font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Fast break çeşitleri. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Fast break çeşitleri.

26 Aralık 2015

fast_break1-300x219Fast-Break çeşitleri
Türk Telekom’un teknik heyeti Akagün, Baytimur ve Eş, kaçan fast-break çeşitleriyle ilgili çok eğlendirici bir çalışma yapmışlar.. İşte basketbol literatürümüzün yeni kelimeleri..

Son 3-5 yıldır bir basketbolla ilgili hiçbir olaya böyle güldüğümü hatırlamıyorum.. Gözümden yaşlar geldi, nefesim kesildi..

Faruk Akagün ün çok komik bir insan olduğunu biliyorum.. Yardımcıları da ona uymuş ve muazzam bir ekip çalışması yapmışlar..

Kaçan fast-breaklarla ilgili çeşitlemeler üretip, hepsine bir isim takmışlar.. Büyük olasılıkla da yabancı seçimi için binlerce kaset izledikten sonra kendilerini rahatlatmak için mola aldıklarında, hayal güçlerinin üretkenliği devreye girip beyinlerini dinlendirmiş..

Bin yaşayın emi!

Lafı uzatmadan bana gelen maili, aynen yayınlıyoruz.. İşte basketbol literatümüzün son kelimeleri..

Necip Abi Merhaba….
Abi ben Koray Eş. Faruk Abiden aldığım kutsal görevi yerine getirmek için sizi rahatsız ediyorum. Görev hem zor hem eğlenceli hem de sizin ilginizi çekecek çok özgün bir çalışma. Bu bir Faruk Akagün, Gencer Baytimur ve Koray Eş ortak çalışmasıdır. Eğlenceli, sağlıklı mutlu günler diliyor, Saygılar sunuyorum….

FAST BREAK ÇEŞİTLERİ

FIS BREAK: Herhangi bir sebepten dolayı başarılı olamamış bütün hızlı hücum denemelerine fıs break diyoruz.

HAST’ BREAK: Çok seçme ve de saçma hareketler sonucunda kaçan hızlı hücum denemelerinden sonra antrenörün “Oğlum bu kadar da olur mu… Bu da yapılır mı” anlamında serzenişini dile getirdiği hızlı hücum denemesidir.

HÖST BREAK: Hiç hızlı hücumu gerektirmeyen bir pozisyonda guard ipini koparmış gibi topu koşturmakta, olumsuz sonucu gören antrenör topa basması için “Höst” diye bağırmakta ve dizginlemeye çalışmaktadır. Ne var ki, oyuncu, o anda bir at kadar bile düşünecek durumda değildir.

PES BREAK: Üstüste yapılan başarısız hızlı hücum denemelerinden sonra antrenörün sabır çeperlerinde gelen sızıntıların artık katlanılamaz bir boyuta ulaşmasından sonra gelinen son noktadır. Bir anlamda hast’ ve höst break’lerin en ileri aşamaya gelmiş ve antrenörün pes ettiği ruh halini anlatan hızlı hücum çeşididir.

HAS BREAK: Pek olmaz ya, antrenörler mutlaka bir kusur bulurlar ama çok nadir de olsa görülen herşeyin dört dörtlük yapıldığı sonunda bütün benchin havlu sallayıp sevinç topağı olduğu hızlı hücum çeşididir

PAS BREAK: Antrenörlerin tam da istediği şekilde bütün takımın topu diğerine ikram ettiği, yapılan harika pasların sonucunda bulunulan sayı ile meyvelerini veren hızlı hücum çeşididir.

TOS BREAK: Sizi çıldırtan oyun kurucunuzun topu kendi tapulu malıymış gibi sahiplenmesi sonrasında kimseye pas vermeyip oyun sahasındaki en iri oyuncuya çarpması sonucu sona eren bir rüyanın meyvesi olan hızlı hücum çeşididir.

KAS BREAK: Oyun sahasındaki en güçlü ve kaslı oyuncunuzun harika bir pas sonucu çemberi ısırırcasına yaptığı bir alley-oop ile sonlandırdığı hızlı hücum çeşididir.

FES BREAK: Harika bir ribaund sonrası ileriye herkesten hızlı koşan oyuncunuzun basit bir Osmanlı turnikesi ile nihayete erdirdiği antrenörü ziyadesiyle memnun eden bir hızlı hücum çeşididir.

KÜS BREAK: Ne yapsa arkadaşlarına yaranamayan hiçbir arkadaşından pas alamayan ve sonucunda da benim bu takımda hiç mi yerim yok kardeşim diye herkese küsen oyuncunun yapamadığı hızlı hücum çeşididir.

YAS BREAK: Çok kolay bir pozisyonu harcayıp bir çuvalı inciri denize döken takım oyuncularının girdikleri ruh haliyle ahlar vahlar içinde sonuçlanamayan hızlı hücum çeşididir.

FOS BREAK: Oyuncuların ne yapsalar bir sonuca ulaşamayıp bütün yaptıkları her hareketin fos çıktığı hızlı hücum çeşididir.?

BENZER YAZILAR

Basketbol maçı Basketbol yaşı. Şahsi kanaatime göre basketbol da sağlıklı bir alt yapı oluşturmak ve bununla birlikte sağlıklı sporcular yetiştirebilmek için öncelikle yetişkinler i...
Günün antrenörlük ipucu (25.09.2013) ” Genç arkadaşlar!! Oyuncular deneme-yanılma tahtası değildir!! Maalesef, bu ülkede büyük ihtimalle tam hazır olmadan bir takım çalıştırma görevi alab...
Basketbolda genel paslaşma prensipleri. Basketbolda ön önemli amaç sayı atmaktır daha da önemlisi rakibinizden daha fazla sayı atmaktır.Bir takımın hücumunun etkili olabilmesi için.isabetli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir