font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Fast Break Ne Zaman Uygulanır? | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Fast Break Ne Zaman Uygulanır?

24 Aralık 2015

fastbreak5Hızlı hücum,basketbol oyununda en etkin hücum yöntemlerinden birisidir.Amaç,serbest ya da organizeli hızlı hücum yoluyla karşı takımı 4:3,3:2,2:1,1:0 yakalıyarak sayı olanağı aramak olmalıdır.

Hızlı hücum şu durumlarda uygulanır:

-Savunma ribaundu sonrası
-Sayı sonrası,topu dip çizgiden oyuna sokarken,
-Kenar çizgiden topu oyuna sokarken,
-Hava atışı sonrası,
-Rakipten top kapıldığı zaman.

HIZLI HÜCUM UYGULANIRKEN BAZI ÖNEMLİ NOKTALARI ŞÖYLE MADDELEYEBİLİRİZ:
-Hızlı hücumda çabukluk hızlılık hazırlıklı ve tetikte olmak asıl olduğuna göre,koşmanın,hemde durmadan koşmanın limitine çıkılmalıdır.
-Başarı kazanılıncaya kadar en iyi anahtar GERÇİK BİR SAVUNMA RİBAUNTUDUR.
-Ribaundtan sonra uygun ve hızlı pasla top oyuna sokulmalıdır.
Fast break koridorlaro rabundla beraber tamamlanmalıdır.
-Topu ilk önce kanat adamlarına vermeyi deneyin.Ortadaki arkadaşınıza pas vermek ikinci olasılıktır.
-Hücum sahasına geçidliğinde topun orta adama verilmesi,savunmayı belli bir pozisyon almaya zorlar.Eğer orta adam iyi marke ediliyorsa,kenar adamları ikiye bir pozisyonunu oluşturmaya çalışmaladırlar.
-Kanat adamları rakip potaya aynı anda varmalıdırlar.Orta adam hücumda yer alamayacaksa bile serbest atış çizgisi üzerinde yerini almalıdır.

BENZER YAZILAR

Basın tribünü programında canlı yayın konuğu ... Naim Namal oyuncularımız Manolya Kurtulmuş ve Yağmur Öztürk ile Basın Tribünü programı canlı yayınına katıldık. İlk canlı yayın heyecanınıda yaşamış o...
MORGAN WOOTEN favori koçluk ilkeleri. Jerry Krause ve Ralph Pimin Beyond the Xs and Os; Lessons From the Legends isimli kitabından alınmıştır. – Çalıştığınız genç insanların hayatlarını n...
Güzel bir kenar oyunu. Topu oyunu 3 no sokar.5 nolu oyuncu 1 e perdeleme yapar 3 pasını 1 e verir.2 ise sol kornere kat eder pozisyon alır. 2 nolu oyuncu 4-5 double s...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir