font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Guard savunması. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Guard savunması.

29 Aralık 2015

guard_defanseBir guard olarak savunma oynamak bir forvet ve post savunmasından daha fazlasını gerektirir çünkü her an hareket halindesiniz ve hareket halindeyken karar vermek zorundasınız.Guard bölgesinde başarılı savunma yapmak için hızlı kurnaz agresif olmalısınız.

Bir guard olarak switch etmelere ve eşleşme bozulmalarına yol acan engelleme ve perdelemelerle karşı karşıya olacaksınız.sık sık sizi içinize almak isteyecek uzun oyuncularla karşı karşıya kalacaksınız.

Çoğu takım yarı saha hücumuna guardların çapraz geçişleriyle başlar bir guard diğerini perdeler ya bir forvet guardı perdelemeye gelir.Bu gibi durumlarda kendi adamınızdamı kalmalı yoksa takım arkadaşınızla switch mi yapmalısınız.? Eğer bu rakip için iyi bir şut atma durumu yaratıyorsa muhtemelen switch yapmamalısınız adamınızla kalmaya çalışmanız daha iyi olacaktır.Zaten coach size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.Eğer secimizi size bırakırsa siz ve takım arkadaşlarınız bunu konuşmalısınız.savunmada iletişimin önemini asla unutmayın.

Şimdi top süren guard oyuncusunu nasıl savunacağımız üzerinde duralım.

Top süren oyuncunun savunulmasında ilk önemli nokta uygun savunma adımlarını yerine getirerek onun üzerine oynamak ve sürekli baskı altında bulundurmak.çemberden mümkün olduğu kadar uzak durmasını sağlamak olmalıdır.Top süren oyuncuyu sahanın yanlarına top sürmeye zorlamalısınız. Unutmayın en büyük yardımcınız çizgiler çizgilerin geçilmezliği savunma oyuncusunun yardımcısıdır.Eğer hücum oyuncusu siz geçerse koşu adımlarını kullanıp hemen önüne gecip tekrar savunma pozisyonu almaklısınız.

Savunma yaparken aşağıdaki noktalara dikkat etmeye özen gösterin.

Hücum oyuncusunun zayıf eli ile top sürmeye zorlayın.

Rakibinizi hücum için uygun olmayan ve kendisine yardım gelmiyecek yerlere doğru gitmeye zorlayın.

Eğer oyuncu her iki eliyle çok iyi top sürüyorsa size yardım gelecek noktalara top sürmeye zorlayın.

Eğer antrenörünüz aksi bişey söylemezse oyuncu- siz-cember kuralaını uygulamaya çalışın.

Rakip top sürerken topa yapılacak hamleler sürekli aşağıdan yukarıya olmalıdır.

Dengeniz bozukken sakın topa hamle yapmayın.

Top süren oyuncuya çok yaklaşmamalısınız .Eğer çok yakın durursanız kolay geçilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Box out çalışması Oyuncular sahaya şekildeki gibi yerleşirler Coach oyuncuları ikişerli eşleştirir oyunculardan her gurupta bir top vardır topu dairenin ortasına koyar ...
Dört köşe pas drill Oyuncular Yarım sahada 4 gurup halide pozisyon alırlar. 7 Nolu oyuncu 3Nolu oyuncuya pasını attıktan sonra pası atığı grubun arkasına gitmek üzereyken...
Basketbolda son saniye atışı. Son saniye şutlarının mantığını hep düşünmüşümdür. Yarı saha ya da tam sahadan atılan ve şans faktörünün yüksek seviyelerde olduğu atışları değil. Oyu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir