font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Fastbreak savunması. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Fastbreak savunması.

29 Aralık 2015

Hızlı hücum yani fast break hücumu her takımın hücumda olabildiği kadar fazla sayıda yapmaya çalıştığı en kolay sayıya ulaşma yollarından biridir. Bunun yanında her basketbol takımı için rakibe olabildiği kadar az sayıda fast break şansı vermek de savunmadaki en önemli hedeflerinden biridir. Fast breaki atmak kadar yememek de bir takım için uzun zaman harcanması ve antrenmanlarda çok çalışılması gereken konulardan biridir. Fast breakin kendi gibi savunması da çok uygulama ve mesai gerektiren zor bir iştir. Çok çalışma sonucu kazanılan bir alışkanlık gerektirir.
Aşağıdaki çalışmada fast break hücumunun önlenmesi amacıyla hücumdan savunmaya çabuk geçiş yani defansif transition için uygulanabilecek önlemler paylaşılmaya çalışıldı.

GENCER_BAYTİMUR-300x2281-Hücum Ribaundu: Hücumdaki uzun oyuncularının atılan her şuttan sonra rakip pota altına girerek ikinci atış yapmaya çalışmaları savunma takımının ribaund dengesini bozacaktır. Atılan her şut sonrası alamasalar bile hücum ribaunduna girerek topa değmek, savunmanın rahat bir şekilde savunma ribaundu alarak kısalara ilk pas atmalarını ve fast break başlatmasını zorlaştıracaktır.

2-Ribaunda Baskı: Savunmanın aldığı ribaunda baskı yaparak uzunlardan guardlara atılacak ilk pasları geciktirmek. Savunma takımının geriye dönmesi için gereken çok değerli birkaç saniye kazandıracak bu süre içerisinde hücum ribaunduna girmeyen diğer oyuncular geriye dönmek için zaman bulacaklardır.

3- Kısaların Hücum Ribaunduna Girmeden Geri Koşması: Özellikle çok fazla hücum ribaundu alma şansı olmayan, kısa oyunculardan kurulu, etkili ve ribauncu uzunları olmayan takımlar için çok sayıda sayıda oyuncu ile hücum ribaundu kovalamak avantaj yerine dezavantaja dönüşebilir. Çok sayıda oyuncunun ribaunda girmesi geriye dönme açısından sorun olabilir. Bu nedenle hücum ribaundu şansı az olan oyuncuların top kullanıldıktan sonra ribaunda girmeden direkt geriyi kontrol etmeleri fast break savunması açısından yararlı olacaktır.

4- Guardlara Baskı: Alınan savunma ribaundu sonrası uzundan guarda atılacak olan ilk pası         geciktirmek hatta verilmesini engellemek için kısa oyuncuların rakibin kısalarına baskı yapması Fast break hücumunun geç başlamasına hatta kısalara top aldırılmaması durumunda diğer oyuncuların fast breaki başlatmaları dolayısıyla hata yapmaya zorlayacaktır.

5- Direkt Geriye Koşma: Hücum ribaunduna girme şansı olmayan oyuncular, eğer guardlara baskı yapmakla da görevli değillerse, top kullanıldıktan sonra hiç vakit kaybetmeden geri koşmalı ve olası bir fast break durumunda rakibi geciktirerek kolay sayı imkanı vermemeye çalışmalıdır.

6- Topu Durdurmak: Elde ettikleri bir top sonrasında en hızlı şekilde fast break atmaya çalışan bir takımı durdurmak en azından yavaşlatmak için topun ilerleyişini zorlaştırmak yani eğer dribling yapılıyorsa onu durdurmak yada atlan pası erken karşılayarak hücumun gelişmesini yavaşlatmak diğer oyuncuların savunmaya dönebilmeleri için zaman kazandıracaktır.Bu nedenle yarı sahada toplu adamı karşılayan oyuncunun rakibine kolay geçilmemesi hayati önem taşımaktadır.

7- Çabuk Adam Bulma:Rakip topu elde edip fast break hücumunu başlattıktan sonra topun gerisinde kalan bütün savunma oyuncuları en çabuk şekilde geriye koşarak adamlarını paylaşmalı yada eğer alan savunması yapılıyorsa savunmadaki yerlerine dönmelidirler. Bu geriye dönme sırasında adam eşleşmelerinde hata yada missmatchlar olsa dahi oyuncular uygun bir zaman bulup kendi adamlarına dönüp doğru eşleşmeler yapılıncaya kadar herkes tuttuğu adamları savunmaya devam etmelidir.

8- Top Hizası Kuralı: Savunmaya geri dönerken oyuncular mümkün olan en kısa sürede hücum sahasında bulunan topun hizasının altına inmeleri gerekir. Kendi savundukları oyuncu diğer saha da bile kalsa adamlarını bırakıp geriye koşarak topun bulunduğu seviyenin altına inmelidir. Çünkü geriye doğru atılacak bir pas savunma açısından zaten acil bir tehlike oluşturmaz bu nedenle savunma oyuncularının amacı en çabuk şekilde geri koşarak topun bulunduğu yerde hücum oyuncularından daha fazla sayıda olamaya çalışmak olmalıdır.

9- Geri Sahada 1×1 Geçilme: Savunma sahasında topu ilk karşılayan oyuncunun kolay geçilmemesi gerekir. 1×1, hata 1×2 durumlarda rakibi ilk karşılayan savunma oyuncusunun rakibe kolay geçilmemesi savunmada rakibini geciktirerek birkaç saniye oyalaması takım arkadaşlarına geriye koşup adamlarını bulmaları için çok değerli birkaç saniyeyi kazandıracaktır.

10- Yugoslav Faulü: Maçın oynandığı periyota, oyuncuların faul durumlarına ve maçın skoruna göre rakibin fast break hücumunu kesmek için erken bir faul yapılması da fast break savunması için yapılabilecek taktiklerden biridir. Fast breaki durdurmak için bu tür bir taktik faul yapılırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir;

– Kesinlikle kasti faul yapılmamalıdır. Bu durumda iki sayıyı engelleyim derken takıma daha fazla zarar verilmiş olurunur.
– Faul yapılacaksa erken yapılmalı atış halinde faul yapılmamalıdır. Hele de basket faul kesinlikle yapılmamalıdır.
– Faul yapılırken takımın faul sayısına dikkat edilmelidir. Takım faul sayısı dolu olup yapılan her faulün iki atışla  cezalandırıldığı durumda eğer maçın skoruna etki edecek bir durum yoksa faul yapılmamalıdır.
– Faul yapacak olan oyuncu kendi şahsi faul sayısını göz önünde bulundurmalıdır. Maçın daha ikinci üçüncü periyodunda fast break durdurmak için üçüncü dördüncü şahsi faulünü yapmamalıdır. Ancak seçme şansı olmayan durumlarda (maçın sonu gibi) gerekirse beşinci faulünü de alarak fast breaki, durdurmalıdır. Faul sayısının uygun olması durumunda takımdaki her oyuncu faul yaparak rakibin bir fast break hücumunu durdursa maç başına 8-10 fast break engellenmiş olur ki bu da ciddi bir önlem oluşturur.

GENCER BAYTİMUR.

BENZER YAZILAR

Altyapılarda hücum anlayışı Takımınızda bulunan 10 yaşındaki 7 8 çocuğun iki basamaklı rakamlarda sayı atarak bir maçı tamamladığını düşünün. Bir antrenör olarak başında bulunduğ...
2*1 yarı saha fast break çalışması. Oyuncular şekildeki gibi savunma oyuncusu faul çizgisi üzerine diğer oyuncular  ise yarı saha köşelerinde 2 gurup olarak dizilirler .Antrenörün işaret...
Pozisyona Yönelik Oyuncu Yetiştirme Teknikler... Niat İziç’in hazırladığı Antalya Uluslar Arası Antrenör Gelişim Seminer notları. Nihat İziç  kimdir ? Oyunculuk döneminde KK Bosna Kulübü ile 19...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir