font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Dominant bir ekip olmak. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Dominant bir ekip olmak.

26 Aralık 2015

dominant_ekipBaskın yani rakipler üzerinde ağırlığı olan bir takım mı olmak istiyorsunuz..Bunu elde etmek için önce çok çok çalışmanız gerektiğini bilmek zorundasınız..

Peki bu çalışmaların içeriğinde olması gerekenler ne Şimdi elimden geldiğince bunlara değinmek istiyorum..

Antrenör-Oyuncu ilşkisinin sağlamlığı dolayısı ile samimiyet ve güven ilkeleri üzerine kurulacak temel dominant bir takımın uzun vadeli ayakta durabilmesi açısından çok önemli bir kriter,etkendir..

Disiplin Disiplin kavramının iyi benimsendiği,disiplinin bir yasaklama değil işini zamanında yapmak olduğunu anlatmak herkesin sorumluluklarının farkında olmasını ve bu yükümlülükleri yerine getirmesine sebep olacaktır.Dolayısı ile bu da sizin baskın bir takım olmanızı kolaylaştıracaktır.

Herkese yapabileceği sorumluluklar ve yükler vermek ve bu sorumlulukları zamanına uygun bir şekilde kademe kademe oyuncularda arttırmak kendine güvenli oyuncularınızın olmasına sebep olacak ve bu da işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Ortak hedefi oyuncularınızla paylaşmak,bu hedefe gidilen yolda yaşanacak sıkıntıları onlara söylemek ve belirtmek onlara değer verdiğiniz anlamına gelir..Bir antrenörüANTRENÖR yapan OYUNCULARDIR..İyi bir antrenör olmak iyi noktalara gelmek istiyorsak oyuncularımızı BAŞIMIZA TAC ETMELİ ve onlara bunu samimi bir şekilde göstermeliyiz..

Kararlılığı ve sabrı bölüşmeli herkesin elini taşın altına sokabilecek kadar yürekli bir takım olmak zorunda olduğumuzu bilmeliyiz.

Sadece basketbol takımı olmadığımızı paylaşımlarımızın sadece antrenmandan antrenmana yada maçtan maça olmadığını herkesin bilmesi ve öğrenmesi bizim çok uzun süre etkili olabilecek dominantlığımızın en büyük ivmesi olacaktır.Bu yüzden takımın bireyleri sosyal hayatta da birbirlerini asla yalnız bırakmamalı ve sonuna kadar aynı havayı solumayı bilmekle yükümlü olmalıdırlar..

Yaptığınız işe gönülden bağlı olmak ve basketbolun teknik-taktik ve her türlü güncel bilgilerine sahip olmak yani kısacası İŞİNİ SEVMEK VE ONA SAYGI DUYMAK yukarıda bahsettiğimiz ilkeler gibi birinci dereceden etken olacak maddedir.

Cesaretli olmak Karşınızdaki formaya yada isme yenilmemek her nerede ne şartta olursa olsun hakkını vererek çalışıyorsanız karşınızdakinin sizden hiç bir farkı olmadığını bilirsiniz..İşte bu sebeple bazı takımların bu tür etkilerine yenilen oyuncularımız olursa zaten maça yenik başladık demektir..Bu sebeple cesaretli olup öğrendiklerimizi uygulamak en azından mağlup olsakta vicdanen rahat olmamızı sağlayacaktır..

SevgiSaygı..Bu iki terimin üzerine bir şey söylememe gerek yok herhalde..

BENZER YAZILAR

İyi bir antrenör oyuncusunu aktif dinlemelidi... Eğitimcilere göre etkin ve edilgen olmak üzere iki tür dinleme türü vardır. Edilgen dinleme genellikle bizim dinleme olarak düşündüğünüz şeydir. Başka...
Pick and roll Televizyonda herhangi bir basketbol maçı seyrediyorsanız muhakak “Pick And Roll” lafını duymuşsunuzdur. Peki, nedir bu Pick And Roll ? “Perdele ve...
Türk Basketbolunun Coacha ihtiyacımı var yoks... Bir takımın oyuncularının yarı sahada 3e 3 maç yaptıklarını gözünüzde canlandırın. İki takımın başında da birer koç olsun. Genç oyuncular bütün heyeca...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir