font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Hedefe odaklanın. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Hedefe odaklanın.

30 Aralık 2015

gencer_baytimur1Coachların sağlıklı olması gerekir. Birçok coach takım halinde zirvede olmak takımlarını geliştirmek için, fundamental  çalıştırmaktan, antrenman drillerini etkili yaptırmaya çalışmaktan, maç durumlarına hazırlanmaktan bu gerçeği göz ardı ederler.

Sağlıklı olmanız gerek. Bu anlaşılması basit bir şey dir. Eğer bir coach kendisini  günlük işlerini yaparken sağlıklı hissederse coachluğuda daha iyi yapar. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız herkesin başı dertte demektir, özellikle de takımınızın.

 

 Basketbol coachlarının nelere katlandığını coachlar dışında kimse gerçekten bilemez. Coachun eğitim yükü, maç günü stresi, sezonun muhtemel stresi, cocachluğa seçilme problemleri, takım üyelerinin sorunları, staff problemleri, ailesel problemler yada müdürle yada spor direktörü ile problemler, coachların üzerinde stres oluşturan etkenlerden sadece birkaçıdır. Biliyorum çünkü bunlar benimde başımda.

 Bunlar gün be gün coachların başına gelen olaylardır ve beni etkilediği gibi sizi de etkileyebilir.

 Erken Emeklilik

 28. sezonumda, hastalandım.Bitkinlik. Tükenmişlik. Küçük bir kalp problemi ve baş dönmesi beni fena vurdu  sezon içerisinde üç tane hastane ziyaret edecek kadar fena. Bu yüzden maçları bile kaçırdım. Doktorum emekliye ayrılmamı tavsiye etti.

 Emekliye ayrıldım, ama çok uzun sürmedi. Coachluktan emekli olduktan olması muhtemel depresyona karşı doktorumun yazdığı Prozactan bir tablet almadan önce, hayatım için hedefe odaklanmaya karar verdim ve sağlığımı geliştirmek için bir plan yaptım.

 Plan

 Aşağıdaki beş maddelik planı geliştirdim:

1-Hayat Ritmini Düzenlemek

2- Fiziksel Aktiviteler Yapmak

 3-Yemek Düzeni

4-Kendiniz İçin Zaman

 5-Negatif Olarak Tartış ? Pozitif Kal

Bu plan benim coachluk kariyerimi ve muhtemelen de hayatımı kurtardı.Hayat benim için sağlığımdır.Sağlığımı geri kazanmam 100 günümü aldı. Coachluğu geri döndüm ve önümüzdeki Kasım?da 33. sezonumu kutlayacağız. Kendimi harika hissediyorum. Artık daha enerjik öğretiyorum, daha enerjik coachluk yapıyorum ve bütün bunlar geliştirdiğim bu beş maddelik hedefe odaklanma programı sayesinde oldu.

 Hayat Ritmini Kontrol Etmek

 Hayat ritmini kontrol işinizde stresle ve baskıyla nasıl mücadele  edeceğini bilmektir.Aslında bu yaşamınızla ilgili bir problemdir. Bunların bir çoğununa kendimiz sebep oluruz. Benim ?ritim?im benim kontrolüm dışında çıkmıştı. Biraz strateji ve çalışma gerekti ama sonunda ritmim yaşamıma uydu.Nicelik değil ama nitelik şimdi hayatımın teması oldu.

 Benim için anahtar hayatımı organize etmekti. Şimdi hayatımı planlamam yada organize etmem gerektiğinde bir adım öndeyim. Belki şu anda çok daha meşgulüm ama ritmim tamamen benim kontrolüm altında çünkü organizeyim.

 Aktif Olun

 İkici olarak yaşıma ve tempoma uygun bir çalışma planı hazırladım. Bu plana göre her gün verimli bir şekilde 90 dan 120 dakikiya kadar yürüyüş ve koşuyu da içeren verimli bir çalışma yapıyorum.

 Bu kadar işin arasında yürüyüşe nasıl vakit ayırıyorum? Organizasyon bunu yapmam için bana zaman ayırmamı sağlıyor.Bu günlük plan zihnime güzel düşüncelerin dolmasını sağlıyor çünkü vücudum için iyi bir şey yapıyorum.Siz de yapmalısınız.

 Yeme Düzeni

 İyi yaşamak iyi kararlar vermek ve iyi seçimler yapmaktır.Bunu sürekli olarak oyuncularımıza söyleriz. Sürekli olarak zararlı şeyler yiyor ve bunun içinde düzenli yememe olanak vermediği için işimi suçluyordum. Tekrar bir plan geliştirdim ve yeme düzenimi değiştirdim.

 Plan işe yaradı, kilo kaybettim ve kendimi harika hissediyorum. Şimdi daha fazla enerjik hissediyorum. Diyetimde vitaminlere ek olarak antrenmanlarımla  uyumlu kilo aldırmayacak yiyecekler yiyorum.

Kendinize Zaman Ayırın

 Bu basit bir kuraldır . İşinizden uzaklaşın. Biraz eğlenin. Rahatlayın. Bir geziye çıkmayı deneyin. Maç kazanmanın dışında yaşamınızda eğleneceğiniz hoş şeyler öğrenin. Sonuçların harika olduğunu göreceksiniz.

 Negatifliği Dağıtın

 Pozitif olmak zordur. Dünya sanki negatif ve hoşnut olmayan insanlarla dolu gibidir. Sadece pozitif kalın. Bağlılık, güven, saygı ve gurur, bütün hepsi değerlidir ve birçok şeyin üstesinden gelir. Hepimiz pozitif olmalı ve başkaları ile uyumlu çalışmalıyız. Pozitif insanlarla birlikte olun ve unutmayın hayat pozitif olmamak için çok kısa.

 Tek oyun planı sizin sağlığınızdır. Kendi başarınız ve sağlığınız için hayatınızda bazı değişiklikler yapın. Yetişkinler için kendisine saygı, günlük yaşam içerisinde daha kendimizi daha iyi hissetmek için daha verimli, daha aktif ve daha iyi coach olmanın yollarını bulmaktır.

Dick Luther, Ünversite Erkek Takımı Yardımcı Antrenörü
Menomonee Falls High School, Menomonee Falls, Wisconsin

 Çev: Gencer Baytimur

BENZER YAZILAR

Mikan Drill Uzun oyuncular  ve çembere yapılan yakın atışları geliştirmek için güzel bir çalışma.Oyuncu çemberin sağından ve solundan sürekli atış yapar.Çalışma ç...
Günün antrenörlük ipucu. (17.02.2014) ” Türkiye’de var mı?! Bu soruya cevap olarak, her kademeden ve yaştan insanın bir görüşü mutlaka vardır… Bilmeniz gereken; Sahip olduğun...
Günün antrenörlük ipucu. (17.01.2014) ” Gerek antrenörlerden gerekse oyunculardan gelen sorularda, bana en çok sorulan sorular, ” Antrenörün en önemli vasfı ne olmalıdır?!” ve “Antrenörün ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir