font-family: \'Open Sans\', sans-serif;CHUCK DALY nin el kitabı. – Taylan YERLİKAYA – Blog – Basketbol teknik,taktik bilgi ve yazılar.

CHUCK DALY nin el kitabı.

30 Aralık 2015

CHUCK_DALY1CHUCK DALY KİMDİR?

20 Temmuz 1930 yılında Pennsylvanianın Kane kasabasında doğmuştur. Lisede basketbol ve Amerikan futbolu oynamış, atletizm takımında yarışmıştır. 1948 yılında St. Bonaventure Üniversitesinde basketbol kursu ile okudu. Kore Savaşına katıldı. 1955 yılında Punxsutawney Lisesinde antrenörlük hayatına başlamıştır. 8 yıllık başarılı bir antrenörlük döneminden sonra Duke Üniversitesinde 4 yıl süre ile yardımcı antrenörlük görevini üstlendi.

1969 yılında Boston Kolejinde baş antrenör olarak göreve başladı. 1971  1977 yılları arasında Pennsylvania Üniversitesinde görev yaptı.

1977 yılında Philadelphia 76 ers ın yardımcı antrenörlüğüne getirildi. Baş antrenör Billy Cunninghamın yönetiminde 4 kez bölge şampiyonu oldular. 2 kez de NBA finallerine yükseldiler.

1981 yılında NBAin Cleveland takımına baş antrenör oldu.

17 Mayıs 1983de Detroit Pistonsun baş antrenörlüğüne getirildi ve antrenörlük hayatının en başarılı dönemini yaşadı. Dokuz yıllık görev süresi içinde 1989 ve 1990da NBA şampiyonluklarını kazandı.

1992 yılında Pistonstan ayrıldı. Barselona Olimpiyatlarında altın madalya kazanan Rüya Takım 1 (Dream Team 1)ın antrenörlüğünü üstlendi.

Olimpiyatlardan sonra New Jersey Nets in antrenörlüğünü üstlendi.

Şu an emekliliğini yaşıyor. Radyo ve televizyonlarda basketbol yorumculuğu yapıyor.

Chuck Dally şöyle diyor;

 Basketbol antrenör ve oyuncuları ile bir arada çok uzun süre bulunmam bana çok şeyler öğretti. Antrenörlüğün en güzel yanı her zaman bir şeyler öğreniyorsun, öğrenmenin sonu yok. Basketbolun yetiştirdiği en ünlü antrenörlerden ve yakın arkadaşım Hubie Brown, Bildiklerini uzun uzun düşünmen öğrenmene yardım eder. Bu da senin daha iyi antrenör olmanı sağlar der.

Barselonada madalya kazanmak çok güzel bir olaydı. Ama basketbolun tüm dünyaya yayılmasını görmek daha da sevindirici idi. Dünyayı saran bu yeni ihtirasın ve salgının bir parçası olmak insanda değişik duygular yaratıyor.

Dünyanın değişik ülkelerinden insanlar mektuplar yazarak basketbol hakkında görüşlerimi öğrenmek istiyorlar.
Bu el kitabında, gelen istekleri cevaplayabilmek için basketbol felsefesini ortaya koymaya çalıştım.

NBA ve Rüya Takımında uyguladığım ve bana başarı getiren bazı hücum oyunlarını sizlere işletmeye çalışacağım. Sizden ricam, benim felsefemi taklit etmemeniz ve benimsememeniz. Tek arzum sizin dağarcığınıza yeni bir şeyler katmak ve antrenörlük felsefenizi geliştirebilmeniz.

NBA antrenörleri arasında şöyle bir deyiş vardır, Bir işi yapmanın 27 doğru yolu vardır. Bu basit ifade ise şu demektir;

Her antrenörün yaptığı kendisi için doğrudur. Sizden tekrar rica ediyorum. Bu el kitabına bütün hastalıkları iyileştiren reçete veya mesleğinizi kurtaracak can simidi gibi sarılmayın, çünkü öyle bir özelliği yok. Bu el kitabının amacı düşüncelerinizi toparlamanıza yardımcı olmak ve sizi teşvik ederek yapmak istediklerinizi kağıda dökmenizi sağlamaktır. Antrenörlükte oyuncularınızın size inanmalarını sağlamanız çok önemlidir. Amerikada aramızda şöyle bir deyiş vardır,

Köpeğinizi, çocuklarınızı ve oyuncularınızı aldatamazsınız. Her seviyede küçük takımdan NBAe kadar oyuncular sizin için bir antrenör olup olmayacağınızı hemen anlarlar.

Elinizdeki oyuncuları iyi tanıyın. Size vereceğim bilgiler her seviyedeki oyuncu tarafından uygulanabilir. Elinizdeki oyuncuların yeteneklerine göre size en uygun olanını seçip uygulayın.

İyi bir antrenör olabilmek için bu sporu çok sevmelisiniz. Ben çok seviyorum ve bu nedenle halen antrenörlük yapıyorum. Bizler şanslı insanlarız. Çünkü sevdiğimiz işle uğraşıyoruz. Birçok insan istese de basketbol ile uğraşma imkanı bulamıyor.

BENZER YAZILAR

Forvet pozisyonundan şut drill Oyuncular şekildeki gibi çember altında sıra olurlar her oyuncuda top vardır.Oyuncular sıra ile antrenöre pas verir forvet bölgesine kat edip antrenör...
Basketbolcunun en büyük silahı beynidir. Daha iyi basketbolcu olmak ister misiniz? Bu soruya herhalde “hayır” diyecek kimse yoktur. Peki, “iyi basketbolcu nasıl olunur?” diye sorsak pek çoğum...
En güçlü adeleniz: Beyniniz (Yalçın GRANİT)... Olaylı bir haftayı geride bıraktık. Ama ben kötümser değilim. Basketbolumuzun önü giderek açılıyor. Fenerbahçe Ülker Sports Arena’nın dolu oluşu bu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir