font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Genel Motion Offanse kuralları. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Genel Motion Offanse kuralları.

29 Aralık 2015

motion_offanseMotıon Offense imizde, bütün oyuncularımız için bir genel kurallar listesi vardır. Bu kurallar, sahadaki her pozisyona (oyuncuya ) hitap eder ne takım olarak bize birkaç yol gösterir. (yol gösterici olur) Bunlar bütün kuralların dışındadır, fakat çoğunlukla Motıon Offense oyuncularımıza öğretirken, oyuncularımızdan mümkün olduğu kadar bu kuralları takip etmelerini isteriz.

Aşağıdaki kurallar sizinkilerden farklı olabilir, fakat bazı şekilleri (bazıları) kesinlikle size Motıon Offenseinizde yardımcı olacaktır.

Üçlü tehdit pozisyonunda topu aldığınızda topu aldığınızda topu yakalayın ve potaya dönün ve topu oradan geçirin (sayı yapmaya çalışın.)

İki saniye kadar bekleyin.

Herzaman oyuncuların arasında belli bir mezafe bulunmalıdır.

Boş bir sayı şansı olmadıkça ilk tarafta posta pas vermeyiniz (ilk başlarken)

İstediğiniz zaman turike atınız.

Turnike imkanınız yoksa, şuttan önce yarı sahada beş pas yapılmasını isteriz. (başta olduğu zaman herhangi bir posta sadece belirli oyunculara şut atma şansı vermeyiniz.

Kendiniz cuttan veya post-uptan sonra dipçizgide bulmuşsanız, dipçiziye sırtınızı dönerek oynamanızı isteriz.

Savunmanın dengesini bozun. Topu köşe-üst-köşe şeklinde çevirerek savunmanın dengesini bozun.

Dripling veya pas yaparak, paslaşma koridorlarını savunmaya çalışan baskılı savunmaları geçer.

motion-offenseTop Sürme Kuralları

Motıon Offensede   kontrol altında alınması en zor olan şeylerden biri de top sürmenin (dripling) kullanılmasıdır. Bundan dolayı, oyuncularımızdan her zaman takip etmelerini istediğimiz bir dizi top sürme kuralımız vardır.

Not : Motıon Offensede zona savunmaya karşı top sürmeyi fakat adam adama savunmaya karşı top sürmeyi yasaklarız. (önermeyiz)

Tam saha baskıyı geçmek için top sürün.

Paslaşma açısını arttırmak için top sürün

Potaya gitmek için top sürün.

Diğer oyunculara pozisyon yaratmak için top sürün.

Top çevirmek için top sürün.

İkiden fazla dripling kötü şutu ortaya çıkarır.

Genel kurallarımız yanında, post ve dış oyuncularımız var. Açıkça, onların hücumumuzda değişik sorumlulukları vardır ve onlara pozisyonlar ortaya çıktığında, bu pozisyonlardaki müdahalelerine yardımcı olmak için, birkaç özel (kişisel) talimatlar veririz. Post ve dış oyuncular arasında birçok alıştırma ve idman yaparız. Bu şekilde, iki değişik gruba, sorumluluklarınız ne olacağını ve değişik durumlarda nasıl davranacaklarını öğretmiş oluruz.

Dış Kurallar (Dış Oyuncular İçin)

Mümkün olduğunca üç saniye koridorundan uzakta durun.

Postan dışarıya atılan bir pasta, üç şey yapmaya çalışır.

Eğer sizin atabileceğiniz bir şutsa, şut atın.

Top çevirin.

Geri pas diye adlandırdığımız, topu içeri geri verin, (mümkün olduğu kadar top çevirmeye çalışırız, fakat etkili olacaklarını düşündüğümüz zaman birkaç geri pas yaparız.)

3.  Mümkün olduğu kadar üç saniye çizgisinin dışında oynamaya çalışırız. Bu bize iyi yer alama ve yardım savunmasını uzunlarımızdan uzak tutma şansı verir. Oyuncular, mümkün oluğu kadar üç sayı çizgisinin dışında durmayı öğrendikleri zaman, hücumunuz savunmanın da size göre oynamasından dolayı daha fazla yerleşik ve dengeli olacaktır.

4.  Uzunlara pas atılabilecek yerlerden cut yapınız. Bu gecen sene kullandığımız bir kuraldır, çünkü üç adamımız etkili üç sayılık atan oyuncular değillerdi. Eğer terci yapabilseydim ve her şey eşit olsaydı-ki genelde öyle değildir her dış oyuncuya, pas verdiği uzunun tarafından ?cut yaptırırdım. Bu kural için bir istisna vardır : üç nolu (uzun) oyuncumuz uzunları, besliyorsa ve onu savunan oyuncu posta dönüyorsa. Bu durumda, bu oyuncumuzdan üç sayı çizgisinde gezinmesini ve jump shot veya bir driplingden sonra atış atmak için yer almasını isteriz.

Post (Uzun Oyuncu) kuralları

Uzun oyuncular, tarz (yetenek) geliştirici idmanlarda, rebound pas atma ve top hakimiyetinde daha iyi olmak zorundadırlar. Genellikle, orta düzeydeki bir uzun oyuncuya atlan pas, top kaybıyla sonuçların. Uzun oyuncularınıza top hakimiyetinde daha yetenekli (becerikli) olmalarını öğretmelisiniz.

Posta ki oyuncularımıza, topa sahip olduklarında (veya reboundu aldıklarında ) uygulamaları için birkaç şey veririz.
Sayı yapın.

Hırslı olun ve topu takip edin. Post oyuncusu postta topu alır ve ters tarafa pas verir. Bu savunmanın dönmesine neden olur ve eğer oyuncusu pasını takip ederse, sayı üretmek için önemli bir tehdit haline gelir.

Topu dışarı verin ve tekrar alın. Post oyuncusu pasını üç sayı çizgisinin dışına verir, ve iki adım kadar kendini savunma adamdan uzaklaşır ve tekrar toplu taraftaki bloğa geri döner. Biz bu olayı özel oyunlarda ve kesin eşlemelerde uygularız.

Buna ek olarak, post oyuncusu, zayıf taraftaki bloğu mümkün olduğu kadar boş bırakmalıdır. Eğer  Motıon Offensede başarı olmak istiyorsanız, kuvvetli taraftaki her post-upta zayıf taraftaki bloğu boşaltmanın bir yolunu bulmalısınız. Eğer zayıf taraftaki block boşaltılmışsa, posttan posta hemen yardıma gitmez ve savunmayı, dış oyuncusunu kuvvetli tarafa yardım etmek için indirmeye zorlar.

Devamında oyuncularımıza postu boşaltmayı ve yardım uzak tutmayı anlatırız. Kuvvetli tarafta bir post-up gördüklerinde, onlardan üç şey yapmalarını isteriz. Bu üç şeyde zayıf taraftaki bloğu boşaltacaktır ve yardımı uzaklaştıracaktır.

Yüksek postun köşesindeki bölgeye (elbow) yükselin. Bu bir yüksek- alçak durumu ortaya çıkaracaktır ve savunma oyuncusunu yüksek posttaki adamı takip etme veya bekleyip yardım etme arasında bir tercih yapmaya zorlayacaktır.

Kısa dip köşeye gitme : Bu yardım savunmasını uzaklaştıracaktır ve posttaki oyunculara pas vermek için başka bir açı sağlayacaktır.

BENZER YAZILAR

Her maç 20 sayı nasıl atılır? (Cem Akdağ)... Ettore Messina geçen yıl verdiği bir seminerde antrenörleri ve oyuncuları etkileyebilecek çok yaratıcı bir fikir ileri sürüyor. Aslında fikir Micha...
Adam adama hücum seti ( FC Barcelona ) 1 nolu oyuncu sağa doğru dribling yaparken 5 nolu oyuncu 2 ye  down pick yapar .1 pasını 2 ye verir .3 nolu oyuncu ise 4 e down pick yapar . 1 ...
Küçük kızlar Ege Bölge Şampiyonu. Küçük kız takımımız Ege Bölge şampiyonasını birinci tamamlayarak 17-21 Nisan da Kırklareli'nde düzenlenecek Anadolu şampiyonasına katılma hakkı elde e...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir