font-family: \'Open Sans\', sans-serif;En güçlü adeleniz: Beyniniz (Yalçın GRANİT) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

En güçlü adeleniz: Beyniniz (Yalçın GRANİT)

6 Aralık 2015

yalcin_granitOlaylı bir haftayı geride bıraktık.

Ama ben kötümser değilim. Basketbolumuzun önü giderek açılıyor. Fenerbahçe Ülker Sports Arena’nın dolu oluşu bunun bir ispatı.

Önümüzdeki hafta Fenerbahçe ve Galatasaray için kritik bir hafta. Euroleague için karar haftası. Biz her iki takımımızın da iyi sonuçlar alıp son 8de sahada olmalarını gönülden diliyoruz. Euroleaguei bu yüzden haftaya masaya yatırmak doğru olur. Ama Beko Basketbol Liginin bu yılki play- off serisinde, basketbol tarihimizin en heyecanlı, çekişmeli belki de yine olaylı maçlar olacağı artık ortada.

Bu olaylar için çözümü seyircilerden beklemek haksızlık olur. Onların basketbol sevgilerinde daha sakin davranmaları için zamana ihtiyaç var. Bu yüzden play-offlar’da sorumluluk daha çok hakemlerimizin üzerinde olacak. Fenerbahçe Ülker-Beşiktaş maçında hakem üçlüsü daha güçlü tecrübeli ve sakin olsaydı bu olayların hemen hemen hiçbiri olmazdı. Ben bu olaylardan sadece Ergin Atamanınoyundan atılması konusundan fikirlerimi söyleyeceğim.

Biz Türkiyede yeni ve büyük oyuncular yetişsin diye uğraşırken elimizdeki kıymetli ve bilgili koçları kaybetmek istemiyoruz. Ergin bu sene yönetimin finansal desteği ile tek başına Beşiktaş taraftarlarının tribünleri doldurmasına çalışıyor. Beşiktaşı Türk basketbolunda layık olduğu yere çıkarmak için çılgınca gayret içinde.Fenerbahçe maçındaki hakemler bu gerçeğin farkında olsalardı, Ergin Ataman olayı olmadan biterdi.

Hafta sonu Fenerbahçe Ülker Sports Arena’nın dolu oluşu çok önemliydi. Galatasaray artık Abdi İpekçinin kralı. Geriye Beşiktaş kalıyor. Ve Ülkerin patronu Sayın Murat Ülkerden ve Yıldırım Demirörenden bir araya gelip Beşiktaşa da bir salon kazandırmaları için ilk adımı atmalarını rica ediyorum.

Bir gerçek her gün güçleniyor. Basketbolumuz geliştikçe tribünler doluyor. Tribünler doldukça basketbolumuz büyüyor. Siz Euroleague son 8de 1 veya 2 takımımızın katılımıyla Sinan Erdem Salonunu düşünebiliyor musunuz?

Tabii yine malum konuya geliyoruz. Basketbolumuzun büyümesi için, büyük Türk oyunculara ihtiyacımız var. Yabancı oyuncu sorunu giderek artıyor. Siz son günlerde NBA All-Star organizasyonu dolayısıyla NBA maçlarını seyredemiyorsanız size tavsiyem ESPNdeki kolej maçlarını izlemeniz olacaktır. Bugün Amerikanın kolej takımlarında yüzlerce siyah oyuncu var. Bunlardan her yıl 40-50 tanesi mezun oluyor. Bunların tümünün NBAde yer bulmaları imkansız. Çünkü NBA kadroları zaten dolu. Üstelik NBAde kamuoyuna açıklanmayan bir kaide var. Her kulüp, en az 2 veya 3 beyaz oyuncuya kadrosunda yer vermek zorunda. Aksi halde Amerikada basketbol siyahlar sporu olma yolunda tartışılmaz bir noktaya gelmek üzere. NBA yönetimi, sadece siyahlardan oluşan takımları beyaz seyircilerin izlemeye gelmeyeceğinden çekindikleri için en az 2-3 beyaz oyuncu kuralı geçerli. Bu yüzden her yıl 40-50 siyah oyuncu, Avrupa veya Asya yolunda oluyor. Bunların önünü kesmek imkansız, hepsi iyi oyuncular. Zira biz basketbolu bir spor olarak görürken, onlar basketbolu bir geçim imkanı olarak görüyorlar. Ucuza gelecek siyah oyuncu sayısı arttıkça, Türk çocuklarının öne çıkma şansı azalıyor.

Ne yapılabilir? Yabancı sayısı sınırlanabilir mi? Buna federasyon karar verecek. Biz basketbol adamlarımızın görevi, iyi Türk oyuncu geliştirme gayesini yaymakla sınırlı. Son Fenerbahçe-Beşiktaş maçında Engin Atsür bizi ümitlendirdi. NBAde çaylaklar All-Star maçında en çok ilgi çeken oyuncular, İspanyol Ricky Rubio veÇinli Linn oldu. Bu iki beyaz oyun kurucu gösterinin zirvesindeydiler. Ne zaman Türk oyun kurucular NBAde yer alacak diye düşündükçe düşünüyoruz. Bunun çaresini söylüyorum. Türkiyede genç koçlar, ellerindeki en yetenekli oyuncuları boyu uzunda olsa oyun kurucu yapmalıdırlar. Örnek olarak Cenk Akyolu veSerhat Çetini alalım. Eğer bu oyuncular yıldız ve genç takımlarında oyun kurucu olarak oynasalardı, bugün basketbol seviyeleri nerelerde olurdu siz düşünün. Yeniliklere de açık olmalıyız. Türkiyede bir an önce (oyuncu geliştirme koçu) anlayışı artık uygulamaya geçmelidir. Ben bu yeniliğin bir an önce Aydın Örsün gerçekleştirmesini bekliyorum.

Şut makineleri geldi geliyor. Sporcularda ADALE HAFIZASI diye bir özellik vardır. Bir oyuncunun ritim kazanması, özgüven sağlayıp iyi şutör olması için on binlerce tekrar gereklidir. Şut makineleri bunu gerçekleştirecek mi göreceğiz. Son günlerde bu aletlere bir yenisi daha eklendi. Biz hep antrenman deyince bacaklarımızı, kollarımızı kuvvetlendirmeyi anlarız. Ama bir basketbolcunun en güçlü adalesi beynidir. İyi oyuncu olmak, çabuk ve doğru kararları vermek ve özgüven için beyin jimnastiği de şarttır. İlk fırsat da beyin jimnastiği yenilikleriyle tanışacağız.

BENZER YAZILAR

basketbolegitim.com Tecnologic programında ha... basketbolegitim.com tecnologic programında haftanın sitesi seçildi.
Baseline oyunu 2 Oyuncular şekil 1 deki gibi dizilirler topu oyuna 3 numaralı oyuncu  sokar. 2 numaralı oyuncu 4 numaranın  pick' ini kullanarak sol forvet pozisyonund...
MIKE KRZYZEWSKI’ den tavsiyeler. MIKE KRZYZEWSKI’DEN COACHLARA TAVSİYELER Coach Mike Krzyzewski nin basketbol fanatikleri tarafından kapışılan kitabı Five Point Play den bazı inciler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir