font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Günün antrenörlük ipucu. (10.04.2014) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Günün antrenörlük ipucu. (10.04.2014)

10 Nisan 2014

tolga_cengiz” Bir özlü söz der ki; ” Oyun bittiğinde, şah da, piyon da aynı kutuya konur!”… Bugün değinmek istediğim konu, aslında beni oldukça rahatsız eden bir konu… Bugüne kadar teknik yetersizliklerden şikayet ettik, sıkıntılarımızı dile getirdik! Bugün de, biraz karakter, etik ve ahlak konularına eğilelim!!

Özellikle benden büyük ağabeylerimizin ağzından çokça duyarız! ” Hiçbir şey eskisi gibi değil!” ya da “Eskiden her şey daha güzeldi!”… Bu cümlelerin altında yatanlar ise genelde maruz kaldıkları bir tavır ya da beklentilerini karşılamayan bir davranıştır! Peki, ne kada haklılar?! Ya da artık kendi jenerasyonum da orta yaş grubunda olduğumuza göre; Ne kadar haklıyız?!

Beni en çok rahatsız eden konulardan biri, büyük kulüplerin forma ya da montunu giyen oyuncu ve antrenörlerin, kendi meslektaşlarına bir basamak üstten bakmaya başlamalarıdır!! Mutlaka, alçakgönüllü ve kendini bilenler vardır aralarında!! Onları tenzih ediyorum! Ancak, manzara aşağı yukarı bu şekilde!

Belki de bugün, basketbol camiasında konuşulan sıkıntıları dile getiriyorum bir yerde! Ama gördüğüm, her grubun diğer gruptan şikayetçi olduğudur!! Antrenörler hakemlerden, hakemler antrenörlerden şikayetçi!! Antrenörler oyunculardan, oyuncular antrenörlerden!! Veliler antrenörlerden, antrenörler velilerden!! Bu kadar çatışma arasında, kim doğru-kim yanlış karar vermek bile güç hale gelmiş!!

Bugün bu ön girişi yaptıktan sonra, her antrenör ve oyuncunun kendi ahlaklarından en az teknik özelliklerini geliştirmek kadar sorumlu olduklarını söyleyerek; takip eden Cuma ve Cumartesi günlerinde, önce “Antrenör Ahlak ve Etiği”,, daha sonra da “Oyuncu Ahlak ve Etiği” konularına detaylı değineceğim!! Takip etmenizi tavsiye ederim! ” Tolga CENGİZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir