font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Günün antrenörlük ipucu. (09.04.2014) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Günün antrenörlük ipucu. (09.04.2014)

9 Nisan 2014

tolga_cengiz” Arkadaşlar, bilin ki; Her molada elinizdeki boardlara bir şeyler çizmek zorunda değilsiniz!! Molada ya da maçı izlerken, dizinizin üzerine oturup, öyle davranmak zorunda da değilsiniz!!

Toplumun, her dalda kanıksadığı ve tekrarı halinde alışkanlık haline getirdiği ve de “DOĞRU” kabul ettiği durumlar vardır!! Yukarıda söylediğim manzara o kadar fazla tekrarlanıyor ki; Her antrenörler, hem oyuncular, hem de seyirciler kesin doğrunun bu olduğu konusunda hemfikirler!!

İş öyle hale geldi ki; Altyapıdaki oyuncular bile, molada antrenör bir şey çizmeyince burun kıvırıyorlar!! Top ellerinde hücuma gelirken, elleriyle yapacakları türlü şekil kombinasyonları ile sembollenen setleri oynamak, yine gençlerin deyimiyle “Cool!” olarak nitelendiriliyor!!

Oysa ki; İşin rengi kabul edilenden ve de alışıla gelinenler çok çok farklıdır!! Çoğu zaman, arkasında bir dram ya da trajedi yatıyor!! Tabii ki, bu dram ya da trajediyi, sinemalardaki 3D gözlük misali, bilgi-birikim gözlüğüyle bakarsanız görebilirsiniz!!

Ülkenin spor okullarında dahi, yapılan maçlarda koçlar, A takım koçları gibi davranıyor! Herkes, muhtemelen oyuncularının becerilerini aşan şeyler istiyor onlardan!!

Bilin ki; Antrenörlüğün olmazsa olmazları düdük ya da board değildir!! Antrenörlüğün olmazsa olmazı; Oyuncularınızı idare etmek, onları geliştirmek ve bir takım haline getirebilmektir!

Son olarak bugün oyunculara da tavsiyem olacak!!
OYUNCU ARKADAŞLAR! ÖZELLİKLE ALTYAPI OYUNCULARI!! EĞER BİR ANTRENMANDA YA DA KULÜPTE ÖĞRENDİĞİNİZ ŞEYLER, BAŞKA BİR KULÜBE YA DA TAKIMA GİTTİĞİNİZDE, KULLANILMAYACAK YA DA İŞE YARAMAYACAK ŞEYLER İSE; BİLİN Kİ; ALDATILIYORSUNUZ!! ANTRENMANLARDA ONLARCA SAAT AYIRARAK ÇALIŞTIĞINIZ SETLER, BAŞKA BİR KULÜBE GİTTİĞİNİZDE GEÇERSİZDİR!! A TAKIMLARDA HİKAYE TABİİ Kİ FARKLI! ORADA DA, TEK BİR AYRINTI VAR! GELİŞİMİ İKİNCİ PLANA ATMAMAK!! ” Tolga CENGİZ

BENZER YAZILAR

Maç stratejisinin planlanması. 1.Maç öncesi stratejiler 2.Maç içindeki stratejiler 3.Maç sonrası stratejiler 1. Maç Öncesi Stratejiler Her antrenörün maç öncesi takımını fiz...
Günün antrenörlük ipucu (16.08.2013) ” Oyuncularınızdan istediğiniz şeyleri çok açık ve net biçimde onlara anlatmalısınız! Her konu için belki kural koyamazsınız ama en detaylı konuda söy...
1*1 savunma çalışması 1x1 Topu yakalama  ve hücumu durdurma çalışması. X1 pasını O1 e verir O1 dribling yaparak hızla dribling yaparken X1 de onu durdurmaya çalışır. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir