font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Günün antrenörlük ipucu. (27.06.2014) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Günün antrenörlük ipucu. (27.06.2014)

27 Haziran 2014

tolga_cengiz ” Bugün biraz kişisel yaklaşımlara değinmek istiyorum. Bilirsiniz, meşhur söz der ki; ” Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır! “… Bu sözün antrenörlüke her birebir örtüştüğünü düşünmüşümdür! Çünkü, aşağı yukarı herkesin aynı şeyleri yaptığı, benzer bilgilere sahip olduğu bir ortamda, üslup en çok farkeden özellik haline gelir!
Her antrenörün hem basketbola, hem antrenmanlara, hem de oyuna farklı bir pencereden bakışı vardır. Ama kanımca, yaklaşımlar/kişilik vb. şeyler hem takım, hem de oyuncu üzerinde çok farklı etkiler yaratabiliyor!
Mesela sizlere sorsam ki; ” Sezon boyunca her antrenmanınızın keyifli, iyi ve efektif geçmesini ister misiniz?” Cevaplar, genellikle kim istemez şeklinde olacaktır!

Peki, hiç istek ve arzularınızı reel olarak da gözden geçirme işini arasıra yapıyor musunuz? Yani, yukarıda verdiğim örnek mümkün müdür? Mümkün olsa bile, sağlıklı mıdır?! Ben şahsen, her antrenmanımın keyifli, iyi geçmesini istemem! Takım ve oyuncu gelişimini, hep insandaki kas yapısı gelişimine benzetirim! Teorik olarak, kasın gelişmesi için önce yorarak, yapısını bozmanız gerekir! Tamir etmeye çalışan bedeniniz, aynı çiftdikiş gibi düşünün, kası daha güçlü ve sağlam hale getirir!

Basketbolda kişisel ve takımsal gelişimin de böyle olduğunu düşünürüm! Bozulup tamir edilmeyen ya da önlem alınmayan yapı sağlıklı değildir! Bir takımda, her şey uzun süre iyi gidiyorsa, mutlaka saman altında da bir şeyler kötü gidiyordur! Bunu hep böyle düşünürüm! Gitmese bile olabilecek şeylere karşı önlem alırım! Hatta ve hatta, sorunlar uzun süre ortaya çıkmazsa, suni problemler yaratma yoluna bile gidebilir bir antrenör! Hiç bu şekilde düşünmüş müydünüz?

Bugün, bir çok genç antrenörün veli ve seyirci baskısına karşı, özellikle antrenmanlarda her şeyin güzel geçmesi için, türlü ekstra önlemler aldığına, herkesi memnun etmek için ekstra çaba harcadıklarına tanık oluyorum! Herkesi, her zaman memnun edemezsiniz! Bu konuda rahat olun!

Beş günlük antrenman periyodunda 3-4 antrenmanınız verimli, iyi, keyifli vb. geçmiş ise bu kötü bir yüzde değildir! Her zaman oyunculara bir şeyler öğretmek, eğlendirmek ya da etkili çalışmalar yapmak zorunda da değilsiniz!

Şunu da unutmayın! Ne kadar etkili, fazla ve iyi antrenman yaparsanız, beklenti de artar! Bence, kendinizi yıllık antrenman planını öyle ya da böyle oyuncuya
benimsetmeye (satmaya) çalışan, bunun için de değişik pazarlama taktikleri kullanan usta bir satıcı olarak görün! Belki de kimi zaman, çok önemli gördüğünüz/yeni şeyler öğrettiğiniz ya da oyuncularınızın dikkatini çekmek istediğiniz/etki altına almak istediğiniz bir antrenmandan bir önceki antrenman, gayet normal/sıradan ve sıkıcı bir antrenman yapmak daha mantıklıdır?!!

Ne yaparsanız yapın, neyi tercih ederseniz edin, bu kişisel yaklaşım olayını bir düşünün derim! Belki de, başkalarında olmayan şeyleri kendinizde barındırmaya ve farklı olmaya bugünden başlarsınız?! ” Tolga CENGİZ

BENZER YAZILAR

BASKETBOLDA SCREEN(PERDELEME) Screen e giden basketbol oyuncusunun dikkat edeceği noktalar : 1. Savunmayı görmek 2. Duruş açısında ki uygunluk (screeni yapan oyuncunun arkası...
2*2 pick and roll A- İKİLİ SIKIŞTIRMA (DOUBLE TEAM) Guard oyuncusunun iyi şutör ve pick and roll ‘u iyi oynayan bir  oyuncu olması ve (5) hücum oyuncusunun toplu oyu...
Basketbolda Sektirme Pas Tekniği Bu pas şekli genellikle potaya topsuz dalan oyuncuları ve pivotu beslemek için kullanılır. Bu pas türü genellikle size yakın savunma yapıldığında, top...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir