font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Disiplin ve baskı kavramı – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Disiplin ve baskı kavramı

22 Aralık 2015

disiplin_baskiTakımımız için tespit ettiğimiz kurallara bir oyuncu uyumadığı zaman ,bununbir yaptırımı olmalıdır. Genelde de( özel durumlar hariç ) bu yaptırımı bütün takım beraberce uygulamalıdır.Şahsi bir hata sonucunda tüm takıma uygulanacak yaptırım; oyuncuların birbirlerini kontrol etmelerini öğretir.Aynı uygulama ,o gün için hedef seçilen konunun bir veya birkaç oyuncu tarafından başarılamaması halinde de yapılabilir.Bilhassa , bu hedefe ulaşırken yarı yolda bırakan ya da yorgunluğa kafasında teslim olan oyuncuyu tespit ettiğimizde kesinlikle tepkimizi göstermeliyiz ; takıma bunun sebebini anlatmalıyız.Böylelikle bir kere daha bu yaptırımla karşılaşmamak için çalışmanın her anında birbirlerini daha iyi ve doğru çalışmak için iterler (motive ederler) .Bu da takım kavramının oluşması için önemli bir adımdır.Bu yöntem idmanlarda uygulanarak herkesin dikkat seviyesini yukarıda tutacaktır.Basketbol bir takım sporu olduğu için ; maç sırasında bir oyuncunun yapacağı hata veya oyun içindeki düşüşü ,sadece onu kötü yönde etkilemez ,tüm takımı etkiler.Aynı şey idmanda da geçerlidir.Bir oyuncu ,bir kurala uymadığında veya kendisinden bekleneni veremediğinde bu bütün takımın başarısını etkiler.
Hatayı yapan oyuncu, kendisi yüzünden tüm takımın, antrenörlerinden bir tepki aldığını gördüğünde , bunun getirdiği baskıyla bundan sonra daha dikkatli ve daha gayretli olacaktır. Fakat ,bazen çok duygusal oyuncularla karşılaşabiliriz ,onlar da yaratmağa çalıştığımız arkadaş (veya takım) baskısının altından kalkamayabilirler.Böyle durumlarda bu tip oyuncuyla yapacağımız teke tek konuşmalarda ;onun takımın bir parçası olduğunu ,bundan hepimizin mutluluk duyduğunu ve herkesin hata yapabileceğini anlatmamız ,bu baskıyı hafifletecektir.Ama yine de bu baskıyla başa çıkabilen oyunculardan kurulu bir takımla olmak her zaman tercih sebebi olmalıdır diye düşünüyorum.
Koç ve yardımcıları eleştiri ve tepkilerinde çok adil olmaya dikkat etmeliler.Eleştiri aslında bir oyuncu ile ilgilenildiğini ve önemsendiğini belli eder.Ama bu konuda kesinlikle eşit davranılmalıdır.Eleştiri yapılırken de ,oyuncuyu değil yaptığı yanlışı eleştirmek gerekir.
Koçlar, oyuncularını durdukları veya durmak istedikleri noktalardan ileri itmeliler.
Oyuncular eğer takımda iseler takımın başarısı için çok sıkı çalışma sorumlulukları olduklarının bilincinde olmalılar.Onları bu bilince sahip hale getirmek de biz koçların görevidir.

TUBAD

BENZER YAZILAR

Erdemir Sporun 2009 daki Hücum Sistemi Ahmet Çakının hazırladığı Antalya Uluslar Arası Antrenör Gelişim Seminer notları. Ahmet Çakı kimdir ? Türkmenspor'da başladığı antrenörlük k...
Basketbol terimler sözlüğü. A ADVANCING THE BALL : Sayı girişiminden önce bir takımın topu kendi savunma sahasından hücum sahasına top sürülerek veya pas ile geçirmesi. AIR...
Yabancı koçlar mı, Türk koçlar mı? Yabancı sayısının artmasının Türk Basketbolu'na nasıl etki edeceği sorusuna ilk günden beri cevap arıyoruz. Tabii bu soruya en gerçekçi cevabı Milli m...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir