font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Değişmeli adam adama savunma. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Değişmeli adam adama savunma.

26 Aralık 2015

adam_adama_savunmaAdam adama savunma yaparken, çeşitli durumlar oyuncuların aralarında adam değiştirmelerini lüzumlu hale getirebilir. Adam değiştirmeden anladığımız; iki savunma oyuncusunun aralarında tuttukları adamı değişmeleri veya üç oyuncunun aralarında tuttukları oyuncuları değiştirmeleridir.  Swıtch terminolojide kayma,kontrol, değiş tokuş yapma ve değişme anlamına gelir. Antrenörlük düşünceleri değişmektedir.  Senelerce önce bir çok antrenör adam değişmeye izin vermiyordu,  tuttukları adamı sonuna kadar savunmaları isteniyordu ve tabii ki bunun içinde geçerli sebepleri vardı. Bugün her ne kadar antrenörler kendine özgü olarakta olsa, zaman zaman adam değiştirmeyi yaptırmaktadırlar.

Bütün oyuncular değişmenin önemini, zamanını ve ne şekilde olacağını öğrenmeleri gerekmektedir. Bazı durumlarda kolay sayı yapılmasını engellemek için yapılan değişmeler kesin değer oluştururlar. Herhangi bir durumda, top sürenin kendini tutan adamdan kazanmış olduğu avantajla turnikeye girmeye hazırlanırken onu değişme ve alma çok gereklidir. İyi perdeleme yapan takımlar savunmayı gerekli hallerde iyi değişme yapmaya zorlarlar. Belirli takım savunma düzenlerinde swıtch, genelde avantaj sağlar. Örneğin tam saha baskılı savunmada yana doğru pas verildiğinde değişme olabilir ve boş olana kat eden alınır. Top çevirerek zaman kullanan veya vakit çalmaları engellemek için genelde ikili sıkıştırma yerine değişme lüzumlu olmaktadır. Aşağıda sıralanan kurallar antrenörlerin tatbik ettiği değişme taktikleridir.

fmimg79725877640836238721- Takım arkadaşı yapılacak bir perdelemeyi gördüğünde yardım istiyorsa ve gerekli durumlarda oyun senin tarafına geliyorsa değişme için hazır ol.

2- Değilme istediğin sorumluluğu kimde olduğu daha önceden belirtilmelidir.Bazı antrenörler perdeleme yapılana bu sorumluluğu verirler, eğer o değiş demezse, o kendi adamında kalacak demektir.Diğerleri değiş veya oyna çağrısına göre sorumluluğu alırlar.

3- Savunmada değişme kalıcı olursa, yeni tuttuğun adamla kal ve yeni bir değişmeye kadar onu tut.

4- Kayma çabuk ve kesin yapılmalıdır.

5-Bilinmelidir ki, perdeleme olumlu bir harekettir ve perdeleme yaparken aldatma yapıp çembere doğru hareket yapılmasını kontrol etmeden değişme yapılmamalıdır.

6-Değişme yapıldıktan sonra çembere doğru yapılacak devrilme hareketi engellenmelidir.

7-Değişme yapılırken topa sahip olanla yakın oynanmalı ve perdelemenin arkasından atılacak şut engellenmelidir.

8-Her zaman iki savunma oyuncusu çarpıştığında değişme olmalıdır.

9-Eğer değişme olmuşsa ve topa sahip olan gittiği yönden geri dönerse ve eski pozisyonuna dönüş yaparsa tekrar değişmeye hazır olun.

10- Guard ile içeride oynayan adam arasında yapılacak gerekli değişmeleri en aza indirin.Eğer yapılırsa mümkün olduğunca çabuk yeniden değişin.

11-Zayıf taraftta, toptan uzakta, topa doğru yaklaşın. Dolayısıyla perdelemeye düşmezsiniz. Topta uzakta yapılan perdelemede, değişme gerekmedikçe yapılmamalıdır.

12-Kör perdelemede, savunma oyuncusu tuttuğu adamla sıkı bir şekilde gelmeli, değiş komutunda yeni tutacağı adamın yoluna bir adım atarak değişmeye hazır olması gerekmektedir. Sıkı bir şekilde değişmeli ve çembere doğru devrilmeleri engellemelidir.

13-Çapraz katta tuttuğunuz adamla kalın ve yalnız; kesinlikle ihtiyaç halinde değişin.

14-Dik katlarda, tuttuğunuz adamla kalın ve kesinlikle ihtiyaç halinde değişin.

Temelde, yarı saha adam adama savunma düzenli bir savunmadır. Ve her adam daha önceden belirtilen adamı tutmakla sorumludur veya değişmeli adam adama savunmada değişmenin yapılması topa sahip olan engellemeye olanak verir. Savunma oyun planları bulunan yere göre değişir. Çemberin uzaklığına göre topa sahip olan oyuncuya uygulanır.

 KEMAL BAŞARAN.

BENZER YAZILAR

Genç takımımız Antalya Şampiyonu. Genç bayan basketbol takımımız Antalya yerel lig şampiyonluk Kupasını kendi evinde kaldırdı; Antalya yerel lig genç bayanlarda şampiyon olarak Türkiy...
Günün antrenörlük ipucu. (30.09.2013) ” Okumak, insanların düşüncelerini,, fikirlerini anlamak/öğrenmek/tartışmak açısından, insan yaşamında hep önemli yer tutmuştur!! Fakat, basketbol ant...
5*0 Fast Break Hücum drill Topu panyaya atıp ribaunt alan 4 nolu oyuncu 1 nolu gurad oyuncusuna pasını verir.1 nolu oyuncu dribling ile ortaya girer 2 nolu oyuncu sağ 3 nolu oyu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir