font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Günün antrenörlük ipucu. (25.06.2014) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Günün antrenörlük ipucu. (25.06.2014)

26 Haziran 2014

tolga_cengiz” Daha önce benzer konuya temas etmiş olabilirim ama yeni sezona, yine kanayan bir yara ile başlayalım! Antrenman vakitlerini efektif kullanmak, bir antrenörün önemli vasıflarından biri olmalıdır!

Bugün baktığımda, en küçükten en büyük oyuncuya kadar hayati önem taşıyan yaz dönemlerinin çoğunlukla yeteri kadar dolu ve faydalı geçirilmediğini görüyorum! Mutlaka herkes oyuncu olacak diye bir şart yok ama herkes hayallerinin peşinde koşmayacak ya da verdiği paranın/harcadığı emeğin karşılığını almayacak diye de bir şart yok!!

Tüm altyapılarda antrenörlere, ilk tavsiyelerim arasında her zaman, ” Oyunu anlatın!” tavsiyesi en başlarda yer alıyor! Oyunu anlatın ki; Kendilerine oyundan pay almak isteyen oyuncu adayları, içinde yer almak istedikleri şeyin özelliklerinden haberdar olsun!

Özellikle spor okulu tarzı kulüplerde, yaz antrenmanları adı altında, her yaş grubu ball-handling çalışmaları ile doldurulup, bütün yaz fundamental çalıştırdık edası ile insanlar kandırılıyor! Bu kandırma öyle vahim boyutlarda ki; Antrenör ve kulüp sahiplerinin kendileri de, bunların fundamental çalışmaları olduğuna kendilerini inandırmışlar!

Oysa ki; Oyunun gidişatı içerisinde yer alan ve devamlı olarak tekrar edilen fundamentalları, antrenman içerisinde yoğun olarak drillere koymak, oyunun içerisinde kullanım yöntemlerini anlatmak, oyuncuların tercih mekanizmalarını geliştirmek ve de alışkanlık kazanmalarını sağlamak esastır!

Benim tavsiyem; Ne çalıştıracağınızı bilmiyorsanız, arkanıza yaslanıp bir düşünün! Çalıştırdığınız oyuncular, oyuncu olma yolunda nelerden sorumlular?! Çalışmalarınızın altında mantık arayın! Örneğin, dribbling fundamentalına yarım antrenman ayırıp, screen fundamentalına ya da fake fundamentalına denk gelirse şöyle yapın diyerek laf arasında geçmek, sizlere mantıklı geliyor mu?!

Elbette, güçlenmek/hızlanmak/kuvvetlenmek/sıçramak/top hakimiyeti vb. önemli konular! Ancak, bunu mutlaka beyninizin bir çeperine kazıyın! FUNDAMENTALLAR, OYUNUN RUHUDUR!

Nelerden bahsettiğimden fikir sahibi değilseniz, tüm gerçekleri ve doğruları öğrenmek artık eskisi kadar zor değil! Özellikle genç antrenörler! Kulaktan dolma bilgileri alıp kullanmak yerine, biraz düşünün! ÇIKARI, MADDİYATI, KISA YOLU DEĞİL DE, OYUNU DÜŞÜNEN ANTRENÖR ER YA DA GEÇ DOĞRU YOLU BULUR!…. ” Tolga CENGİZ

BENZER YAZILAR

Alan (Zone) savunması ve hücum prensipleri.... Cengiz Kuru'nun hazırladığı sunumun içerisinde Bölge savunması Match Up Zone ,Bölge Savunmasına Hücum Prensipleri gibi konular bulunmaktadır. A...
Üçlü tehdit pozisyonu turnike drill Oyuncular sıra ile topu önlerine atıp tek zamanlı stop yapar ve üçlü tehdit pozisyonuna geçerler.Daha sonra tek dribling yaparak turnike,şut veya yükl...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir