font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Her geçen gün tempo yükseliyor. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Her geçen gün tempo yükseliyor.

9 Ağustos 2015

wooden uclaBo McCalleb‘i her seyrettiğimde ünlü koç John Wooden’nın;

Basketbolda beceri sadece yapabilmek değil, çabuk yapabilmektir.” lafını hatırlıyorum. Jhon Wooden 90’lı yaşlarının başındayken, bir NCAA finali öncesi verdiği röportajda, “Bugün çalışsaydınız, tecrübeli oyuncuları mı Yoksa genç ve atletik oyuncuları mı tercih ederdiniz? ” sorusuna, tereddüt etmeden “atletik oyuncuları” cevabını vermişti.

Wooden’nın yaptığı bireysel beceri tarifini genişletip, atletik oyunculardan kurulu bir Takım’a uyarlarsak, hücum ve savunma düzenlerini sadece doğru yapmanın yeterli olmadığını bununla birlikte çabuk yapılması gerektiğini çıkarıyoruz.

Kontrol basketbolu denilince herkesin aklına yürüyerek yarı sahayı geçen, hücum setlerin uzun uzun oynayan, 24 saniye biterken top kullanan takımlar geliyor. Eğer siz top kaybı yapmadan 15 Saniye içinde yüksek yüzde ile top kullanıyorsanız ve bunu rakip takımlardan daha az top kaybı ile yapmayı başarıyorsanız. O zaman oyun tarzlarını tarif ederken kontrol kelimesi yerine yavaş kelimesini kullanmak doğru olmaz mı?

Hızlı veya yavaş oynamak koçların bir tercihidir ve takımı için hangi temponun daha uygun olduğunu en iyi takımın koçu bilir. Aslında tempoyu maçın gidişine göre ayarlamak en doğru yoldur. Ancak koçun tercihi, takımlardaki oyuncu tipleri, tempoyu ister istemez bir tarafa doğru çekecektir.

t1_aabrown2_allTakımların temposunu değerlendirmek için en basit yöntem, kullanmış olduğu top miktarına bakmaktır. Bu sayı kabaca takımların kendileri için en uygun şut yüzdesine ulaştığı ve en az top kaybı yaptığı tempoyu gösterir.

Benim araştırmalarıma göre 2003 yılından bu yana NBA hariç tüm organizasyonlarda bu miktar ortalama 60 ile 80 arasında değişirken, her geçen yıl üst sınıra yaklaşan takımların sayısı artmaktadır. Takımların mücadele ettiği organizasyonlar,rakiplerin oyun tarzları ve final maçları bu rakamların değişmesine neden olabilir.

Bugün yüksek tempoda oynanan basketbolun izleyenlere ne denli keyif verdiği tartışılmıyor, asıl tartışılan yüksek tempo ile oynayarak şampiyon olabilir misiniz sorusu.

İşin ilginç tarafı bu tartışma başladığında takımların ortalama atış sayısı 50 civarındayken bugün 70 civarına gelmiş durumda.Günümüzde oyuncular daha çok kuvvet ve dayanıklılık çalışması yaparak oyunda kalış sürelerini artırmaya çalışırken ,antrenörler rotasyon sorununu hiçe sayarak daha çok yıldız oyuncuyu takımlarına topluyor.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Close Out 1*1 Savunma ve Hücum Çalışması Oyuncular forvet -guard ve ters forvetten 1:1 oynarlar. Uygulama (4) numaralı savunma oyuncusu pasını (1) numaralı hücum oyuncusuna verir close out te...
Baseline oyunu 10 Topu oyuna 3 nolu oyuncu sokar 4 nolu oyuncu 2 nolu oyuncuya perdeleme yapar daha sonra sağ korner'e kat eder.Perdelemeyi kullanan 2 nolu oyuncu uygun...
Basketbolda Back Screen Çemberden uzağa aşağıdan yukarı doğru yapılan screen türüdür. Genellikle savunma oyuncusu kendisine arkadan yapılan screeni göremediği için blind pick...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir