font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Fast Break Ne Zaman Uygulanır? | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Fast Break Ne Zaman Uygulanır?

24 Aralık 2015

fastbreak5Hızlı hücum,basketbol oyununda en etkin hücum yöntemlerinden birisidir.Amaç,serbest ya da organizeli hızlı hücum yoluyla karşı takımı 4:3,3:2,2:1,1:0 yakalıyarak sayı olanağı aramak olmalıdır.

Hızlı hücum şu durumlarda uygulanır:

-Savunma ribaundu sonrası
-Sayı sonrası,topu dip çizgiden oyuna sokarken,
-Kenar çizgiden topu oyuna sokarken,
-Hava atışı sonrası,
-Rakipten top kapıldığı zaman.

HIZLI HÜCUM UYGULANIRKEN BAZI ÖNEMLİ NOKTALARI ŞÖYLE MADDELEYEBİLİRİZ:
-Hızlı hücumda çabukluk hızlılık hazırlıklı ve tetikte olmak asıl olduğuna göre,koşmanın,hemde durmadan koşmanın limitine çıkılmalıdır.
-Başarı kazanılıncaya kadar en iyi anahtar GERÇİK BİR SAVUNMA RİBAUNTUDUR.
-Ribaundtan sonra uygun ve hızlı pasla top oyuna sokulmalıdır.
Fast break koridorlaro rabundla beraber tamamlanmalıdır.
-Topu ilk önce kanat adamlarına vermeyi deneyin.Ortadaki arkadaşınıza pas vermek ikinci olasılıktır.
-Hücum sahasına geçidliğinde topun orta adama verilmesi,savunmayı belli bir pozisyon almaya zorlar.Eğer orta adam iyi marke ediliyorsa,kenar adamları ikiye bir pozisyonunu oluşturmaya çalışmaladırlar.
-Kanat adamları rakip potaya aynı anda varmalıdırlar.Orta adam hücumda yer alamayacaksa bile serbest atış çizgisi üzerinde yerini almalıdır.

BENZER YAZILAR

Alan Savunmasına Karşı Hücum Prensipleri. Zone  Hücumdaki Genel Prensipler 1. Fast Break (Hızlı Hücum): Alınan bir ribaunddan veya yenilen bir sayıdan sonra topu çok çabuk oyuna sokarak rakip...
Ball reversal şut drill Oyuncular üçerli guruplar oluşturur. O2 pası O3 verir O3 pası O1 verir ve O1'in yerine geçer. O1 ise sol forvet pozisyonuna kat eden O2 pas verir O2 ş...
Basketbolda Pick and Roll (Perdeleme ve Devr... Toplu oyuncuya yapılan screenler, screeni kullanan oyuncunun dribblingle adamını geçerek sayıya gitmesi ya da savunmayı üzerine çekerek takım arkadaşl...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir