font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Günün antrenörlük ipucu. (01.07.2014) | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Günün antrenörlük ipucu. (01.07.2014)

1 Temmuz 2014

tolga_cengiz” Çoğu zaman antrenörlerin, antrenmanlarda öğretmeye çalıştıkları şeyleri, oyuncuların alışkanlık haline getirmeleri için ısrarcı olmadıklarına tanık oluyorum! Yani, aynı devlet bürokrasisi gibi, ” Bu çalışma programda var mı? Var! Yapıldı, bitti!” diye teyit eden ama yapılan çalışmaların ileri zamanlarda takipçisi olmayan antrenörler var!

Oysa ki; Antrenörlük, bir şeyler öğretmekle beraber, öğrenilen şeylerin alışkanlık haline getirilmesi ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilmesi yönünde de destek verebilmektir! Öğretici vasıflarının yanında, denetim vasıflarının da olmasından bahsediyorum!

Bir antrenmanda, drill içerisinde ısrarla bir kaç kez anlattığınız şeyin, oyuncular tarafından ısrarla eksik ve yanlış yapılmaya devam edilmesi durumunda ne yapıyorsunuz?! Ben, hep antrenörün kızması/köpürmesi vb. durumlar için gerekli şartların oluşması gerektiğini düşünürüm! Yani, kızdığınız konu üzerinde hatanız/eksiğiniz/kusurunuz olmaması ana prensiptir bana göre!

Çalışmaların efektif ve yararlı olması için tavsiye edebileceğim tek şey, doğru bildiklerinizin/anlattıklarınızın ısrarla arkasında durmaktır! Şahsen, ” Arkadaşlar! Bu anlattığım şey çok önemli! ” cümlesinin ne oyuncular, ne de insanlar üzerinde yeterli etkiyi oluşturduğunu düşünmüyorum! Anlattığınız şeyin sahiplenilmesi gerektiğini, çok önemli olduğunu siz değil onlar düşünmeli! Yanlış, belki de hep bu noktada başlıyor?! Antrenör, bir çok şeyin ne denli önemli olduğunun, belirli kalıplarda yapılması gerektiğinin farkında ama oyuncular değil!

Çünkü, herkesin ayrı bir bilinçlenme ve ikna olma eşiği vardır! Çoğu zaman, çocuklarla çalıştığınızı unutmayın! Onları bilinçlendirmek, çalıştıklarına sahip çıkarmak, dikkatlerini vermelerini sağlamak, yetişkinlerden ya da bu işi para için yapan profesyonellere oranla dah zor olabilir!

O yüzden, antrenmanlarda anlattıklarınızın/öğretmek istediklerinizin içeriklerini ve önemlerini sizin kadar anlamalarının da, önemli olduğunu unutmayın! Sahip çıkılmasını istediğiniz, sizin istediğiniz gibi yapılmasını istediğiniz şeyler konusunda ısrarcı olun! Mecbur tutarak ya da zorunluluk koyarak değil çoğu zaman! İkna ederek, anlamalarını sağlayarak ve bilinçlendirerek!..” Tolga CENGİZ

BENZER YAZILAR

Sistem ve taktik Öncelikle taktik ile sistem arasındaki farkı vurgulamakta yarar var sanırım. Maçlara göre değişen hücum setleri veya savunma düzenleri, bu düzenl...
Walt Fraizer ve savunma İlk basketbol ile tanıştığımda Türkiye’de televizyon yoktu. Belki çoğunuza garip gelecek ama şu anda ikinci ligde her takımda görmeye alıştığımız Amer...
Ayak bileği burkulmasında neler yapılmalı ?... Basketbolda sık rastlanan ayak bileği burkulmasında neler yapılmalı ? Eğer burkulma basit bir burkulma ise : En önemlisi o bölgeye hemen baskı uygula...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir