font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Günün antrenörlük ipucu. (02.01.2014) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Günün antrenörlük ipucu. (02.01.2014)

2 Ocak 2014

tolga_cengiz” Antrenörlerden çok fazla gelen soruların genelde içeriği üslup ile alakalı!! Yani, “Oyuncu şunu yaptıysa ben ne yapmalıyım?!” ya da “Diğer antrenör böyle yaptı,, ben ne yapmalıyım?!” gibi cevapları olarak davranış modeli geliştirmeniz gereken durumlar!!

O yüzden bugün iki soruya cevap vererek, Günün ipuçlarını biraz Haydar Dümen misali soru-cevap modunda geçirelim….

SORU: “Küçüklerde üç sayı olayı yok! Oyuncuma dış şut attırmalı mıyım?!
Cevap: ” Oyuncunun şutu atacağı çizgi dışındaki yerler sahaya dahil değil mi?! Ya da maç içerisinde boş şutun nereden bulunacağının bir garantisi var mı?! İkilik mi, üçlük mü diye kafa yormak yerine, oyuncunuz doğru şutu mu kullandı, yanlış şutu mu kullandı diye kafa yormanız,, çok daha doğru olacaktır diye düşünüyorum… Üç sayı yok diye dışardan bomboş şutu kullanan oyuncusuna kızıp bağıran antrenörler var!! Bunlar 1sayının bile hesabını yaptıklarına göre skor antrenörü oldukları aşikar!! Oyuncularınıza oyunu doğru anlatırsanız, onlar da sahada tercih yapmayı alışkanlık haline getirirler… Oyunu öğretin!! Sonra da bu oyunu oynamak için gerekli teknikleri ve önemlerini anlatın bu yaş grubuna…

SORU: “Ben minik ve küçüklerde alan savunması yapmıyorum! Ama diğer herkes yapıyor! Takımım bu savunmalara hücum edemiyor,, ne yapmalıyım?!
Cevap: “Yukarda verdiğim cevabın son cümlesini uygulamaya devam!! Çünkü, o cümlede yazanları bile oyunculara yeterli öğretebilecek antrenman saatleri yokken, rakip takımın alan savunmasını çözeyim diye alan savunmasına hücum çalışmak da bir karamizah örneğidir! Bunu yapmak yerine oyuncularınıza alan savunması yapmanın bu yaşlarda neden yanlış olduğunu anlatmanız ve antrenman saatlerini harcayarak değil de, oyun şekliniz ile ilgili direktifler vererek çözüm bulmanız daha uygun olacaktır!! Mesela; karşı takım alan savunmasına yerleşmesin diye hızlı hücum edelim gibi,, ilk pası daha iyi yapalım, hücuma daha hızlı koşalım vb. gibi….”

SORULAR BU ŞEKİLDE GELMEYE DEVAM EDERSE, BELKİ DE ANTRENÖR İPUÇLARI HARİCİNDE, BİR DE HER GÜN 2-3SORUYA CEVAP VERECEĞİM SORU-CEVAP PAYLAŞIMI DA YAPABİLİRİM.. SORU GÖNDERENLER FİKİR VE DÜŞÜNCELERİNİ BELİRTİRLERSE SEVİNİRİM.
Tolga CENGİZ


Comments

  1. Mertay pekpak - 9 Ocak 2018 at 21:56 - Cevapla

    Basketbol da küçük oyunculara aşılanması gereken doğru basketbol proğramını yapmak için gerekli bilgi birikimi olmalı. Araştırmalı kendini geliştirmeli ve basketbol zekasına sahip olmalı yoksa kendi çarkını sallayıp durur. Türkiye’de ne yazık ki birçok basketbol okulu Veliyi ve öğrenciyi kandırmaktan başka birşey yapmıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir