font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Gerçek hareketli hücumlar tarihemi karışıyor ? – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Gerçek hareketli hücumlar tarihemi karışıyor ?

6 Ocak 2016

hareketli_hücumAlt yapı koçluğum sırasında, uydu anten vasıtası ile Eurosport’ta NCAA kolej maçlarını seyretme imkânım oluyordu. Büyük mücadele içinde geçen bu maçları seyrederken, oyuncularıma ve takımıma yardımcı olacağını düşündüğüm hücum setlerini çıkarırdım. Bu nedenle o dönemde çalıştırdığım,( bunlara yıldız ve genç milli takımlarda dâhil) tüm ekiplerde, her zaman diğerlerinden daha farklı hücum setleri oynama imkânım oldu. İşin ilginç tarafı o günlerde takımlarıma oynattığım birçok hücum seti, yaklaşık on, on beş yıl sonra büyük takımlar tarafından uygulanmaya başladı.
cem_akdag11NCAA VE MOTION OFFENCE

Eski yıllarda, Amerikan kolej liglerinde (NCAA) takımların büyük çoğunluğu hareketli hücum denilen (Motion Offence) hücum tarzını uygulardı.
Bu hücum düzenleri, belirli prensipleri olan ancak oyuncuların kafalarındaki yol haritalarını, karşılarındaki savunmalara göre ayarlamasına imkân veren serbest hücum düzenleriydi. Bu nedenle takımların hücumları bazen farklı gelişiyor ve farklı sonlanıyordu. Yine o dönemde, takımlar sadece bir defa ve moladan döndükten hemen sonra,bugünküne benzer set hücumlarını yaparlardı.

Eğer bu sistemi uygulayan takımları dikkatli bir biçimde seyrederseniz, oyuncuların bu düzenlerin içinde yaratıcılıkları ile buldukları bazı kombinasyonların, bugün NBA’dekiler de dâhil tüm takımların uyguladıkları, bildiğimiz set hücumlarına dönüştüğünü kolayca görürsünüz.

Büyük bir ihtimalle kendiliğinden ortaya çıkan bu hareketleri dikkatle izleyen koçlar, takımlarına bu üçlü dörtlü kombinasyonları patern olarak koydular ve zamanla bunlardan esinlenerek yenilerini yaptılar.

HALEN GEÇERLİ

Gerçi pek fazla kalmadı ama bu sistemle oynayan takımları seyretme imkânı bulursanız, yine kimsenin aklına gelmeyecek bazı oyunları herkesten önce keşfetme imkânınız var.

Ancak oyuncuların yaratıcılıklarına imkân veren bu sistemi uygulamak artık çok zor, iplerin oyuncuların elinde olduğu bu sistemin avantajları kadar dezavantajları da var.
Gerçek anlamdaki hareketli hücumlar, organize hücumlara kıyasla oyuncuların daha fazla top kaybı yapmasına sebep oluyor,bununla birlikte bu sistemde oyuncuların şut seçimlerinin organize hücumlara dakilere nazaran pek başarılı olduğunu söyleyemek zor.
Bu nedenle artık kolej takımları hareketli hücumlardan vaz geçerek, bir bakıma ondan esinlenerek ortaya çıkan, koç kontrolündeki organize setleri tercih ediyorlar.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Sporda yeterli ve doğru sıvı alımı Sporda sıvı alımı-Ne zaman ve ne kadar sıvı alınmalı? Sıvı Kaybının Sonuçları Sporcular, daha çok terlemeyle oluşan sıvı kaybı sonucu fiziksel e...
Altyapıda daha fazla oyuncu yetiştirmek için ... Belki duymuşsunuzdur geçtiğimiz ay Fenerbahçe genç takımı Amerika’ya hazırlık maçları yapmaya gitti ve başarılı antrenörleri sevgili Fikret Doğan, dön...
Pas Çalışması (tam saha) Oyuncular pota altında iki gurup halinde pozisyon alırlar rakip sahaya doğru giderken en az 3 metre mesafeden pas vererek giderler dönüşte yan çizgile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir