font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Günün antrenörlük ipucu. (26.01.2014) | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Günün antrenörlük ipucu. (26.01.2014)

26 Ocak 2014

tolga_cengiz” Gözlemlediğim kadarıyla bizim antrenörlerimiz halen “Çok çalışmak” kısmını tam anlayamamışlar!! Kimisine göre çok çalışmak; Haftasonu spor okulunda sabahtan akşama kadar antrenmanda kalmak, kimine göre sabahları çok erken kalkmak, birçoğuna göre de; Salonlarda geçen süre!!

Değerli arkadaşlar! Bu bahsettiğiniz şeyler iş! Ve o işin gerekleri! “Çok çalışmak” apayrı bir kavram!! “Çok çalışmak” kavramı, içinde sadece gereken zamanı basketbola harcamayı değil bununla beraber gerekmeyen zamanı da harcamayı içeriyor!!

Obradovic verdiği röportajda, 24saat mesaiden bahsediyor!! Her gün ekibini biraz daha ileri götürmek için kafa yormaktan bahsediyor!! Buradan soruyorum; Kariyerinin doruğunda ve yaş olarak da ilerlemiş bir insanın bunları yapması şart mı?! Yani, normal bir mesai yapsa, antrenmandan antrenmana, Obradovic olmasa ama “Obradovicçilik” oynasa!! Kim farkedebilir ki?! Kim bir şey söyleyebilir ya da?! Ve ya başarı kısmı çok fazla etkilenir mi?!

Ya da zamanında Michael Jordan, onca ödülü ve şampiyonluğu aldıktan sonra bile, ölü sezonda, sabahın 4ünde-5inde Pippen’la beraber antrenman yapmaya mecbur muydu?! Yapmasalardı, aradaki farkı kimse anlar mıydı?! Ya da, sahaya çıkıp normal bir çalışma ile idare edemezler miydi?!

İki örnekteki soruların cevapları da belli bana göre!! Ama bilmiyorum fark ettiniz mi? Kendi alanlarında piramidin en üstündeki iki insanın benzer iş yaklaşımlarından bahsediyoruz!!

Bugünkü tavsiyem şudur! İŞİNİZİN MECBURİ KISIMLARINDAN ŞİKAYETÇİ OLMAYIN! ÇALIŞMA MESAİSİ, AŞAĞI YUKARI, DÜNYA’DA HER ÇALIŞAN İNSANIN BAŞINA GELEN BİR OLAYDIR!

“ÇOK ÇALIŞMAK” İSE BİR TERCİHTİR!! BAŞARIYA KARŞI KENDİNİZDEN KOYMANIZ GEREKEN BİR TAKASTIR!…” Tolga CENGİZ

BENZER YAZILAR

Ribaunt. Genelikle hepimiz çoğu zaman takımımızın ribaund problemi olduğundan,halbuki bu konunun çok önemli olduğundan ve antrenmanlarda yeterli zamanı ayırmış...
Basketbolda koşu sürat yön ve hız değiştirme.... KOŞU, SÜRAT, YÖN  HIZ DEĞİŞTİRME Birçok sporcunun ağırlık salonlarına gidip kuvvet çalışmaları yaptığına şahit olmuşsunuzdur. Sizlerin fiziksel gel...
Genç Kızlarda Türkiye 6 olduk. Genç Kızlar Türkiye Şampiyonasını 6. olarak tamamladık.Çok güzel bir sezonu daha geride bıraktık Tüm oyuncularımı kutluyorum inanılmaz emek harcadılar...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir