font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Help & Recover Defense. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Help & Recover Defense.

22 Aralık 2015

Savunmada en çok dikkat ettiğimiz konulardan birisi yardım savunmasıdır. Oyuncularımızın yardımca nereden ve nasıl geleceklerini bilmeleri çok önemlidir. Doğru bir yardım savunması maçı kazandırırken yanlış bir yardım savunması şampiyonluğu kaybettirebilir.

Help & Recover ( Yardım ve Geri dön ) Nedir ?

Help recover en basit şekliyle, savunma yaparken 1×1 eksilen oyuncuya yardım etmektir.
Bu toplu oyuncunun 1×1 geçilmesi ile olabileceği gibi, uzun oyuncunun arkasına doğru atılan bir Lob pass sonucunda da olabilir. Screen savunmalarında show-up yapmak ise birbaşka örnektir. Bu noktada esas düşünce hücumun skor üretme gücünü kırabilmektir.

Help to Helper ( Yardımcıya yardım ) & Rotasyon Nedir ?

Yardımcıya yardım, yardıma giden savunma oyuncusunun adamına bir başka savunma oyuncusunun yardım etmesidir. Çoğu koç bu işe rotasyon demektir. Benim için rotasyon, yardımcıya yardıma giden savunma oyuncusuna da yardım gittiği zaman yani 3’lü bir savunma döngüsü oluştuğu zaman ortaya çıkan durumdur. Ama yardımcıya yardım etmek kısmına rotasyon’a düşmek demek yanlış bir tabir değildir.

Konuyu diagramlar üstünde açıklamak daha doğru olacağı görüşündeyim. Öncelikle toplu oyuncu karşısında bir kaç tane help & recover örneği görelim.

 

Help-_Recover_Defense1Bu diagramda dikkat edilmesi gereken ilk nokta savunma oyuncularının duruş pozisyonlarıdır. Top sol forvete verildikten sonra diagramdanda görüldüğü üzere X3 ve X5 savunma oyuncuları kendi adamlarının yanında değil yardım çizgisine doğru yaklaşmışlardır. Doğru olanıda budur. Top size 2 veya 3 pas mesafesinde ise kendi tuttuğunuz hücum oyuncusununn ağzının içinde durmanızın takımınıza hiç bir marjinal katkısı olmayacaktır. Toplu oyuncu karşısındaki savunmacı topa baskı yaparken top tarafındaki uzun oyuncu savunması 1 pas mesafesinde olduğu için kendi adamının hemen yanında durmaktadır. Bazı koçlar 1 pas mesafesindeki her oyuncuya deny yapılmasını ister.

Yardım çizgisine yaklaşan oyuncuların duruş pozisyonu olarak 2 seçenekleri vardır.
Birincisi karşı çembere bakar bir biçimde ileriye doğru bakarlar ve hem topu hemde kendi hücumcularını görürüler. İkincisi ise ki bu benimde terchimdir. Göğüslerini toplu tarafa çeviriler. Bu şekilde dururken yani yarım kapalı stance’de dururken, hem toplu oyuncuyu hemde kendi tuttukları hücum oyuncusunu görürler. Burdaki ince ayrıntı, toplu oyuncu penetreye başladığında, topu durdurmaya gittiklerinde toplu oyuncuyu göğüsleyebilmelerine kolaylık sağlamaktır.

Toplu Oyuncunun içeriye doğru yaptığı bir penetre’de Help & Recover organizasyonu

Help-_Recover_Defense2

 

 

 

 

 

 

 

 

X2 kendi savunduğu hücum oyuncusunu tutmakta zorlanmaktadır ve O2 içeriye doğru penetre etmeye başlamıştır. X2 savunma oyuncusu eksilmemeye gayret etmekte ve toplu oyuncuyla birlikte içeriye doğru drop step, slide yapmaktadır. Bu durumu gören X5 kendi uzun oyuncusunun savunulmasından daha önemli bir nokta olduğu için hemen 2-3 adım yükselmiş, ve X2’ye yardım ederek topu durdurmuştur. ( Help Def. ) X3 ise , toplu oyuncunun penetresini gördüğü anda hemen 2-3 adım içeriye ve aşağıya doğru düşerek X5 in hücum oyuncusunun savunulmasına yardım etmiştr.

Help-_Recover_Defense3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O2 boştaki arkadaşına pas çıkartarak hücumda devamlılığı sağlarken savunma yardımlaşarak olası bir skor üretimini engeller. Herkes kendi adamını en kısa süerede tekrar bularak savunma yapmaya devam eder. İşte buna Help & Recover denir

Toplu oyuncunun içeriye doğru yaptığı penetrelerde, Help to Helper ve rotasyon

Help-_Recover_Defense4

O2 hücum oyuncusu içeriye doğru penetre etmektedir. X2 numaraları her ne kadar istemesekte bir şekilde tuttuğu adamın içeri penetre etmesine engel olamamıştır. Ters taraf uzun oyuncusu X5’in toplu oyuncunun çembere yaptığı penetreyi engellemek üzere O2 hücum oyuncusunu durdurmaya gitmektedir. İşte bu yardım savunmasının başlangıcıdır. Uzun oyuncuların yapılan penetreleri genellikle boyalı alanın başında durdurmaları gerektiğine inandırmalıyız. X3 savunma oyuncusu X5 savunma oyuncusunun yardıma gittiğini gördüğü için hemen koşarak O5 hücum oyuncusununn önüne geçmiştir. Buna Help to Helper denir. Yardımcı X5 yardımcıya yardım eden X3 ‘dür. X1 ise X3’ün yardımcıya yardım ettiğini görürü görmez X3’ün tuttuğu hücum oyuncusuna savunma yapmaya başlar Buna da Rotasyon denir.

Genellikle savunmada eksilen oyuncu kaybettiği topun peşinden koşar ve arkadaşlarının yardımlaşmasını izler. Biz ise bu tür durumlarda kendi oyuncusuna geçilen savunmacının diğer arkadaşlarına yardım etmek üzere rotasyona girmesini isteriz. X2 savunma oyuncusu kendi adamına geçildikten sonra X1’in boşalttığı yere O1’i savunmaya gitmelidir.

Kaynak:http://coachk-coachinglibrary.blogspot.com

BENZER YAZILAR

Hızlı hücum ve aşamaları. Hızlı hücum basketbol da başlı başına bir hücum sistemidir. Topun hücum sahasına mümkün olan çabuklukla geçirilmesi oyuncuları koşan bir takım için ol...
Günün antrenörlük ipucu. (09.04.2014) ” Arkadaşlar, bilin ki; Her molada elinizdeki boardlara bir şeyler çizmek zorunda değilsiniz!! Molada ya da maçı izlerken, dizinizin üzerine oturup, ö...
Günün antrenörlük ipucu. (07.10.2013) Altyapı antrenörlüğünde, maç içinde molalarda,, maç öncesi/sonrası/devre arası soyunma odasında, çocuklara söyleyeceğiniz şeyler, onların yürümekte ol...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir