font-family: \'Open Sans\', sans-serif;Dar ve dengesiz rotasyonunuz varsa. | Taylan YERLİKAYA - Blog - Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

Dar ve dengesiz rotasyonunuz varsa.

3 Mart 2016

basketbol_dar_rotasyonNormal derinliği olan bir kadronuz varsa savunmanızın ana prensiplerini ortaya koyup oyuncularınızın bunları uygulamasını istiyebilirsiniz maç içinde aksayanları çıkarıp yerine yenilerini koyarak kolayca takip edeceğiniz bir düzen tutturmak pek zor olmaz.

Savunmada oturttuğunuz bu düzen daha önceden oyuncularınızın yeteneklerine göre kurguladığınız hücum düzenlerini daha kolay takip etme ve opsiyonları akıllıca kullanma şansını size getirir böylelikle verim alamadığınız oyuncuları kolayca tespit eder ve değiştirirsiniz.
Ancak dar bir kadronuz varsa böyle bir yol uygulamanız neredeyse imkansızdır .
Elinizdeki az sayıda oyuncudan yararlanmak için oyuncuların azlığı nedeniyle sistem kurarken önemli bir yol ayrımına gelirsiniz ,oyuncu değişikliği yaparken savunmada mı yoksa hücumda mı tavizkar davranacaksınız ?
Maçın gidişine göre karar vermek mantıklı bir çözüm gibi gözükse de bu durumu kontrol edebilmek pek kolay değildir ayrıca bazı oyuncuların psikolojisi ( oyundan çıkmak ) buna izin vermez.
Çünkü dar kadro ile hem hücumu hem de savunmayı taviz vermeden yapabilme şansınız çok zordur, muhakkak birine öncelik tanımalısınız .

Bu durumda koçların büyük kısmı savunmadan ödün vermemeyi tercih eder ve oyuncularını hırslandırarak bu konunun üzerine gider.
Acaba bu doğru bir yol mudur? Genç oyuncular üzerinde ve takım ruhu oluşturmak için şüphesiz iyi bir yoldurancak tecrübeli oyuncular ile ve dar kadro ile bu yöntem sizi hedefinize ulaştırabilir mi?
Sanırım bu durumda maksimum verimi almak ve hedefe ulaşmak için yıllarca “olamazsa olmaz ” dediğiniz kurallardan vaz geçip oyuncularınızın hangi özellikleri ön plana çıkıyorsa o yönde hareket etmek ve eksik oldukları konuyu biraz boşlamak en mantıklı yoldur.
Boşladığınız konuda da ise palyatif çözümler aramak örneğin,her maçta rakibin özelliğine göre savunmalar uygulamak ,hücumda ise oyuncularınızın becerilerine göre  ( örneğin asist ,hücum ribaundu ) onlardan yararlanmak size yardımcı olabilir.
CEM AKDAĞ

BENZER YAZILAR

Savunma prensipleri Defansif stretejimiz kurdun kuvveti sürüsüdür sözü ile doğal bir benzerlik gösterir. Diğer bir deyişle rakiplerin skor yapmasını engellemek için onlar...
Streching ve Dinamik streching . Uygun ısınma,spor ya da aktiviteye özgüdür.Streching herhangi bir ısınmanın bütünleyici bir bölümü olmalıdır. Tam bir ısınma programı aşağıdakile...
Basketbolda savunma sistemleri nelerdir ? TEMEL BASKETBOL SAVUNMA SİSTEMİ İki türlü savunma sistemi vardır.Birincisi adam adama savunma ve ikincisi de alan savunması. Şunu bilmeliyiz ki he...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir