font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Değişken Savunma Sistemi (MULTIPLE DEFENSES) – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Değişken Savunma Sistemi (MULTIPLE DEFENSES)

24 Aralık 2015

savunma_1Takım sporlarındaki bütün coachlar muhtemelen şu eski sloganı kullanmıştır.ŞAMPİYONLUĞU SAVUNMA KAZANDIRIR. Bütün ülkelerdeki her seviyedeki basketbol koçlarıda bu sloganın doğruluğuna inanmıştır.Liginizdeki iyi takımlarda mutlaka savunmalarını geliştirmek için zaman ve antrenmanlarını planlamaktadırlar.Rakipleriniz olan diğer takımlar kendilerini iyi savunm yapmaya adadıkları zaman sizde kendinizi iyi savunma yapmaya adamak zorundasınız.Değişken savunma (multıple defenses) felsefesini kullanmak da size büyük maçları kazandıracak anahtarı verir.

Bazı coachlar özellikle de bu 3 sayılık şut çağında adam adama savunmanın yapılacak tek savunma olduğu yolundaki felsefelerini korumaktadırlar.Hiç şüphe yokki genel düşüncemizde adam adama savunma prensiplerini bütün savunmalarının temeliği kapsadığıdır.Alan savunması, baskılı alan savunması yada adam adama eşleşmeli alan savunması ( match  up zone) uygulayan bütün coachlar, bu savunmaları öğretirken adam adama savunma prensiplerini vurgulayan driller kullanmaktadırlar.Bu nedenle, başka savunmalar için zaman harcamanın güçlüğü ,değişik bütün savunmaların çoğu coachların zaten uyguladıkları savunma drillerinden geliştirebileceği için geçerli değildir.

Bu sürekli topun, pas yollarının ve post oyuncusunun savunması üzerine kurulu driller yoluyla savunmayı öğretiyoruz.Bizim için önemli olan birşeyde normal düzen 4 ya da 6 shell drillerinin kullanılmasıdır.Biz inanıyoruz ki bu ve bunun gibi genel savunma drilleri ile birçok yarı saha ve tam saha savunmayı, coachlar öğretmek,oyuncular için de öğrenmek çok kolaydır.

Bir çok savunmanın temel adam adama prensiplerinden geliştirilebilmesi gerçekliği,tek başına değişken savunma sistemlerini kullanmanın neden avantaj sağladığını açıklamaya yetmez.Yine de biz inanıyoruz ki değişken savunma sistemini kullanmak şu dört yoldan sizin kazanmanıza yardımcı olacaktır.

1- Değişken savunma rakip ve duruma göre size esneklik sağlar.

2-Rakiplerinizin sizin maçlarınıza hazırlığında güçlük yaratır.

3-Rakibin point guardının kafasını karıştırır.

4-Maçın sonucuna etki edebilecek bir pozisyonda size maçı kazandırabilir.

BENZER YAZILAR

5 bölgeden şut serisi. 1.Pas sonrası şut: Oyuncu 5 noktaya konulan işaretlerin arkasından koşarak Coach dan pas alır ve şut kullanır.Bu çalışma geri geri koşarak da yapıl...
Günün antrenörlük ipucu (03.09.2013) ” Türkiye’de antrenör sayısı her yıl nüfus gibi artarken,, kulüp sayısında aynı oranda artış olmuyor!! Yeni kurulan kulüpler,, genelde spor okulu taba...
Basketbolda Temel Pas Verme Tekniği. Parmaklarınız,parmak uçlarınız ile topu kontrol etmeniz için gereken açıklıkta,doğal olarak açık bulunmalıdır.Topu vücudunuza göre nerede tutarsanız t...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir