font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Fransa Basketbol Oyuncu Tarama Programı – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Fransa Basketbol Oyuncu Tarama Programı

12 Ocak 2016

fransa_basketbol
Fransa, basketbolda her zaman potansiyel barındıran ama yetenekli parçalardan bir bütün oluşturmakta zorluk çeken ve bu yüzden turnuvalardaki performansı çok değişken olan bir ekoldü. Fakat en azından son 4-5 senedir bu konudaki istikrarsızlıklarını yenmiş gözüküyorlar. Önce 2011′deki final ve 2013 Eurobasket’de gelen şampiyonluk ile daha bir özgüvenli daha bir tutkulu gözüküyorlar. Gerçekten de Fransa şu an dünya basketbolunun en önemli oyuncu fabrikalarından biri konumunda. Daha da önemlisi liglerindeki takımın toplam bütçesine bakıldığında NBA’e oyuncu yollama bakımında üretken NCAA okulları kadar verimliler. Ek olarak, giden oyuncular oyuncuların takımlarında ciddi rol alma yüzdesi de diğer Avrupalı oyunculara göre bir hayli yüksek. Birçok ülke takımını sürükleyici oyun kurucu sıkıntısı yaşarken, bu pozisyonda Fransa’da süreklilik hakim. Parker sonrasında baktığınız zaman, 1985′li Bokolo, 1986′lı De Colo, 1987′li Causeur, 1988′li Beaubois, 1989′lu Heurtel, 1990′lı Albicy, 1992′li Westerman ve 1993′lü Livio’yu görüyoruz. Diğer pozisyonlar bu denli sıralı olmasa da, tablo buna benzer. Tabi işin içine biraz tarih giriyor ve geçmişlerinin de etkisiyle Martinik, Guadolup gibi yerlere elleri uzanmakta. Geniş bir oyuncu havuzuna sahipler ama bununla yetinmiyorlar. Basketboldaki altyapısı çok üretken olsa da, biraz da insanının yapısından dolayı fazla reklamasyona meyilli değiller. 2000 Olimpiyatları’nda finali oynayan ve Antoine Rigaudeau gibi şefe koçluk yapan Jean Pierre de Vincenzi, programlarındaki felsefeyi ve kilit noktaları şu şekilde açıklıyor.
GİRİŞ
Elit oyuncuları tarayıp bulmak ve bunları antrene etmeye dayalı düzenimiz Fransa’ya özgü olan iki faktöre dayalıdır.
• Basketbol federasyonuna düzen ve direktif olarak bağlı olan gençlik ve spor bakanlığındaki teknik rehber ve yönetim birimi
• Federasyonun idari yapı olarak eyaletlere ve eyalet konferanslarına, bölgesel liglere ve 7 coğrafi bölgeye ayrılması.
Teknik danışmanlar, bölgelerindeki oyun olma potansiyeli en yüksek yetenekleri tarayıp bulup, onları antrene etmekten ve diğer eyaletlerle bölgelerdeki takımlara karşı test etmekten sorumlu ulusal teknik direktörler (yöneticiler) tarafından atanır. Bölgeleri hepsini bir arada toplayan yapı bu yapıyı basketbol klinikleri, turnuvalar ve gerekli mali ve insan gücüyle destekler. Tüm icraatlarını federasyon kontrolü altında yaparlarken teknik rehber ve yönetim birimiyle de direkt bağlantı halindedirler.
newffbbOYUNCU TARAMA AĞININ AMACI
• Tüm yaş kategorilerinde yapılan Avrupa şampiyonalarında iyi sonuçlar elde etmek.
• Hem yerel liglerdeki hemde yurt dışında oynayan iyi kalibredeki oyuncu sirkülasyonunu sürekli halet getirmek.
• Tarama sonucu seçilen genç ve yetenekli oyuncuları kendi idman prensiplerimiz yardımıyla daha iyi seviyeye getirmek.
• En iyi oyuncular bir arada idman yapmalı
• En iyi oyuncular bir arada oynamalı.
• Potansiyelli oyuncuları Federasyon bünyesine ve kulüp altyapılarına yönlendirmek.
OYUNCU TARAMASININ YAPISI
Tarama ağı genç oyuncu adayları 14 yaşına geldiğinde işlemeye çalışır. Bundan sonraki en önemli aşama alt yaş kategorileri milli takımlarında çalışan antrenörlerin seneler ilerledikçe verdiği gözlemci raporlarıdır. Bu raporlara göre gerekli eliminasyon işlemi yapılır.

SEÇİM KRİTERLERİ
Teknik Sporlar Danışmanları ve milli takım koçları yıl boyu yapılan turnuvaları izleyerek potansiyel oyuncu adaylarını ortaya çıkarmakla görevlidirler. Bunu yaparken şu kriterler esas alınır.
• Genel morfolojik ( şekilsel ) ve fiziksel özellikler.
• Hız ( koşma, vücut hareketli ve reaksiyon )
• Motorik özellikler ( beceri, denge, yetenek, kontrol, koordinasyon )
• Mental durum ( motivasyon, agresiflik, mücadeleci ruh )
• Öngörü ( oyunu okuma )
• Oyuncunun doğası veya mizacı.
Bununla beraber oyuncu seçimi için yapılan antrenman kliniklerinde yapılan idmanlar boyunca daha spesifik kriterlerde eklenebilmektedir.
Olympics+Day+2+Basketball+DHQij2FKL3KlELİT OYUNCU ADAYLARININ İDMAN PROGRAMI
Yaşları 14 – 15 olan oyuncu adayları yukarıda anlattığımız yapının şemsiyesi altında toplanırlar.
GRUPLANDIRMA
Spor bakanlığı kontrolündedir, finansman olarak da kısmen yardımda bulunurlar. Gruplar ülkeye dağıtılmış olup bunun yapılmasındaki en önemli amaç ailelere ve kulüplere yakın kalmasını sağlamaktır. Toplam 33 grup ve 500 civarında oyuncu bulunmaktadır. Oyuncular teknik sporlar danışmanları tarafından haftada 12 saat akademik ve tıbbi destek alarak idman yaparlar. Hafta sonları ise kulüplerine dönerek kulüp altyapı şampiyonalarındaki maçlarına devam eder. Burada altyapı milli takımlarına seçilmesi muhtemel potansiyel oyuncu adayları “milli takım oyuncu grubu” altında Paris’teki INSEP adı verilen “Ulusal spor fizik enstitüsü”‘nde ve Touluse’da bulunan “ Bölgesel spor fizik eğitim merkezi”‘nde toplanmaktadır. Milli takım koçları tarafından çalıştırılıp ve kategori 1 ve kategori 2 adı verilen ülke altyapı turnuvalarına katılırlar. 16 yaşında bu gruptaki oyuncuların % 50′sinden fazlası üst seviye kulüplerin yapısına katılmak üzere ayrılı ve çalışmalara devam etmez. Böylece oyuncu sirkülasyonu verimli bir şekilde sağlanır.
GELİŞTİRME İDMANLARININ ANA HATLARI
Uluslararası şampiyonalardaki noksanlarımız üzerinden referans alınarak çalışmalarımızı iki ana bölümde tertipledik.
1- 16 yaş öncesi bu “ ön antrenman” ‘a tekabül etmektedir. Amacı oyuncu grupları programına neleri aktarabiliriz bunu test etmektir. İdmanlar kişisel özelliklere dayanmaktadır.
• Topa hakimiyet ( Ball skills )
• Topa sözünü geçirme ve hareketlerde kontrolden kaçmama eğilimi gösterme
• Pasörlük ve atılan pasları kalitesi
• Beceri
• Topsuz oyundaki durumu
Bu kriterlere fiziksel idmanları da daha sonraki aşamaya geçişte verimli olması adına ekliyoruz. Güç ve patlayıcılığı arttımayı odaklayan bu çalışmalar
• Davranışların dağınık olmaması bir araya toplanması
• Vücudun esneklik kazanması
• Kuvvet ve adele kazanımı
• Hız
• Sıçrama

2- 16 yaşın bitiminden sonraki dönem kulüplerin altyapılarını ve “milli takım çalışma” grubuna tekabül eder. Bu oyuncu profilinin belli referanslar ve karakteristik özelliklere göre en yüksek seviyede gelişmesine etki etmektedir. Bu sportif ve akademik amaçlı da olan projenin önemli bir durumu da insanlara saygı ve teknik – fizik entegrasyonudur. Bireysel özellikler seviyesinde “ Pozisyonundaki bilgi birikimi, karar seviyesi ve öğrendiklerini uygulama yüzdesi nasıl ? “ sorusuyla desteklenen bir yapı vardır. Biz vücut hareketlerinin bireysel idmanlarla olan uyumuna ekstra dikkat gösterip sürekli tekrar üzerine temeli oturtuyoruz. Oyunu duruma göre doğru hareketi yapacak kararı verecek şekilde okuma esası şarttır.
Takım çalışmasında şu noktalar üzerinden oyunculara entegrasyon yaparız
• Çoklu oyuncu grubundaki oyunun temelleri
• Oyun sistemleri
• Kazanma adına giden yolda oyuncuların rolünün belirlenmesi
DEĞERLENDİRME
Oyuncu tarama ve yetiştirme ağımız 1997′de kuruldu ve ulusal seviyede bazı noktalarda ikna edici olmayan noktaları da gösterdi. Bazı zayıflıklar ve yapıyı yaratmadaki zorlukları. Daha çok insana yatırım ve mali kaynakların arttırılmasıyla giderme üzerine revize etmeye çalıştık
Görüldüğü üzere Fransızlar alt yaş ve A takım kategorilerinde finaller ve şampiyonluklar kazanmalarına rağmen mükemmeliyetçi bir yaklaşım göstermeye devam ediyorlar. Yani sistem aslında sürekli bir revizyon geçiriyor. Burada çok büyük radikal değişikliklerden bahsetmiyoruz. İşletme ve kalite derslerinde çok bilinen bir nokta vardır. Bazı işletmeler iyileştirme adına bir defada köklü bir değişiklik yaparken diğerleri de ufak ufak iyileştirmelerle toplamda önemli iyileştirmelere giderler. Özellikle ikincisi ülkemizde sürekli “yapılanıyoruz” klişesi altında yap boz oyununa dönüşmüştür. Ek olarak Fransızlar’da INSEP basketbol direktörü konumunda Legrand’ın sunumunda bir tek fark gördüm o da pivot seçimindeki kesin bir boy kriteri olması. Kızlarda 12 yaşında minimum 1.78, erkeklerde ise aynı yaşta en az 1.87 boy şartı aranmakta. Bunu normal karşılayabiliriz çünkü oyuncu havuzları geniş. Yine de sadece sistemlerini böyle şartlar üzerinden şekillendirmiyorlar.
Fransa ile beraber görülen bir diğer noktada kurulan yapıların oyuncu beslemede süreklilik kazanması bir 10 yılı buluyor. Bu sabrı gösterenler ise şu anda karşılığını görmekte. İnsana yatırım sabır ister, emek ister ve özveri ister. Kolay değildir ve gerçekten buna inanan kimse size kolay olacağını söylemez.

BENZER YAZILAR

Günün antrenörlük ipucu (19.09.2013) ” Genç antrenör arkadaşlar! Antrenörlüğünüzde kesin doğrular ve tercihler ile karşılaşacaksınız!! Basketbol ve antrenörlükte bazı kesin doğrular var k...
Hücumun temelleri topsuz hareket edin. TOPSUZ HAREKET EDİN Topsuz hareket edebilmek,hücum oyununun gerekli bir kısmıdır.Kendi şutlarınızve penetreleriniz için boşluk yaratacak ve takım ark...
3*1 Fast Break Drill O2 Topu panyaya atar ve rebound alır O1 e baş üstü pas atar O3 karşı sahaya koşar ve O1 den pas alır. Bu drille birde savunma oyuncusu ekleyebilirsini...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir