font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Gerçek hareketli hücumlar tarihemi karışıyor ? | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Gerçek hareketli hücumlar tarihemi karışıyor ?

6 Ocak 2016

hareketli_hücumAlt yapı koçluğum sırasında, uydu anten vasıtası ile Eurosport’ta NCAA kolej maçlarını seyretme imkânım oluyordu. Büyük mücadele içinde geçen bu maçları seyrederken, oyuncularıma ve takımıma yardımcı olacağını düşündüğüm hücum setlerini çıkarırdım. Bu nedenle o dönemde çalıştırdığım,( bunlara yıldız ve genç milli takımlarda dâhil) tüm ekiplerde, her zaman diğerlerinden daha farklı hücum setleri oynama imkânım oldu. İşin ilginç tarafı o günlerde takımlarıma oynattığım birçok hücum seti, yaklaşık on, on beş yıl sonra büyük takımlar tarafından uygulanmaya başladı.
cem_akdag11NCAA VE MOTION OFFENCE

Eski yıllarda, Amerikan kolej liglerinde (NCAA) takımların büyük çoğunluğu hareketli hücum denilen (Motion Offence) hücum tarzını uygulardı.
Bu hücum düzenleri, belirli prensipleri olan ancak oyuncuların kafalarındaki yol haritalarını, karşılarındaki savunmalara göre ayarlamasına imkân veren serbest hücum düzenleriydi. Bu nedenle takımların hücumları bazen farklı gelişiyor ve farklı sonlanıyordu. Yine o dönemde, takımlar sadece bir defa ve moladan döndükten hemen sonra,bugünküne benzer set hücumlarını yaparlardı.

Eğer bu sistemi uygulayan takımları dikkatli bir biçimde seyrederseniz, oyuncuların bu düzenlerin içinde yaratıcılıkları ile buldukları bazı kombinasyonların, bugün NBA’dekiler de dâhil tüm takımların uyguladıkları, bildiğimiz set hücumlarına dönüştüğünü kolayca görürsünüz.

Büyük bir ihtimalle kendiliğinden ortaya çıkan bu hareketleri dikkatle izleyen koçlar, takımlarına bu üçlü dörtlü kombinasyonları patern olarak koydular ve zamanla bunlardan esinlenerek yenilerini yaptılar.

HALEN GEÇERLİ

Gerçi pek fazla kalmadı ama bu sistemle oynayan takımları seyretme imkânı bulursanız, yine kimsenin aklına gelmeyecek bazı oyunları herkesten önce keşfetme imkânınız var.

Ancak oyuncuların yaratıcılıklarına imkân veren bu sistemi uygulamak artık çok zor, iplerin oyuncuların elinde olduğu bu sistemin avantajları kadar dezavantajları da var.
Gerçek anlamdaki hareketli hücumlar, organize hücumlara kıyasla oyuncuların daha fazla top kaybı yapmasına sebep oluyor,bununla birlikte bu sistemde oyuncuların şut seçimlerinin organize hücumlara dakilere nazaran pek başarılı olduğunu söyleyemek zor.
Bu nedenle artık kolej takımları hareketli hücumlardan vaz geçerek, bir bakıma ondan esinlenerek ortaya çıkan, koç kontrolündeki organize setleri tercih ediyorlar.

CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Türk Basketbolunun ilkleri ve rekorları. Fenerbahçe, bir NBA takımını yenen ilk Türk ekibi olarak tarihe geçti. 'NBA Europe Live 2012' kapsamında 5 Ekim 2012'de Ülker Sports Arena'da yapı...
Yarı saha pas çalışması Oyuncular dört guruba ayrılırlar. Yarım sahada köşelerde pozisyon alan oyuncular tek topla çalışmaya başlarlar 1 nolu oyuncu 4 nolu oyuncuya 4 nolu oy...
Marcus Green den pick and roll okuma NOT  : Bu sene İtalya birinci liginde en büyük sürprizi avellino gerçekleştirdi.italya da ilk defa başantrenör matteo boniciolli teknik ekibini çok öz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir