font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Günün antrenörlük ipucu. (14.01.2014) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Günün antrenörlük ipucu. (14.01.2014)

14 Ocak 2013

tolga_cengiz” Antrenörlük, 7/24 yapılan bir fedakarlıktır! Bakın, meslek demedim!! Çünkü, şanslı/torpilli/donanımlı ya da ne derseniz deyin; piramidin üstündeki insanlar hariç, diğerleri hayatını idame ettirecek,, evine-çocuğuna bakacak parayı kazanamıyor!! Ya spor okulu açanlar vb. demeyin!! O artık basketbol antrenörlüğü değil ticaret!! Alım, satım, garanti, fatura, vergi, kira vb. kavramların olduğu yerde, ticaretten başka bir şeyden konuşmak yanlış olur!! Bizim insanımız kolay yoldan iyi pozisyonlara gelmek ve az mesai ile para kazanmak inancında olduğundan, 7/24’lük mesaiyi anlamayacaklardır!! Bu mesainin içinde maç izlemek var, bilgi/sohbet vb. alışverişi var, oyuncu izlemek/gelişimine yardımcı olmak var, başka insanlara yardım etmek var!! Var da var!! Ama, çoğu ücretsiz!! Bazısı kendinize yaptığınız yatırım,, bazısı bana göre bu Dünya’da olma amacınıza yönelik davranış!! İnsanlara yatırım!!

Bir de, Dünya’nın gerçekleri var!! Ev/çocuk masraflarınız, faturalarınız, yaşam standartınız vb.!! Maalesef, bunları karşılama mecburiyetiniz arttıkça, bu yukarıda yazdığım 7/24 yaklaşımından uzaklaşacaksınız!! Hafta sonundan hafta sonuna maç izleyeceksiniz, çeşitli ortamlardan uzak kalacaksınız!! Yani 7/24, inecek 2/8e!!

Eğer, yaşam savaşınız erken yaşlarda başlamışsa,, bu 2/8,, antrenör olabilmeniz için yeterli değildir!! Böyle bir durumdaysanız, uykudan-yemekten-yoldan çalmalısınız belki de!! Kimin için?! Kime yatırım?! Hem kendinize, hem de elinizden geldiğince diğer insanlara yatırım!! İnanın bana, her iki yatırım da sizlere mutlaka geri döner!! En kötü ihtimalle sevgi/saygı olarak!!…” Tolga CENGİZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir