font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Hızlı ve acele Basketbol. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Hızlı ve acele Basketbol.

30 Aralık 2015

hızlı_acele_basketbolBasketbolu nasıl oynamak gerekir? Daha hızlı mı daha acele mi?

Sıkça yapılan bir hataya göre hızlı ve acele oyun birbirine karıştırılır. Hızlı oyunda, “normalde yapılacak olan hareketler, daha süratli bir biçimde yerine getirilir”.

Acele bir oyunda ise “normalde yapılanların dışında, daha farklı şeyler, daha kısa bir sürede

yapılmaya çalışılır”.

Öncelikle bu iki ayrımın iyi bir biçimde bilinmesi gerekmektedir. Kısa örneklerle açıklamaya çalışayım :

Hızlı bir oyun planında, ribaund alındıktan sonra uzun oyuncu en kısa sürede oyun kurucuyu bulur ve aynı anda forvet oyuncuları da hızlı hücum için kenarlardan hücum alanına doğru hareketlenirler. Oyun kurucu kafasını kaldırıp, koşan forvet oyuncularına bakar. Eğer uygun pozisyonda olduklarını görürse pasını verir. Forvet oyuncuları da pozisyonları varsa basit bir turnike ile yada yakın mesafe yüklenerek hücumu bitirirler. İşte bu hızlı bir hücumdur.

Acele bir oyunda ise uzun oyuncu ribaundu aldığında hemen topu yere vurmaya başlar. Daha sonra oyun kurucuya pası verirse, oyun kurucu derhal pası forvet oyuncularına aktarır, bu arada pozisyonlarının uygun olup olmadığı önemli değildir. Forvetler ise topla buluşurlarsa ne olursa olsun topu rakip potaya gönderirler. Doğru pozisyonu aramaz yada top kullandıkları mesafeye bakmazlar.

Görüldüğü üzere, acele oyun çok daha düzensiz ve dengesiz bir şekilde hızlı oynamaktır. Maçlarda sık sık antrenör yada oyuncuların “daha hızlı, hadi çabuk, acele edin vs…” şeklinde bağırmalarına şahit oluruz. Ancak doğru pozisyonda olmayan bu tip söylemler, bir takımın kimyasını tamamen bozabilir ve takımı gereksiz yere aceleye (tabii ki büyük oranda kötü bir şuta yada top kaybına) sürükler.

Aslen hızlı hücumlar, her takımın planında olması ve mümkün olduğunca kovalanması gereken pozisyonlardır. Ve işin doğrusu, acele oynamak değil hızlı oynamaktır. Eğer bir maçta 3-4`ten fazla acele hücum kullanıyor iseniz hem takımınızın dengesi bozulacak hem de beklenmedik top kayıpları ile karşılaşacaksınız demektir. Yine de tüm bunlara rağmen, “acele hücum”un kullanılacağı yerlerde vardır. Ancak bunlar periyot sonları ile kısıtlıdır. Takımınızın sadece 4 saniyesi varsa ve siz topu kendi pota altınızdan oyuna sokuyorsanız en doğru pozisyonu yada oyuncuyu arayacak zamanınız olmayabilir. Bu yüzden ne kadar hızlı oynarsanız oynayın, oyunun genelinde acele etmemeyi bilmeniz gerekmektedir.

Öyle ise seçtiğimiz yol HIZLI + DOĞRU basketbol olmalıdır.

BENZER YAZILAR

Basketbolda Sektirme Pas Tekniği Bu pas şekli genellikle potaya topsuz dalan oyuncuları ve pivotu beslemek için kullanılır. Bu pas türü genellikle size yakın savunma yapıldığında, top...
Bir Basketbol maçına hazırlık nasıl olmalıdır... Bir basketbol takımının kapsamlı bir yıllık antrenman programı vardır.Takımda teknik taktik çalışmaların yanı sıra psikolojik hazırlıklar yapılır. ...
Ribaunt önemli ama gösterişsiz bir istatistik... Ribaunt, basketbolun en gösterişsiz ancak en önemli istatistiklerinden biri, dikkatli izleyiciler bilir çok ribaunt alan oyuncuların isimleri eğer baş...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir