rakibin süratlenmesine izin vermemek, yani tam sahadan rakibi almak ve ivme kazanmasına mani olmanız gerekir. Yarı sahayı geçtikten sonra ise, Alan savunması yapmak veya rakibin daha az top kullanan oyuncularına atış şansı veren taktik savunmalar yapmanız gerekebilir.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Messina Drill Oyuncular şekildeki gibi sahanın dört köşesine yerleşir. O1 ve O2 de top yoktur diğer oyuncularda top vardır. O1 ve O2 çapraz koşu yapar ve O5 ve O7 d...
Pick and roll hücum sunumu. Sunum içeriğinde 3x0 pick and roll hücum ve 2009-2010 sezonununda Eurolegue de uygulanan pick and roll hücum setlerinin bulunmaktadır. Pick and...
Günün antrenörlük ipucu (31,07,2013) ” Özellikle altyapılarda oyuncuların en az önem verdiği şeylerin başında ısınma ve stretching gelir. Bizim sporcularımızın ısınmaya ve stretching’e ve...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir