font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Günün antrenörlük ipucu. (09.04.2014) | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Günün antrenörlük ipucu. (09.04.2014)

9 Nisan 2014

tolga_cengiz” Arkadaşlar, bilin ki; Her molada elinizdeki boardlara bir şeyler çizmek zorunda değilsiniz!! Molada ya da maçı izlerken, dizinizin üzerine oturup, öyle davranmak zorunda da değilsiniz!!

Toplumun, her dalda kanıksadığı ve tekrarı halinde alışkanlık haline getirdiği ve de “DOĞRU” kabul ettiği durumlar vardır!! Yukarıda söylediğim manzara o kadar fazla tekrarlanıyor ki; Her antrenörler, hem oyuncular, hem de seyirciler kesin doğrunun bu olduğu konusunda hemfikirler!!

İş öyle hale geldi ki; Altyapıdaki oyuncular bile, molada antrenör bir şey çizmeyince burun kıvırıyorlar!! Top ellerinde hücuma gelirken, elleriyle yapacakları türlü şekil kombinasyonları ile sembollenen setleri oynamak, yine gençlerin deyimiyle “Cool!” olarak nitelendiriliyor!!

Oysa ki; İşin rengi kabul edilenden ve de alışıla gelinenler çok çok farklıdır!! Çoğu zaman, arkasında bir dram ya da trajedi yatıyor!! Tabii ki, bu dram ya da trajediyi, sinemalardaki 3D gözlük misali, bilgi-birikim gözlüğüyle bakarsanız görebilirsiniz!!

Ülkenin spor okullarında dahi, yapılan maçlarda koçlar, A takım koçları gibi davranıyor! Herkes, muhtemelen oyuncularının becerilerini aşan şeyler istiyor onlardan!!

Bilin ki; Antrenörlüğün olmazsa olmazları düdük ya da board değildir!! Antrenörlüğün olmazsa olmazı; Oyuncularınızı idare etmek, onları geliştirmek ve bir takım haline getirebilmektir!

Son olarak bugün oyunculara da tavsiyem olacak!!
OYUNCU ARKADAŞLAR! ÖZELLİKLE ALTYAPI OYUNCULARI!! EĞER BİR ANTRENMANDA YA DA KULÜPTE ÖĞRENDİĞİNİZ ŞEYLER, BAŞKA BİR KULÜBE YA DA TAKIMA GİTTİĞİNİZDE, KULLANILMAYACAK YA DA İŞE YARAMAYACAK ŞEYLER İSE; BİLİN Kİ; ALDATILIYORSUNUZ!! ANTRENMANLARDA ONLARCA SAAT AYIRARAK ÇALIŞTIĞINIZ SETLER, BAŞKA BİR KULÜBE GİTTİĞİNİZDE GEÇERSİZDİR!! A TAKIMLARDA HİKAYE TABİİ Kİ FARKLI! ORADA DA, TEK BİR AYRINTI VAR! GELİŞİMİ İKİNCİ PLANA ATMAMAK!! ” Tolga CENGİZ

BENZER YAZILAR

En faydalı antrenman: TV’de maç seyretm... Türk Basketbolu'nun tek bir problemi var. Basketbolumuz tribünlerin dolmasını bekliyor. Tribünlerin dolması için tek çare sahada hayranlıkla izleyeceğ...
Hoşgeldin 2016   Bir yılı daha geride bırakıyoruz çok zor günlerimizde çok güzel günlerimizde…Yeni yıl demek yeni başlangıçlar , yeni atılımlar, yeni umu...
Etkili Antrenörlük Stratejileri Antrenörlük sadece bir meslek midir? Herkes antrenör olabilir mi? Antrenör aynı zamanda bir sporcudur. Antrenör aynı zamanda hem fizyoloji hem de bir ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir