font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Guard, forvet ve pivot bölgelerinde savunma. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Guard, forvet ve pivot bölgelerinde savunma.

26 Aralık 2015

161607485

GUARDLARA KARŞI SAVUNMA

Bir guard olarak savunma oynamak,forvet veya pivot oynamakta olduğundan daha fazlasını gerektirir.Çünkü her an hareket halindesiniz ve hareket halindeyken sürekli karar vermek zorundasınız.Guard pozisyonunda başarılı şekilde savunma oynamak için hızlı,kurnaz ve agresif olmalısınız.

Bir guard olarak, switch etmelere ve eşleşme bozulmalarına yol açan bir çok engelleme ve perdeleme ile karşılaşacaksınız.Sık sık kendinizi sizi içine almak isteyen daha uzun bir oyuncuyu savunurken bulacaksınız.

Çoğu takım yarı saha hücumuna guardların çapraz geçişleri ile başlar; bir guard,diğerini perdeler veya bir forvet,bir guardı perdelemeye gelir.Bu gibi durumlarda kendi adamınızla mı kalmalı yoksa bir takım arkadaşınız ile switch mi yapmalısınız? Eğer bu; diğer takım için iyi bir şut atma durumu ise muhtemelen switch  yapmamanız; sahada daha yukarı gitmeniz,adamınızla kalmaya çalışmanız daha iyidir.Coachunuz size ne yapmanızı tercih ettiğini söyleyebilir.Eğer seçimi size bırakırsa açıkça siz ve takım arkadaşlarınız,birbirinizin ne yapılacağını bilmesine izin vermelisiniz.

FORVETLERE KARŞI SAVUNMA

Eğer bir forveti veya bir pivotu savunuyorsanız sizden sadece rakibinizin sayı bulmasını önlemeniz değil aynı zamanda iyi bir kat pozisyonu edinmeniz de beklenecektir,böylece ribaund alabilirsiniz.Hem topla hem de rakibinizle oynamak zorundasınız.Bu,hızlılık ve konsantrasyon gerektirir.

Çoğu forvet,kendi savunmasında yeterli çabayı göstermez.Rakibin arkasında oynar ve topa sahip olana kadar gerçek bir mücadele sergilemez.Bu arada çok geç olabilir.O çoktan şut atmıştır veya size aptalca bir faul yaptırmak için fake göstermektedir.Eğer ona yakın oynarsanız onun topa sahip olmasını veya favori bir şut atma noktasına yerleşmesini engellemek için daha iyi bir pozisyonda bulunursunuz.Bu,çok çalışma gerektirir fakat buna değer.

Bir forvet, bir guard kadar çok drıblıng yapmayabilir fakat bir şut pozisyona girmek için topsuz daha çok hareket eder.Oyunlar genellikle forvet potaya doğru hareket ettikçe ona bir şut kaybetmeye itecek şekilde kurulur.Sizin işiniz,onunla pota arasında ve onunla top arasında kalmaktır.Ellerinizi yukarıda tutun,böylece onunla mücadele etmek yerine onun doğrultusunda ki paslarla savaşabilirsiniz.

Forvetlerde guardlar kadar drive ederler.Dışarıdan şut atabilen ve çembere drive edebilen bir forveti savunmak,durağan bir oyun oynayan forveti savunmaktan daha zordur.Rakibinizin drıblıng yapabilip yapamadığını (ve çoğu forvet yapmaz) bir kere anladıktan sonra onunla ne kadar sıkı yada gevşek oynayacağınızı bileceksiniz.

Eğer rakibiniz,dışarıdan şut atma veya potaya gitme konusunda eşit şekilde iyiyse ilk olarak onu favori şut atma noktalarında toptan mahrum etmeyi deneyin.Eğer topa sahip olursa o zaman dış şutuyla savaşmak yada biraz geride kalıp potaya drive etmesini önlemeye çalışmak konusunda karar vermek zorundasınız.

316455983_0faa38e32aPİVOT BÖLGEDE SAVUNMA OYUNU

Bir pivotu savunmak,özel bir mücadeledir.Rakibinizin yüz yüze savunmak yerine genellikle onun arkasında oynayacaksınız.Bir pivot genellikle yapılan hareketlerin tümünü önüne alarak potaya arkası dönük konum alır ve bir pas almak için her yöne hareket edebilir,bir takım arkadaşına pas verebilir veya bir takım arkadaşı için perdeleme yapabilir.Savunma stratejinizi belirleyen temel faktörler,rakibinizin hızlılığı,hareketliliği,boyu ve şut repertuarıdır.Serbest atışları atabilir mi? Pivot bölgede oyun,bir şekilde fiziksel hale gelecektir ve eğer siz birine faul yaparsanız bu,zayıf bir serbest atış şutörü de olabilir.

Pivot bölgede ilk olarak adamla ve ikinci olarak da topla oynarsınız ve genellikle adama overplay yaparsınız.Sağ elini kullanana bir pivot genellikle çengel atışı kullanırken veya dönerek jump-shotta veya potaya drive ederken ilk olarak soluna doğru pivotluk yapacaktır.Böylece siz ona solundan overplay yaparsınız ve onu sağına dönmeyi zorlarsınız.Fakat çok fazla overplay yapmazsanız,aksi takdirde o,bir takım arkadaşından pas almak için potaya dönebilir.

Bir pivotun önünde oynamak nadiren iyi bir fikirdir.Eğer o daha uzunsa takım arkadaşları,topu sizin kafanızın üzerinden aşırabilir.Ve onun sizin önünüzde daire çizmesini veya potaya doğru uzanmasını önlemek için neler yapılmalıdır?

Bununla birlikte takım arkadaşlarınız,topu pivottan uzak tutmanıza yardım edebilir;örneğin toptan uzak guard yada forvet,yola doğru yardıma gidebilir.Sizin temel göreviniz,her zaman pivot ile pota arasında kalmak ve onu mümkün olduğunca potadan uzak tutmaktır.Siz özellikle onu hücum potasından uzak tutmak istersiniz.Topun her zaman nerede olduğuna dikkat etmeli ve diğer takımdan bir oyuncu şut pozisyonu aldığında buna göre tepki vermelisiniz.

Pivot savunmasının başka bir sorumluluğu,takım arkadaşlarınızdan birini geçmiş olan ve potaya drive eden,ki bu sizi 2ye 1 bıraktırır,bir rakibe perdeleme yapmaktır.Ne zaman şut bloğuna gidileceği,ne zaman pasla mücadele edileceği,ne zaman ribaund için oynanacağı konusunda bir içgüdü geliştirmek zorundasınız.

Daha kısa bir oyuncu,pivot bölgede bile daha uzun bir oyuncuyu savunabilir.Antrenman maçlarınızda daha uzun oyuncuları savunun ve sayı yapmalarının ve ribaund fırsatlarının kesilmesi konusunda ne kadar işe yaradığını görün.Daha önce bahsettiğim gibi her bedenden ve her yetenek seviyesinden oyuncuya karşı oynamalısınız.Çünkü hiçbir şey,rekabet kadar sizin savunma kabiliyetinizi bileyleyemez.

Pivotlar aslında günümüzde savunmanın işini kolaylaştırmaktadırlar. Birkaçı,çengel atışı yapabilir,herhangi bir eliyle bunun tek başına şut olmasını sağlayabilir.Bazılarıayna elinizi kullanmadığınız takdirde durdurulması zor olabilen dönerek jump-shot atar.Günümüzde çoğu pivot,potaya arkası dönük bile oynayabilir.Bunların çoğu,temel olarak smaç ararlar ve oyunları,toplu veya topsuz potaya doğru yapmak zorunda oldukları her hareketi kapsar.

BENZER YAZILAR

Zone hücumdaki genel prensipler. 1. Fast Break (Hızlı Hücum): Alınan bir ribaunddan veya yenilen bir sayıdan sonra topu çok çabuk oyuna sokarak rakip takım savunmaya yerleşmeden hücum...
Coach a pas yarı saha 1*1 drill O1 pası  C’ye atar , C pası O1’e atar , O1 pası tekrar  C’ye atınca forvet bölgesine cut ederek  C’den pası alıp hücum eder. O2 ise  O1 pası C’ye attı...
Allstars sports camp organizasyonumuz başlıyo... Yaz kampımız 2 dönem olarak Basketbol ve Voleybol branşlarında planlanmıştır.Birinci dönem 20-25 Haziran 2016 kulüp altyapıları müsabaka formatınd...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir