font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Günün antrenörlük ipucu. (25.01.2014) | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Günün antrenörlük ipucu. (25.01.2014)

25 Ocak 2014

tolga_cengiz” Şahsen, “Sakınan göze çöp batar!” sözünün doğruluğuna inanırım! Antrenörlüğünüz boyunca bazı şeylere diğerlerinden daha fazla önem verip, bazen de mecburen prensiplerinizden ve düşüncelerinizden geri adım atmak zorunda kalacaksınız!!

Örnek vermek gerekirse; Her antrenmanda ısınma ve stretching kısmına, mesela toplamda 20dakika ayırıyorsanız, özellikle altyapı maçlarında belki de takımınız sahaya çıktıktan 5dakika sonra maç başlayacak!! Yani sistem ve prensipleriniz/doğrularınız hep bir noktada çakışacaklar!! Peki bu çözüm üretemediğiniz anlarda nasıl davranmanız gerekir?!

Ben yeni tanıştığım oyuncularla ilk toplantımda hep aynı şeyi söylerim! “Üç faktör var! Oyuncu faktörü, antrenör faktörü ve de ilahi faktörler!!” Oyuncu ve antrenör ne kadar iyi niyetli,, özverili ve doğru olursa olsun, hem basketbol sahasında, hem hayatın işleyişinde formüle koyamadığımız bir ilahi standart sapması var!! Neyin neye yol açacağını kimsenin bilmediği bir katsayı benzeri bir şey var o formülde!!

O yüzden işte; O yeterince ısınmayan oyuncu kimi zaman sakatlanırken,, kimi zaman da iyi şeylere sebep olabiliyor!! Hatta sakatlanması ısınma ile alakalı da olmayabilir!! Ben hep ısınmdan örnek verdim, siz bunu elinizde olmadan doğrularınızla çelişen bir çok durumla örtüştürebilirsiniz!! Farklı adımlar ve davranışlar sergileyebilirsiniz!!

BEN, BÖYLE DURUMLAR YAŞADIĞIMDA ELİMDEN HAKİKATEN BİR ŞEY GELMİYORSA, DURUMA VE GİDİŞATA HAKİKATEN HAKİM OLMA ŞANSIM YOKSA O ZAMAN MÜDAHALE ETMEMEM GEREKTİĞİNİ VE GERİ ÇEKİLİP GÖZLEMLEME GEREKLİLİĞİ HİSSEDİYORUM!! DAHA SONRA SONUÇLARA BAKTIĞINIZDA ÇOK İRONİK SONUÇLARLA YÜZLEŞEBİLİRSİNİZ!! TECRÜBELİ ANTRENÖRLER NEDEN BAHSETTİĞİMİ ANLADILAR!! GEREK İMKAN OLMADIĞI İÇİN MÜDAHALE EDEMEDİKLERİ GEREKSE BİR SALİSE GEÇ KALINDIĞI İÇİN MÜDAHALE EDİLMEYEN BİR POZİSYONUN BİLE NEREYE VARABİLECEĞİNİ BİLİYORLAR!!

ÖZGÜN OLUN,, DÜŞÜNÜN,, KARAR VERİN,, UYGULAYIN VE EN ÖNEMLİSİ KARARIN ARKASINDA DURUN!! BU KARAR BAZEN GİDİŞATA MÜDAHALE ETMEMEK OLSA BİLE!…” Tolga CENGİZ

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu. (19.11.2013) ” Bu,, “Farklı olmak” konusunu bugün biraz daha açmak istiyorum… Yazıların üslüp ile ilgili olan kısımlarında genelde farklı olmanız konusunda öğütler...
FIBA’ dan antrenörlere özel uygulama... FIBA'nın Koç Gelişim Departmanı dünyanın her yerindeki basketbol koçları için özel bir uygulama geliştirdi. Uzun süredir yayında olan koç sitesin...
Tam saha ikili pas drill O1 sağ elle Rockers step yaparak tek dribling yapıp O2 sol eliyle Baunce pas atar.O2  pası aldığında çift elle tutar ilk adımı kullanarak sol elle tek...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir