font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Hızlı ve acele Basketbol. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Hızlı ve acele Basketbol.

30 Aralık 2015

hızlı_acele_basketbolBasketbolu nasıl oynamak gerekir? Daha hızlı mı daha acele mi?

Sıkça yapılan bir hataya göre hızlı ve acele oyun birbirine karıştırılır. Hızlı oyunda, “normalde yapılacak olan hareketler, daha süratli bir biçimde yerine getirilir”.

Acele bir oyunda ise “normalde yapılanların dışında, daha farklı şeyler, daha kısa bir sürede

yapılmaya çalışılır”.

Öncelikle bu iki ayrımın iyi bir biçimde bilinmesi gerekmektedir. Kısa örneklerle açıklamaya çalışayım :

Hızlı bir oyun planında, ribaund alındıktan sonra uzun oyuncu en kısa sürede oyun kurucuyu bulur ve aynı anda forvet oyuncuları da hızlı hücum için kenarlardan hücum alanına doğru hareketlenirler. Oyun kurucu kafasını kaldırıp, koşan forvet oyuncularına bakar. Eğer uygun pozisyonda olduklarını görürse pasını verir. Forvet oyuncuları da pozisyonları varsa basit bir turnike ile yada yakın mesafe yüklenerek hücumu bitirirler. İşte bu hızlı bir hücumdur.

Acele bir oyunda ise uzun oyuncu ribaundu aldığında hemen topu yere vurmaya başlar. Daha sonra oyun kurucuya pası verirse, oyun kurucu derhal pası forvet oyuncularına aktarır, bu arada pozisyonlarının uygun olup olmadığı önemli değildir. Forvetler ise topla buluşurlarsa ne olursa olsun topu rakip potaya gönderirler. Doğru pozisyonu aramaz yada top kullandıkları mesafeye bakmazlar.

Görüldüğü üzere, acele oyun çok daha düzensiz ve dengesiz bir şekilde hızlı oynamaktır. Maçlarda sık sık antrenör yada oyuncuların “daha hızlı, hadi çabuk, acele edin vs…” şeklinde bağırmalarına şahit oluruz. Ancak doğru pozisyonda olmayan bu tip söylemler, bir takımın kimyasını tamamen bozabilir ve takımı gereksiz yere aceleye (tabii ki büyük oranda kötü bir şuta yada top kaybına) sürükler.

Aslen hızlı hücumlar, her takımın planında olması ve mümkün olduğunca kovalanması gereken pozisyonlardır. Ve işin doğrusu, acele oynamak değil hızlı oynamaktır. Eğer bir maçta 3-4`ten fazla acele hücum kullanıyor iseniz hem takımınızın dengesi bozulacak hem de beklenmedik top kayıpları ile karşılaşacaksınız demektir. Yine de tüm bunlara rağmen, “acele hücum”un kullanılacağı yerlerde vardır. Ancak bunlar periyot sonları ile kısıtlıdır. Takımınızın sadece 4 saniyesi varsa ve siz topu kendi pota altınızdan oyuna sokuyorsanız en doğru pozisyonu yada oyuncuyu arayacak zamanınız olmayabilir. Bu yüzden ne kadar hızlı oynarsanız oynayın, oyunun genelinde acele etmemeyi bilmeniz gerekmektedir.

Öyle ise seçtiğimiz yol HIZLI + DOĞRU basketbol olmalıdır.

BENZER YAZILAR

3*0 Fast Break drill Coach  topu panyaya atar O5 riboundu alır aynı anda O1 pas açısına girerek  O5’den ilk pası alır ve kulvar koşusu yapan O2’ye pası atar O2 hızlı bir ş...
Kenar oyunu 3 Oyuncular şekildeki gibi yerleşir topu oyuna 2 nolu oyuncu sokar 5 -1 e picke gider 1 topla buluştuğunda 1-5 pick and roll oynar iyi bir spacing ile 2...
JOHN WOODEN antrenman felsefesi. Her ne kadar, antrenmanda bile, bazı antrenörler basketbolu karıştırmaya çalışsa da, basketbol kolay bir oyundur ve öyle kalmalıdır. Sabırlı olmalısın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir